Von der Leyen uderza w Chiny w sprawie dotacji na pojazdy elektryczne

0
0
4
samochód elektryczny
samochód elektryczny / Pixabay

"Europa jest otwarta na konkurencję. Nie dla wyścigu do dna" - mówi szefowa Komisji Europejskiej w dorocznym przemówieniu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w środę, że rozpocznie dochodzenie antysubsydyjne w sprawie chińskich pojazdów elektrycznych, ulegając wezwaniom Francji do walki z rosnącym importem.

Ogłoszenie to nastąpiło po miesiącach nacisków ze strony Paryża i jego pełnomocników w przemyśle i Komisji Europejskiej, aby wszcząć dochodzenie w sprawie powstańczych chińskich producentów samochodów elektrycznych, którzy ukradli marsz europejskim producentom.

"Światowe rynki są teraz zalewane tańszymi chińskimi samochodami elektrycznymi. Ich cena jest sztucznie utrzymywana na niskim poziomie dzięki ogromnym dotacjom państwowym. To zniekształca nasz rynek" - powiedziała von der Leyen w swoim dorocznym orędziu o stanie Unii Europejskiej.

"Mogę więc dziś ogłosić, że Komisja rozpoczyna dochodzenie antysubsydyjne w sprawie pojazdów elektrycznych pochodzących z Chin. Europa jest otwarta na konkurencję. Nie na wyścig do dna".

Co krytyczne, zapowiedź von der Leyen zyskała szybkie poparcie Manfreda Webera, lidera Europejskiej Partii Ludowej.

"Nie chcemy, aby chińskie pojazdy elektryczne korzystały z naszej polityki klimatycznej" - powiedział Weber posłom do PE po dorocznym przemówieniu von der Leyen. "Musimy aktywować nasze instrumenty ochrony handlu, aby uniknąć kolejnego ataku na panele słoneczne" - dodał, odnosząc się do poprzedniej walki handlowej, która zdewastowała europejskich graczy w dziedzinie energii słonecznej dziesięć lat temu.

Komentarze bawarskiego polityka były znaczące, ponieważ niemiecki przemysł samochodowy jest obecny w Chinach i byłby najbardziej narażony na potencjalne działania odwetowe ze strony Pekinu.

Takie badanie mogłoby otworzyć Europie drogę do nałożenia dodatkowych opłat na chińskie pojazdy, które według niej korzystają z nadmiernej pomocy państwa, która umożliwia im konkurowanie z europejskimi konkurentami. W szerszym ujęciu, oznacza to kolejny krok w kierunku zmiany Europy z największego na świecie bloku wolnego handlu w kierunku budowania obrony handlowej w erze deglobalizacji.

Sonda będzie prawdopodobnie najważniejszym punktem programu podczas dialogu gospodarczego i handlowego na wysokim szczeblu między UE a Chinami, który zaplanowano na 25 września, przed dwustronnym szczytem, który odbędzie się jeszcze w tym roku.

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną