Z kraju

Nauczyciele przeciwko reformom MEN. ZDJĘCIA!

Przedstawiciele nauczycieli z całej Polski spotkali się pod Ministerstwem Edukacji Narodowej na nadzwyczajnej Radzie Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Spotkanie miało formę pikiety.

 

– W polskiej oświacie jest wiele problemów. Trwające od kilku lat nieustanne reformowanie odbija się czkawką, obniża się jakość kształcenia – stwierdziła pod siedzibą MEN Teresa Misiuk, zastępca przewodniczącego oświatowej „S”.

– Ministerstwo ukrywając swoją nieudolność znalazło prosty przekaz: wystarczy zlikwidować Kartę Nauczyciela i sytuacja w polskiej oświacie zostanie uzdrowiona – dodała.
 

Jak informują związkowcy ministerstwo przygotowuje znaczące zmiany w kwestii pracy nauczycieli. Nauczyciele by pokazać, że nie wyrażają na to zgody, 18 czerwca pod siedzibą MEN, zorganizowali pikietę.

Związkowcy pod gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej domagali się: większych nakładów finansowych na oświatę, wstrzymania prac nad zmianami w Karcie Nauczyciela, naprawienia reformy programowej, zaprzestania likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli.

Jak zauważył Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania „Solidarność”, MEN i polski rząd przekazują kłamliwe dane dotyczące polskiej oświaty do międzynarodowych organizacji: UNICEF czy też Komisji Europejskiej.

– Na międzynarodowej konferencji chwalono Polskę, że przekazuje 5,6 proc. PKB na oświatę, a wystarczy otworzyć rocznik statystyczny za ubiegły rok i wychodzi 2,61 proc. PKB. W tym roku jest to 2,52 – powiedział R. Proksa. Dodatkowo MEN, do wszystkich organizacji międzynarodowych przekazało, że czas pracy nauczyciela w Polsce to 18 godzin tygodniowo.

– A później UNICEF martwi się stanem polskiej edukacji ponieważ polski nauczyciel jest najkrócej z uczniem w szkole – podsumował działania MEN przewodniczący oświatowej „S”.
 

W ubiegłym tygodniu Instytut Badań Edukacyjnych opublikował dosyć długo oczekiwany raport o czasie pracy nauczycieli. Z dokutemu wynika, że średni czas pracy nauczyciela w Polsce to 46,40 godz. pracy w tygodniu, czyli więcej niż 40 godzin pracy kodeksowej i zdecydowanie więcej niż 18 godzin podstawowego pensum dydaktycznego nauczyciela.

Na pikietę do Warszawy przyjechali m.in. przedstawiciele szkoły podstawowej i gimnazjum w Dąbkach. Szkoła, mimo licznych protestów, została przez wójta i radnych gminy Darłowo zlikwidowana.  

tekst i zdjęcia: Agata Bruchwald

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra