Kultura i historia

Rocznica śmierci Aleksandra Dębskiego – współtwórcy Polskiego Państwa Podziemnego

Dziś mija 75 lat od śmierci Aleksandra Dębskiego – działacza Narodowej Demokracji, adwokata, byłego wojewody wołyńskiego i posła. Został rozstrzelany przez Niemców 31 stycznia 1942 r. w Forcie VII w Poznaniu.

Urodził się 13 kwietnia 1890 r. w Radomiu. Uczęszczał do tamtejszego gimnazjum, z którego został usunięty z „wilczym biletem” za udział w strajku szkolnym w 1905 r. Maturę zdał w gimnazjum w Humaniu (dziś na Ukrainie).

Rozpoczął studia na Wydziale Prawa uniwersytetu w Kijowie, które ukończył w 1916 r. w Saratowie nad Wołgą, gdzie uczelnia została przeniesiona. Pracował jako adwokat.

W organizacjach patriotycznych działał już w czasach gimnazjalnych, w czasie studiów należał do „Zet”-u. W 1915 r. został członkiem Ligi Narodowej. W czasie I wojny światowej pracował w Polskim Komitecie Wykonawczym w Kijowie.

Po odzyskaniu niepodległości był starostą kolejno w Zamościu, od 1921 r. w Garwolinie i od 1923 r. w Chełmie Lubelskim. Od 1925 r. zajmował stanowisko wojewody wołyńskiego, które stracił po przewrocie majowym Piłsudskiego.

Z narodową demokracją związany niemal przez całe życie, w 1926 r. współtworzył Obóz Wielkiej Polski. Był oboźnym Dzielnicy Warszawskiej oraz przewodniczącym Wydziału Wykonawczego Wielkiej Rady. W latach 1928–1930 zasiadał w Sejmie RP.

We wrześniu 1930 r. został aresztowany wraz z przywódcami Centrolewu i uwięziony w twierdzy brzeskiej, a następnie w Wejherowie. W latach 1935–1939 pełnił funkcję członka Komitetu Głównego Stronnictwa Narodowego.

Po wybuchu II wojny światowej od października 1939 r. wchodził w skład prezydium konspiracyjnego SN. W styczniu 1940 r., jako przedstawiciel SN, przystąpił do Głównej Rady Politycznej przekształconej następnie w Polityczny Komitet Porozumiewawczy. Było to porozumienia partii opozycyjnych wobec sanacji, będące reprezentacją polityczną państwa przy Służbie Zwycięstwu Polski, a później Związku Walki Zbrojnej.

Wskutek denuncjacji, w czerwcu 1941 r. Aleksander Dębski został aresztowany przez Niemców. 31 stycznia 1942 r. rozstrzelano go na terenie Fortu VII w Poznaniu. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: bs.sejm.gov.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. geelvpb

    14 kwietnia 2020 at 15:26

    and your primary should be ironic and educating to premedication you were close by awe these gonadotropin Buy cialis overnight delivery May only enjoys the two most

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra