Z zagranicy

Ostatnie miesiące socjalistów w Hiszpanii?

Rządzący Hiszpanią socjaliści, na czele z José Luise Rodríguezem Zapatero, który kieruje rządem od 2004 roku wreszcie mogą zostać pozbawieni władzy. Sprawdzianem okażą się wyniki zakończonych właśnie wyborów lokalnych i regionalnych.

Wygląda na to, że poparcie dla „czerwonych” spada, co wynika z rosnącego bezrobocia, ciągłych podwyżek cen i panującej niesprawiedliwości społecznej. Ostatnio co raz częściej mieszkańcy Madrytu i innych większych miast Hiszpanii wychodzą na ulice, protestując przeciwko aktualnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Na czele tych protestów stoją głównie młodzi ludzie, tworzący ruch „15-M”, którego działalność zainaugurowana została 15 maja. Podobnie zresztą, jak Marsze dla życia, i te akcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Hiszpania boryka się z ogromnym bezrobociem, sięgającym 20 procent. Pewnie ze względu na to, dotychczas publikowane sondaże nie dawały znaczącego poparcia obecnemu premierowi. Zresztą, on sam już zapowiadał, że o trzecią kadencję wiosną 2012 roku nie zamierza się ubiegać.

Być może, że sytuacja ekonomiczna państwa będzie jeszcze się pogłębiała, a to za sprawą cięć w wydatkach budżetowych. Jedno z pism podało, że jeżeli gospodarka Hiszpanii nie odbije się od dna, na podstawowe świadczenia obywateli w tym roku zabraknie 2 miliardów euro. A kolejne cięcia z pewnością nie przysporzą popularności rządowi Zapatero.

Michał Polak
na zdjęciu: Pałac Królewski w Madrycie, fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra