Środa Popielcowa – czego nie powinniśmy jeść (FELIETON)
Środa Popielcowa to dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu i koniec karnawału. Powinniśmy ze swojej strony pamiętać, że w czasie ścisłego postu jest surowo zabronione spożywanie rozmaitych pokarmów. Tymczasem wielu katolików nie wie o tym i grzeszy. Środa popielcowa to czas refleksji i wyrzeczeń. Rezygnacja z niektórych przyjemności, takich jak mięso, słodycze, czy alkohol może być dla wielu sporym wyzwaniem.
Środa Popielcowa to dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu. Okresu refleksji i wyrzeczeń przed Wielkanocą. W tym dniu obowiązuje post ścisły, który wiąże się z pewnymi ograniczeniami żywieniowymi. Kiedyś takie ograniczenia były w czasie całego Wielkiego Postu. Łącznie w ciągu roku było ponad 130 dni postów. Dzisiaj post ścisły jest zasadniczo dwa dni w roku, w Środę Popielcową i Wielki Piątek. O czym należy pamiętać, aby pościć zgodnie z zaleceniami Kościoła?
Jest kilka istotnych zasad, których należy przestrzegać w czasie Wielkiego Postu. Jednak niektóre z nich często umykają naszej codziennej uwadze.
Przede wszystkim mięso
Post ścisły obejmuje nie tylko rezygnację z mięsa, chociaż jest to najważniejszy element. W tym dniu powinniśmy zrezygnować z pokarmów mięsnych zastępując je rybą, albo potrawami bezmięsnymi. Dozwolone jest natomiast spożywanie ryb, nabiału, jajek i warzyw. Ponieważ post w Środę Popielcową, skupia się nie tylko na rezygnacji z mięsa. To oczywiście ważny element, ale nie jedyny.
I słodycze
Post ścisły oznacza również wstrzemięźliwość od słodyczy. Ponieważ dla wielu osób pokusa spożywania słodkiego jest częstszym i poważniejszym grzechem popełnianym w Środę Popielcową. Oczywiście jeśli przyjmiemy ściśle dekalog, który w jednym przykazaniu mówi „nie zabijaj”. A cukier i inne słodkie dodatki to źródło kalorii, których spożycie w tym dniu powinno być ograniczone. Cukier jest białą śmiercią i jako taki powinien być ograniczony, a w Środę Popielcową już szczególnie. Spożywanie słodyczy w nadmiarze może prowadzić do nadwagi, otyłości i innych problemów zdrowotnych. W Środę Popielcową, oprócz wymiaru religijnego, post ma również na celu oczyszczenie organizmu i zrezygnowanie z przyjemności.
Alkohol
Alkohol jest również zakazany w czasie postu ścisłego. Spożywanie alkoholu jest złem, a szczególnie w dni postu ścisłego, czyli w Środę Popielcową i Wielki Piątek (czy w całym Wielkim Poście) jest szczególnie ciężkim grzechem.
Zasady postu ścisłego
W ciągu dnia można zjeść tylko trzy posiłki. W tym jeden do syta i dwa lekkie. Powinna być ograniczona ilość spożywanych pokarmów. Należy również unikać potraw tłustych, ostrych i słonych, a posiłki były proste i skromne.
Wyjątki od postu ścisłego
Istnieją pewne wyjątki od postu ścisłego. Dotyczą one przede wszystkim dzieci poniżej czternastego roku życia, ponieważ dzieci nie są zobowiązane do postu. To samo dotyczy chorych i osób starszych. Osoby, których stan zdrowia nie pozwala na post, mogą zwolnić się z niego z obowiązku. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą być zwolnione się z postu w tym dniu.
Zdzisław Markowski
Źródło: Zdzisław Markowski