Kościół

Chrystus Zmartwychwstał. Alleluja!

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają procesje, które o świcie wychodzą z kościołów. Po procesji rezurekcyjnej śpiewana jest pieśń „Ciebie Boga wysławiamy”. Wyraża ona przekonanie, że w tajemnicy Zmartwychwstania dzieło odkupienia osiągnęło szczyt.

 

 

Następnie wierni uczestniczą w Eucharystii. Po powrocie do domów rodziny zasiadają do stołów by w czasie wielkanocnego śniadania zjeść pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę.

Na przestrzeni wieków sposób wspominania Męki Pańskiej i świętowania Zmartwychwstania ulegał zmianie. Pod koniec IV wieku Święte Triduum obejmowało Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania.
 
Do IV wieku brak informacji dotyczącej odprawiania Eucharystii w Wielki Czwartek na pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. Wieczerzę Pańską wspomina się w ofierze eucharystycznej w noc paschalną. Tak więc Msza Wigilii Paschalnej była jedyną czynnością eucharystyczną na pamiątkę Paschy Chrystusa.
 
Samo określenie daty świąt Wielkiej Nocy łączy się z symboliką słońca. Sobór Nicejski święto to włączył do kalendarza słonecznego. Nie odrzucił jednocześnie związków z kalendarzem księżycowym.

W świecie wierzeń religijnych księżyc symbolizuje przemijalność. Kosmiczna symbolika księżyca odpowiada tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania świętowanej w chrześcijańskiej Passze.

W Polsce Wielkanoc obchodzimy przez dwa dni, w niedzielę i w poniedziałek. W tym roku święta Zmartwychwstania Pańskiego obchodzone są równocześnie w Kościele katolickim i prawosławnym.

Agata Bruchwald

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

258 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra