Niemcy zalegalizują posiadanie i uprawę marihuany

1
0
8
Marihuana
Marihuana / Pixabay

Niemcy zalegalizują posiadanie i uprawę marihuany od kwietnia. "Walka była tego warta", powiedział niemiecki minister zdrowia.

Posiadanie marihuany i jej domowa uprawa zostaną zdekryminalizowane w Niemczech od 1 kwietnia, po tym jak ustawa przeszła ostatnią przeszkodę w Bundesracie, izbie krajów związkowych, w piątek.

Dorośli w wieku powyżej 18 lat będą mogli posiadać 25 gramów marihuany i uprawiać do trzech roślin w domu. Od 1 lipca niekomercyjne "kluby konopne" będą mogły zaopatrywać do 500 członków w maksymalną miesięczną ilość 50 gramów na członka.

"Walka była tego warta", napisał minister zdrowia Karl Lauterbach na X, dawniej Twitterze, po podjęciu decyzji. "Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z nowej opcji".

"Miejmy nadzieję, że to początek końca czarnego rynku", dodał.

Do samego końca przedstawiciele rządów krajów związkowych dyskutowali, czy powinni skorzystać ze swojego prawa w Bundesracie do zwołania "komisji mediacyjnej" w celu rozwiązania sporów dotyczących ustawy z Bundestagiem, izbą przedstawicieli federalnych. Opóźniłoby to przyjęcie ustawy o pół roku. Jednak w południe w głosowaniu zdecydowano, że tak się nie stanie.

Kraje związkowe obawiają się, że ich sądy będą przeciążone. Ze względu na zapis amnestyjny w ustawie, dziesiątki tysięcy starych spraw związanych z konopiami indyjskimi muszą zostać rozpatrzone w krótkim czasie.

Ponadto, wielu krytykowało zbyt dużą ilość marihuany dozwoloną do posiadania oraz niewystarczające strefy zakazu wokół szkół i przedszkoli.

Lauterbach ogłosił kilka zmian w prawie przed 1 lipca w oświadczeniu. Kluby konopne będą teraz musiały być kontrolowane "regularnie" zamiast "corocznie" - co jest mniej uciążliwe - w celu zmniejszenia presji na władze państwowe. Profilaktyka uzależnień zostanie wzmocniona.

Chociaż nie było to wystarczające, aby w pełni zadowolić wiele stanów, nie powstrzymało to członków Bundesratu przed przyjęciem przepisów w piątek. We wszystkich krajach związkowych, z wyjątkiem Bawarii, partie z rządu federalnego są u władzy.

Ustawodawstwo dekryminalizacyjne jest tak zwanym "pierwszym filarem" w dwuetapowym planie legalizacji marihuany w kraju. Oczekuje się, że "drugi filar" nastąpi po ustawie dekryminalizacyjnej i ustanowi miejskie pięcioletnie programy pilotażowe dla kontrolowanej przez państwo marihuany, która będzie sprzedawana w licencjonowanych sklepach.

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną