Z kraju

Aleksander Szycht dla Telewizji Republika: Ukraińcy wysuwają wobec nas roszczenia terytorialne, a my im dajemy pieniądze [WIDEO!]

aleksander_szycht_republikaRedaktor portalu Prawy.pl Aleksander Szycht w wywiadzie udzielonym Telewizji Republika odniósł się do ustawy procedowanej w ukraińskim parlamencie, dotyczącej uznania Polski za okupanta Chełma, Przemyśla i Rzeszowa.

Ukraińscy nacjonaliści określają te tereny mianem Ukrainy Zacurzońskiej. Aleksander Szycht przypomniał, że takie pomysły to nic nowego – m.in. w 1997 roku pisano na łamach oficjalnego pisma Związku Ukraińców w Polsce, że trzeba odzyskać Przemyśl dla ukraińskości. Szycht zwrócił uwagę, że problem nie ogranicza się tylko do takich ugrupowań, jak np. Prawy Sektor i jest przez polskie władze ignorowany, a nawet tolerowany, natomiast Związek Ukraińców w Polsce nadal dostaje dotacje na wydawanie pisma „Nasze Słowo”, w którym wspomniany wyżej artykuł się ukazał.

– W najlepszym przypadku mamy do czynienia z tolerancją ze strony władz. A obawiam się, że to coś więcej: to jest ciche, nieoficjalne wspieranie– mówił Szycht, zwracając uwagę, że w 2003 roku polscy historycy usłyszeli od ukraińskich parlamentarzystów jasne żądania terytorialne, natomiast Andrij Tarasenko w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” mówił, że Polacy powinni rozliczyć się z Przemyśla czy Chełma.

Odnosząc się do słów redaktora prowadzącego, który ocenił w tym kontekście całą polską politykę zagraniczną jako „totalne nieporozumienie”, Aleksander Szycht zwrócił uwagę na kompletny brak reakcji polskich władz na odradzający się neobanderyzm. – Pomimo tych incydentów, które są, jakoś państwo polskie przeciwko nim nie występuje. Słyszymy tylko, że za PO 100 mln poszło, potem jakaś umowa swapowa na 4 miliardy, kilkadziesiąt milionów na drogi, a te wypowiedzi na Ukrainie pozostają bez uwag. O pożyczkach możemy dyskutować, tylko jednocześnie nie występowanie z uwagami, a wręcz przyklepywanie tego pokazuje ukraińskim nacjonalistom, że mogą robić co chcą i będą dostawać pieniądze – stwierdził.

W jego ocenie kultywowanie neobanderyzmu na Ukrainie działa na korzyść Rosji i uniemożliwia porozumienie między Ukrainą a Polską.

A oto całość nagrania:

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra