Kultura i historia

Spełniona ofiara. Błogosławione męczenniczki z Nowogródka

1 sierpnia 1943 r., w Nowogródku na terenie dzisiejszej Białorusi, 11 sióstr ze zgromadzenia nazaretanek poniosło śmierć męczeńską z rąk niemieckich. Swoje życie złożyły w ofierze za 120 aresztowanych wcześniej Polaków, którzy wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec uniknęli śmierci.

W czasach II RP, leżący na wschodnich kresach Nowogródek zamieszkiwała wielonarodowościowa społeczność złożona z Żydów, Białorusinów, Polaków i Tatarów. Siostry nazaretanki przybyły tu we wrześniu 1929 r. na zaproszenie ówczesnego biskupa pińskiego Zygmunta Łozińskiego.

Miały objąć opiekę nad kościołem Przemienienia Pańskiego, nazywanym Białą Farą, oraz zająć się wychowaniem i nauczaniem dzieci i młodzieży. Jeszcze w tym samym roku założyły internat a kilka miesięcy później szkołę powszechną.

Wielonarodowościowa i wielokulturowa społeczność była początkowo niechętna obecności sióstr. Z czasem, dzięki dobroci, trosce i otwarciu na problemy wszystkich bez wyjątku mieszkańców, nazaretanki zyskały powszechny szacunek oraz sympatię.

Po wybuchu II wojny światowej Nowogródek został zajęty przez Sowietów, a nazaretankom odebrano szkołę. Dalsze represje okupantów zmusiły siostry do opuszczenia zabudowań gospodarczych i podjęcia pracy zarobkowej w mieście.

Otwarte na potrzeby ludzi w czasie pokoju, jeszcze gorliwiej służyły innym podczas okupacji wojennej. Działały charytatywnie, wysyłając paczki dla deportowanych, przygotowywały dzieci do I komunii i prowadziły tajne nauczanie języka polskiego i historii.

W lipcu 1941 r., wraz z zajęciem Nowogródka przez Niemców, zaczął się kolejny rozdział okupacyjnego terroru. Hitlerowcy rozpoczęli masową eksterminację mieszkającej tam ludności żydowskiej oraz Polaków.

W lipcu 1943 r. siostry zgłosiły się na gestapo, by ofiarować swoje życie za 120 osób, aresztowanych i przeznaczonych do rozstrzelania. Karę śmierci zamieniono aresztowanym na roboty w Niemczech. Jak się po okazało po latach, wszyscy wywiezieni przeżyli wojnę…

31 lipca 11 nazaretanek zostało wezwanych do siedziby gestapo. Następnego dnia wywieziono je do lasu 5 km od Nowogródka i rozstrzelano nad przygotowanym uprzednio dołem.

W marcu 1945 r. szczątki sióstr zostały ekshumowane i złożone przy kościele farnym.

W 2000 r. siostry: Maria Stella od Najświętszego Sakramentu, Maria Imelda od Jezusa Hostii, Maria Rajmunda od Jezusa i Maryi, Maria Daniela od Jezusa i Maryi Niepokalanej, Maria Kanuta od Pana Jezusa w Ogrójcu, Maria Sergia od Matki Bożej Bolesnej, Maria Gwidona od Miłosierdzia Bożego, Maria Felicyta, Maria Heliodora, Maria Kanizja i Maria Boromea, zostały beatyfikowane przez papieża Jana Pawła II.

Źródło: nazaretanki.pl 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra