Z kraju

Zamiast ŚDM w Warszawie Laickie Dni Młodzieży i darmowe piwo

sdm_warszawaŚwiatowe Dni Młodzieży w Warszawie mogły być okazją do ukazania katolickiego charakteru Polski. Jednak to, co można zobaczyć na Krakowskim Przedmieściu (najbardziej popularnej wśród turystów a zarazem reprezentacyjnej ulicy stolicy) świadczy o całkowitej laicyzacji Polski.

W ustawionych z okazji ŚDM instalacjach jest wiele symboli, ale właściwie brak wśród nich katolickiego przesłania. Jest Jan Paweł II na tęczowej fladze, Aleksander Kwaśniewski na tekturowym drogowskazie przed Pałacem Prezydenckim, kontener Muzeum Historii Żydów, promowanie publicysty lewicowego tygodnika i niezwykle popularne darmowe piwo dla pielgrzymów.

Przed pomnikiem prymasa Stefan Wyszyńskiego stoją blaszane kontenery przygotowane do obsługi imprez masowych, stoliki, krzesła i leżaki. Grupa osób non stop maluje, zamalowując jedną warstwę drugą, portrety sławnych osób. Jedną z nich jest święty papież Jan Paweł II. Tło dla papieża-Polaka jest w kolorach tęczy. Starsza wolontariuszka przekonuje mnie, że gejowska flaga to świetne miejsce dla papieża. Wytatuowany artysta wyraża swoje oburzenie, że uważam tęczową flagę za równie skompromitowany symbol jak swastykę. Prócz papieża na tęczowej fladze, przed kościołem Wizytek można zrobić origami, porysować (kredki, jak się okazuje to nie tylko broń w walce z terroryzm), a także posiedzieć w krzakach – instalacja składająca się z krzaków zasadzonych w drewnianych skrzynkach, podobnie jak serduszka origami ma symbolizować miłosierdzie. Kiedy odchodzę z krainy tęczowego papieża właśnie rozpoczyna się występ bezsensownie plątających się po placu mimów (a podobno na początku było Słowo).

Na ul. Karowej tłum pielgrzymów siedzi na leżakach i słucha nowoczesnej instrumentalnej elektronicznej muzyki z głośników, wpatrując się w pustą scenę. W blaszanym kontenerze miasta Warszawy rozdają mapki z trasami tematycznymi po Warszawie. Jest oczywiście kolejna mapka zabytków żydowskich, nie ma za to mapki katolickiej Warszawy z zaznaczonymi zabytkami związanymi z katolicyzmem w Warszawie. Można odnieść wrażenie, że jedyną dopuszczoną formą katolicyzmu jest mapka „Jan Paweł II w Warszawie”.

W pobliżu pomnika Adama Mickiewicza swój kontener ma Muzeum Historii Żydów Polskich. Co ciekawe blaszanych kontenerów nie ma żadne inne muzeum, w tym i muzea związane z Kościołem katolickim czy historią Polski (prócz namiotu z wystawą Muzeum Historii Polski). Hasłem reklamującym kontener Muzeum Żydów jest cytat z Jana Pawła II „kto spotyka Chrystusa, spotyka judaizm”. Dla Muzeum Żydów ważne jest to, by podkreślać, że nie ma chrześcijaństwa bez judaizmu. W kontenerze prezentowane są wypowiedzi młodych Żydów w III RP opisujących, czym dla nich jest tożsamość żydowska, oraz to, że przed wojną Warszawa była miastem w 33% zamieszkałym przez Żydów – poprzez taką narrację Muzeum Żydów podkreśla zalety wielokulturowości.

Niewątpliwie cenną inicjatywą był namiocik województwa mazowieckiego, w którym można było otrzymać broszury reklamujące atrakcje turystyczne Mazowsza, rozdawana przez wodociągi woda (w torebkach plastikowych albo z beczkowozu w kubeczkach) oraz olbrzymi namiot z wystawą o historii Polski Muzeum Historii Polski (inaczej niż Muzeum Historii Żydów, Muzeum Historii Polski nie ma do dnia dzisiejszego swojej siedziby). Niestety w materiałach rozdawanych przez MHP promowany był dziennikarz lewicowego tygodnika „Polityka” i z pośród wszystkich przemówień Jana Pawła II przytoczono przemówienie papieża o Unii Europejskiej (które było nachalnie wykorzystywane przez lewaków do otumaniania katolików w czasie referendum akcesyjnego).

Z entuzjastycznym przyjęciem młodych pielgrzymów i towarzyszących im zakonnic spotkało się piwo, jasne niepasteryzowane (o 5% zawartości alkoholu) rozdawane za darmo. Ulubioną piosenką młodych pielgrzymów była „typowo katolicka” przyśpiewka „Ole, ole”.

Organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m. st. Warszawy, rządzonego przez Platformę Obywatelską.

Relacja wideo: https://www.youtube.com/watch?v=jT5vTPjF8zE

 

sdm_warszawa1 sdm_warszawa2 sdm_warszawa3 sdm_warszawa4 sdm_warszawa5 sdm_warszawa6 sdm_warszawa7 sdm_warszawa8 sdm_warszawa9 sdm_warszawa10 sdm_warszawa11 sdm_warszawa12 sdm_warszawa13 sdm_warszawa14 sdm_warszawa15 sdm_warszawa16 sdm_warszawa17 sdm_warszawa18 sdm_warszawa19 sdm_warszawa20 sdm_warszawa21 sdm_warszawa22 sdm_warszawa23 sdm_warszawa24

Fot. Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

33 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra