Kultura i historia

110. rocznica śmierci księcia Adama Stanisława Sapiehy

21 lipca 1903 r. zmarł książę Adam Stanisław Sapieha – związany z Lwowem wybitny polityk niepodległościowy i działacz gospodarczy, wielokrotny poseł do Sejmu Krajowego w Galicji.

Adam Stanisław Sapieha urodził się 4 grudnia 1828 r. w Warszawie, był synem arystokratów Leona i Jadwigi z Zamoyskich. Wczesne dzieciństwo spędził z matką w Paryżu.

Od 1832 r. mieszkał w Galicji, w 1847 r. ukończył gimnazjum we Lwowie i rozpoczął studia w Londynie, przerwane wraz z wybuchem Wiosny Ludów. Po wygaśnięciu rewolucji osiadł w Krasiczynie na Podkarpaciu.

Jako polityk angażował się w starania o autonomię Galicji. W 1861 r. został wybrany do Sejmu Krajowego.

Podczas powstania styczniowego propagował sprawę polską na Zachodzie. Od maja do lipca 1863 r. stał na czele Komitetu Galicji Wschodniej, organu zwierzchniego konspiracji obozu „białych” na tamtych terenach.

Aresztowany przez Austriaków trafił do więzienia we Lwowie, z którego wkrótce zbiegł za granicę. W 1864 r. pełnił funkcję Komisarza Rządu Narodowego na Francję i Anglię. W 1865 r. uzyskał amnestię i powrócił do rodzinnego majątku.

W 1868 r. ponownie znalazł się w Sejmie Krajowym, gdzie prezentował program niepodległościowy w opozycji do ugodowego programu federacyjnego. W kolejnych latach czynnie uczestniczył w życiu politycznym, pozostając zaangażowany w działalność niepodległościową. Za swe zasługi w 1894 r. otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Lwowa.

Książę Adam Stanisław Sapieha zmarł 21 lipca 1903 r. w Bad Reichenhall w Bawarii.

Był ojcem kardynała Adama Stefana Sapiehy – jednej z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku.

Paweł Brojek
źródło: kresy24.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra