Polskość

Czy to jeszcze jest służba zdrowia?

prawy.pl_images_wiejakBestialstwo, draństwo, morderstwo – te i inne nie mniej drastyczne słowa cisną się na usta na wspomnienie horroru, jaki personel szpitala „Świętej Rodziny” zgotował dziecku, któremu udało się przeżyć dwie aborcje. Żaden z pożal się Boże medyków nie kiwnął nawet palcem, aby ulżyć dziecku w cierpieniu. Umierało w nieludzkich męczarniach, pozostawione na zimnie, krzycząc przeraźliwie.

Czy to jeszcze jest służba zdrowia? – to pytanie zadaje sobie dziś chyba każdy w Polsce. I emeryci, którzy boją się iść do szpitala w obawie, że z niego nie wrócą, i rodziny osób w śpiączce, u których stwierdzono „śmierć mózgową” (mimo tego, że żyją, ludzie w białych kitlach nie wiedzieć czemu zwani lekarzami usiłują ich zabić, usuwając organy wewnętrzne). Boją się matki, u których nienarodzonych dzieci zdiagnozowano chorobę bądź dysfunkcję, aby – co niestety się zdarza – nie usłyszeć od lekarza, że albo dokonają aborcji, albo niech idą po pomoc do kogo innego. Tak jakby lekarz był Bogiem i to on miał prawo decydować o życiu lub śmierci, a przecież tak nie jest.

Wizerunek lekarza i bez tego był ostatnio w społeczeństwie fatalny mimo że z pewnością wielu jest lekarzy z powołania, którzy w pracę swoją wkładają wiele serca i wysiłku. Pacjenci zarzucają medykom bezduszność, zachłanność na pieniądze, brak etyki i wiele innych patologii. Zakrawa przy tym na niemożliwość postawienie lekarza przed sądem za zaniedbanie, jako że inni lekarze natychmiast stają za nim murem, absolutnie nie licząc się z dobrem pacjenta. Od żadnego lekarza nie usłyszy się słów potępienia pod adresem kolegi po fachu, chociażby ten nie wiem, ile miał na sumieniu.

Mrożące krew w żyłach wydarzenia z warszawskiego Szpitala Św. Rodziny wywołały wprawdzie potężną burzę w mediach i społeczeństwie, ale najwyraźniej nie wśród środowiska lekarskiego. Naczelna Izba Lekarska dotychczas ani nie odpowiedziała na moje zapytanie, jakie działania zamierza podjąć w tej sprawie, ani nie zajęła oficjalnego stanowiska.

Znamienne, że zaledwie kilka dni wcześniej odbyła się w Senacie konferencja „Lekarz – zawód szczególnego zaufania społecznego”, w której udział wzięli także przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej. Pytanie, jak po tym wszystkim ufać? Ja nie wiem, czy jeszcze potrafię…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra