Jaki materiał na pościel wybrać?
Dobry sen to podstawa naszego samopoczucia i zdrowia. Ważnym tego aspektem jest materiał, z którego wykonana jest pościel. Wybór może być sporym wyzwaniem, szczególnie w obliczu różnorodności opcji dostępnych na rynku. Na co więc zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji i jakie są popularne rodzaje materiałów, z których wykonuje się pościele? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Popularne rodzaje materiałów na pościel
Bawełna jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji pościeli. Jest ceniona przede wszystkim ze względu na swoją naturalną miękkość, przewiewność, a także odporność na uszkodzenia i trwałość. Jest bardzo przyjemna w dotyku, świetnie odprowadza wilgoć, a jej pielęgnacja i czyszczenie nie jest żadnym wyzwaniem. W sklepach dostępna jest w różnych wariantach, takich jak pościel z bawełny egipskiej, zwykłej lub organicznej.
Len to materiał naturalny, który często wykorzystuje się w branży producentów pościeli. Jest popularnym wyborem zwłaszcza wśród alergików, ponieważ nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Pościel lniana jest bardzo wytrzymała i charakteryzuje się dobrą chłonnością, co stanowi świetny wybór zwłaszcza na upalne noce. Ma jednak tendencję do gniecenia się, a więc wymaga częstego prasowania, jeśli chcemy zachować schludny jej wygląd. Warto jednak wiedzieć, że nie dla wszystkich jest to wada. Lekko zmięty materiał nadaje sypialni bardziej naturalny i lekko rustykalny charakter.
Jedwab to materiał, który nie bez przyczyny kojarzy się z luksusem. Pościel jedwabna nadaje każdemu wnętrzu sporo elegancji i podkreśla komfort urządzonej sypialni. Charakteryzuje ją delikatny połysk i aksamitna miękkość w dotyku. Naturalną właściwością jedwabiu jest regulacja temperatury, więc jest to popularny wybór zwłaszcza na cieplejsze noce. Należy jednak delikatnie obchodzić się z pościelą wykonaną z tego materiału. Zarówno pod względem codziennego użytkowania, jak i pielęgnacji. Jedwab najlepiej prać ręcznie.
Satynowe pościele wyróżniają się gładką, lśniącą powierzchnią. Mogą być wykonane z różnego rodzaju włókien, takich jak na przykład wiskoza, bawełna lub poliester. Już w samym dotyku satyna sprawia wrażenie niezwykle luksusowej. Niebagatelną jej zaletą jest także łatwość w pielęgnacji. Zazwyczaj nie ma dużych ograniczeń względem środków do prania i wysokich temperatur. Satynowa pościel jest także niezwykle trwała, zachowując swój naturalny połysk i miękkość przez długie lata.
Co brać pod uwagę przy wyborze materiału na pościel?
Wybór właściwego materiału na pościel ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortowego i zdrowego snu. Istnieje kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji, niezależnie od tego, czy wybieramy pościel 160x200 lub w innym, popularnym rozmiarze.
Jednym z najważniejszych aspektów, które należy koniecznie brać pod uwagę, jest wrażliwość skórna. Zwłaszcza osoby z delikatną skórą, podatną na podrażnienia, powinny uważnie dobierać pościel, unikając produktów syntetycznych. Warto więc rozejrzeć się za pościelą wykonaną z naturalnych włókien, takich jak bawełna, jedwab lub len. Tym bardziej że materiały te są hipoalergiczne, miękkie i oddychające.
Kolejną kwestią jest łatwość pielęgnacji. Dla wielu osób ten aspekt jest szczególnie istotny, ponieważ nie zawsze mają dość czasu na regularne pranie i prasowanie. Dość wymagającymi materiałami pod tym względem jest jedwab oraz len. Jeśli więc poszukujemy pościeli łatwej w utrzymaniu, trwałej i odpornej, która posłuży nam przez długie lata, bez dużego wysiłku, to naturalnym wyborem powinna być bawełna. Ewentualnie z dodatkiem poliestru.
Ważnym czynnikiem są preferencje dotyczące efektu chłodu pościeli oraz jej miękkości. Jeśli zależy nam głównie na delikatności, to oczywistym wyborem powinien być jedwab lub satyna. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość danego produktu. Na rynku znajdziemy zarówno tanie i niskiej jakości pościele satynowe, jak i te nieco droższe, w których zastosowano wysokiej jakości materiał. Ma to istotne znaczenie głównie z tego względu, że niektóre satyny mają tendencję do nieprzyjemnego elektryzowania się, co prowadzi do nieprzyjemnego efektu w postaci przywierania do ciała.
Źródło: Redakcja