Polskość

Kłamią i przekręcają jak najęci

images_nowe_stories_media_felietonisci_kuzmiuk_zbigniew1Minister w Kancelarii Premiera i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk w poniedziałek w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” stwierdził, „że na tym etapie prac w rządzie nad projektem budżetu państwa na 2017 rok brakuje 5 mld zł na pokrycie wydatków programu Rodzina 500 plus ale do momentu skierowania go do Sejmu pieniądze te zostaną znalezione”.

We wtorek w mediach atakujących rząd, a także w internecie królowały tytuły „brakuje 5 mld zł na program 500 plus” bez żadnego dodatkowego komentarza, co sugerowało wprost, że już tej jesieni zabraknie pieniędzy na jego realizację.

Po południu na jednym z portali społecznościowych pojawił się wpis wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosza Marczuka „500 plus, pieniędzy nie brakuje (2016), ani nie zabraknie (2017 i kolejne lata). To pewne. Nadinterpretacja słów ministra Kowalczyka”.

Program „Rodzina 500plus” okazuje się być „wrogiem” nie tylko opozycji parlamentarnej ale także powiązanych z nią mediów, co i rusz więc ogłaszane są związane z nim sensacje, w szczególności te związane z brakiem pieniędzy.

Już parokrotnie takie alarmy ogłaszano, chcąc jak się wydaje pokazać, że program został zaplanowany na wyrost i wcześniej czy później pieniędzy na jego realizację rządowi premier Beaty Szydło jednak zabraknie.

A realizacja programu idzie niezwykle sprawnie, na koniec czerwca (po 3 miesiącach od momentu jego wdrożenia) programem objęto 2,6 mln rodzin i 3,6 mln dzieci, którym wypłacono ponad 5 mld zł.

I nie ma najmniejszych wątpliwości, że program ma pełne finansowanie, co przecież zostało zawarte w tegorocznym budżecie, a z kolei jego realizacja przebiega znacznie lepiej niż w roku ubiegłym.

Żeby nie być gołosłownym przytoczę dane dotyczące realizacji budżetu po I półroczu tego roku zaprezentowane przez ministerstw finansów w lipcu.

Ministerstwo finansów opublikowało szacunkowe dane dotyczące wykonania budżetu za okres styczeń-czerwiec 2016, z których jednoznacznie wynika, że mimo dodatkowych poważnych wydatków związanych z realizacją programu 500 plus, stan finansów państwa jest bardziej niż zadowalający.

Po upływie połowy roku zrealizowano 151,6 mld zł tj. 48,3% dochodów, 170,3 mld zł tj. 46,2% wydatków, a deficyt budżetowy wyniósł 18,7 mld zł tj. 34,1 % czyli niewiele ponad 1/3 rocznego planu.

Według wstępnych szacunkowych danych za okres styczeń – czerwiec dochody budżetu państwa były wyższe aż o 10,6% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przy czym dochody podatkowe wzrosły o 7,4% r/r.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w okresie styczeń – czerwiec odnotowano wzrost dochodów we wszystkich rodzajach podatków w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

I tak dochody z podatku VAT były wyższe o 7,9 % tj. aż o 4,5 mld zł, dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,9 % czyli o ok. 1,5 mld zł, z podatku PIT były wyższe o 8,4% tj. o około 1,7 mld zł, wreszcie z podatku CIT o 2, 1% tj. o około 0,3 mld zł.

W związku z wprowadzeniem podatku od instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) dochody z tego tytułu w za 4 miesiące (obowiązuje od 1 lutego ale płacony jest z miesięcznym „poślizgiem”, a więc za okres luty -maj) wyniosły 1,4 mld zł.

A więc dochody z 4 podstawowych podatków (VAT, akcyza, PIT i CIT), były wyższe aż o 8 mld zł za pierwsze półrocze tego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a razem z tzw. podatkiem bankowym (który w poprzednim roku nie obowiązywał), aż o 9,4 mld zł o tych z roku poprzedniego.

Zrealizowanie planu dochodów budżetowych za I półrocze, trochę niższe niż upływ czasu wykonanie wydatków, wszystko to powoduje, że mimo upływu 6 miesięcy, deficyt budżetowy jest wykonany zaledwie w 1/3, co oznacza że mimo ogromnych dodatkowych wydatków związanych z realizacją programu 500 plus, budżet państwa w 2016 roku ma się wyjątkowo dobrze.

Z kolei do przekazania projektu budżetu na 2017 rok do Sejmu zostało jeszcze ponad 1,5 miesiąca, trudno więc mówić o jego ostatecznym kształcie, nie ulega jednak wątpliwości, że już w tym budżecie powinny się pojawić dodatkowe dochody związane z wprowadzeniem od połowy tego roku licznych przepisów uszczelniających polski system podatkowy (między innymi klauzuli unikania opodatkowania, czy tzw. pakietu paliwowego).

Nie powinno być w związku z tym żadnych obaw, że program 500 plus nie będzie miał pełnego finansowania, co więcej odbędzie się to w ramach budżetu, który będzie spełniał wymogi nie tylko polskich przepisów dotyczących finansów publicznych ale także wymogów unijnych, między innymi tego, że deficyt sektora finansów publicznych musi być niższy niż 3% PKB.

Mimo tych twardych ekonomicznych faktów media co jakiś czas pozwalają sobie na pisanie, że brakuje pieniędzy na realizację programu „Rodzina 500plus”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra