Z kraju

Niechciana ekshumacja ofiar niemieckiej zbrodni w Serwach na Podlasiu

21 listopada w Serwach w powiecie augustowskim rozpoczęły się zaplanowane na dwa dni ekshumacje szczątków ofiar terroru niemieckiego – żołnierzy AK i więźniów zamordowanych tam w 1944 r. Sprawa od lat jest przedmiotem sporu między rodzinami ofiar a właścicielem terenu, na którym znajduje się mogiła pomordowanych.

 

W czerwcu 1944 r., w podaugustowskiej miejscowości Serwy, Niemcy dokonali egzekucji na 22 Polakach – powieszono wówczas 20 żołnierzy Armii Krajowej i rozstrzelano dwie kobiety. Ofiary zostały pochowane w miejscu zbrodni w zbiorowej mogile. Po wojnie dokładnie w tym miejscu postawiono upamiętniający pomordowanych obelisk.

Dziś teren, na którym stoi pomnik, należy do prywatnego inwestora, właściciela jednego z ośrodków wypoczynkowych w Serwach. Od pewnego czasu domagał się on przeprowadzenia ekshumacji szczątków i przeniesienia ich poza obręb swojej posesji. Przeciwni temu byli członkowie rodzin pomordowanych, domagający się należytego ich uczczenia w miejscu, w którym spoczywają od blisko 70 lat.

Mimo że pomnik jest miejscem pamięci walk i męczeństwa, w polskim prawie nie istnieje przepis, który ochraniałby mogiły leżące na prywatnych posesjach. Projekt ustawy o miejscach pamięci narodowej autorstwa PiS złożony w Sejmie w 2007 r., którego celem było m.in. uregulowanie omawianych problemów, nie został uchwalony. Podobnie było z zapowiedzianym w 2008 r. projektem rządowym, który do dziś nie wpłynął do laski marszałkowskiej.

W 2012 r. Urząd Wojewódzki w Białymstoku przeznaczył piętnaście tysięcy złotych na remont obelisku. Prace konserwatorskie nie doszły jednak do skutku ze względu na sprzeciw właściciela gruntu. Dodatkowo, do jego prośby o ekshumację przychyliła się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zaproponowała władzom wojewódzkim i samorządowym przeniesienie ich na cmentarz parafialny w miejscowości Studzieniczna.

Na prośbę rodzin ofiar interwencję podjął poseł PiS Jarosław Zieliński, który w lipcu 2012 r. z interpelacją w sprawie „stworzenia warunków dla godnego upamiętnienia miejsc pamięci walk i męczeństwa” wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Projekt ustawy dotyczącej miejsc pamięci narodowej nie spotkał się jednak z aprobatą ministerstwa.

28 października 2013 r. wojewoda podlaski Maciej Żywno (PO) wydał Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zezwolenie na wykonanie ekshumacji szczątków 22 ofiar terroru niemieckiego. Decyzji o zezwoleniu nadał klauzulę natychmiastowej wykonalności.

Uroczysty pochówek ofiar rozpocznie się 22 listopada 2013 r. o godz. 9.45 w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej (gmina Płaska, powiat augustowski).

Paweł Brojek
Na zdjęciu: Mogiła zbiorowa ofiar terroru niemieckiego z 1944 r. w Serwach, fotografia pochodzi ze strony http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/12325/, znajdziecie tam również więcej zdjęć i informacji.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra