Watykan wyjaśnił słowa Franciszka o "białej fladze" w kontekście Ukrainy

0
0
14
Franciszek
Franciszek / Pixabay

Watykan oświadczył w sobotę, że papież Franciszek nie miał na myśli sugerowania, że Ukraina powinna poddać się Rosji, gdy mówił "o odwadze wywieszenia białej flagi" w niedawno opublikowanym wywiadzie telewizyjnym.

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni wyjaśnił, że papież Franciszek wzywał do zawieszenia broni i negocjacji. Bruni wyjaśnił, że papież podchwycił użycie przez prowadzącego wywiad terminu "biała flaga", międzynarodowego symbolu poddania się, dodając, że papież ma nadzieję, że uda się osiągnąć dyplomatyczne rozwiązanie dla "sprawiedliwego i trwałego pokoju", podał New York Times.

Ojciec Święty wygłosił tę uwagę podczas wywiadu nagranego w zeszłym miesiącu ze szwajcarskim nadawcą RSI. Fragmenty wywiadu zostały opublikowane w sobotę. Reuters podał, że wywiad zostanie wyemitowany 20 marca.

"Myślę, że najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach, ma odwagę białej flagi i negocjuje" - powiedział Franciszek, zgodnie z angielskim tłumaczeniem komentarzy papieża w języku włoskim.

"Dzisiaj, na przykład", kontynuował, "w wojnie na Ukrainie jest wielu, którzy chcą być mediatorami, nie? Na przykład Turcja. Nie wstydź się negocjować, zanim sytuacja się pogorszy".

8 marca turecki prezydent Tayyip Erdogan zaoferował zorganizowanie szczytu między Ukrainą a Rosją w celu zakończenia wojny.

Franciszek powiedział w wywiadzie dla RSI, że "słowo 'negocjować' jest odważnym słowem".

"Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, musisz mieć odwagę negocjować" - powiedział. "Negocjacje nigdy nie są kapitulacją".

Papież powtórzył również swoją ofertę działania jako mediator między dwoma krajami.

W ostatnich miesiącach Rosja zyskała przewagę w terenie, ponieważ Ukrainie brakuje amunicji i żołnierzy, a jej starania o uzyskanie dodatkowej pomocy wojskowej od USA utknęły w Kongresie.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną