Z kraju

Wandale sprofanowali pomnik „Inki” w Krakowie

Dnia 16 lutego br. w Patriotycznym Parku Jordana w Krakowie nieznani sprawcy zniszczyli pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”, odsłonięty podczas patriotycznej uroczystości we wrześniu zeszłego roku.

Wandale wylali czerwoną i zieloną farbę na popiersie oraz postument pomnika.

Częściowo zniszczony został też pomnik innego wielkiego Polaka – Andrzeja Małkowskiego, jednego z twórców polskiego skautingu, instruktora i teoretyka harcerstwa, działacza polskich organizacji młodzieżowych i niepodległościowych, stanowiącego wzór dla młodzieży harcerskiej.

 

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” nie prosiła Bieruta o łaskę… >>

Profanacja pomnika „Inki” może mieć związek z uroczystościami ku czci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się w tym właśnie miejscu 1 marca br.

 

Danuta Siedzikówna ps. "Inka" w Alejce Zasłużonych. ZDJĘCIA! >>

Danuta Siedzikówna „Inka” była sanitariuszką w legendarnej 5 Brygadzie Wileńskiej AK. Aresztowana w lipcu 1946 r. przez gdańskie UB, podczas śledztwa była bita i poniżana, ale nie wydała żadnego ze współtowarzyszy. Została zamordowana strzałem w tył głowy 28 sierpnia 1946 r. W chwili śmierci miała niespełna 18 lat.

Paweł Brojek
źródło i fot.: podziemiezbrojne.blox.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra