Z zagranicy

Uczelnia zabroniła praktyk homoseksualnych

Uniwersytet w którym obowiązuje zarządzenie zabraniające uczniom angażowania się w stosunki intymne, poza małżeństwem heteroseksualnym, otrzymał zezwolenie na otwarcie nowego Wydziału Prawa, pomimo skarg, iż regulamin uczelni dyskryminuje gejów i lesbijki.

 

Kanada to kraj, w którym prawa homoseksualistów rozwinęły się tak daleko, iż jakiekolwiek działania potępiające zachowania niezgodne z religią chrześcijańską nie mają miejsca bytu i są natychmiastowo blokowane, często nawet sądownie.

Szkoły katolickie mają obowiązek organizowania dorocznego Dnia Solidarności z Gejami i otwierania tak zwanych Klubów Przymierza Homo i Heteroseksualistów. Często zabrania im się głosić, iż aborcja jest złem, a także innych praw Bożych, które niezgodne są z tzw. "poprawnością polityczną".

Wszystkie szkoły, w tym katolickie, mają obowiązek przyjmowania do grona pedagogicznego oraz w poczet uczniów osoby jawnie określające się jako odmiennej orientacji, a także inne osoby, w tym niewierzące czy innego wyznania.

We wszystkich placówkach edukacyjnych, w tym w chrześcijańskich, odbywa się tzw. edukacja seksualna, narzucana siłą przez władze,  podczas której promowana jest rozwiązłość, związki pozamałżeńskie, najróżniejsze "orientacje seksualne", aborcja, a rodzina i wiara są szkalowane i dyskryminowane. Już wchodząc do jakiejkolwiek szkoły zauważamy plakaty i tęczowe flagi promujące ruchy gejowskie.

Dlatego sprawa uzyskania oficjalnej zgody na otwarcie Wydziału Prawa przy jednym z kanadyjskich uniwersytetów, który jest uczelnią chrześcijańską ma tak wielkie znaczenie i może być uznana, za przełomową.

Uniwersytet Chrześcijański w Vancouver, w którym obowiązuje zarządzenie zabraniające uczniom angażowania się w stosunki intymne, poza małżeństwem heteroseksualnym, otrzymał zezwolenie Towarzystwa Prawniczego Kolumbii Brytyjskiej na otwarcie nowego Wydziału Prawa, pomimo skarg, iż regulamin uczelni "dyskryminuje" gejów i lesbijki.

Uniwersytet Trinity Western, w którym uczy się 3600 studentów w południowo-wschodnim Vancouver, planuje otwarcie nowej szkoły prawniczej jesienią 2016 roku.

Aktywiści ruchów gejowskich i niektórzy członkowie społeczności prawniczej wezwali rząd Kolumbii Brytyjskiej do wydania odmowy uniwersytetowi na rozpoczęcie prowadzenia studiów na wydziale prawniczym.

Uczelnia już otrzymała zgodę od Federacji Związków Prawniczych Kanady oraz Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego Kolumbii Brytyjskiej, które zezwoliło szkole na przyznawanie tytułów naukowych, wynikiem piątkowego głosowania 20 – 6.

Wydanie zezwolenia na otwarcie szkoły wyższej rozpoczęło szeroko zakrojoną debatę publiczną  na temat tego w jakim stopniu należy zachować równowagę pomiędzy prawem do działania zgodnie z przykazaniami wiary w instytucjach chrześcijańskich, a prawami gejów i lesbijek.

To drugi taki przypadek w ciągu ostatnich 15 lat kiedy szkoła walczyła i wygrała spór o własne prawo studentów do praktykowania wiary w kwestii orientacji seksualnej i sakramentu małżeństwa.

Prezydent uczelni, Bob Kuhn, uznał, iż decyzja środowiska prawniczego jest ważnym zwycięstwem nie tylko dla szkoły, ale również dla wszystkich chrześcijan w Kanadzie.

– To jest przykład wolności religijnej – powiedział Kuhn. – Gdyby decyzja była inna wówczas wszyscy, którzy nie chcieli, aby powstał chrześcijański uniwersytet prawniczy dyskryminowaliby nas na podstawie religii, nie wykazując tolerancji względem ludzi, którzy mają inne zdanie na temat definicji małżeństwa.

Uniwersytet Trinity Western będzie pierwszą chrześcijańską szkołą w Kanadzie. która otworzy wydział prawniczy, na który w pierwszym roku planuje przyjąć 80 studentów.

Jednocześnie, jak podkreśla prezydent szkoły, uczelnia nie zamyka drzwi żadnym osobom: – Jeżeli gej lub lesbijka chcieliby studiować na naszej uczelni i dostosowaliby się w całości do regulaminu to nie widzę problemu, aby zostali przyjęci.

W latach 90., Związek Nauczycielstwa w Kolumbii Brytyjskiej odmówił udzielenie zgody Trinity Western do przyznawania tytułów naukowych z powodu wewnętrznego regulaminu szkoły, który nakazywał studentom podpisanie zobowiązania zabraniającego angażowanie się przez nich w aktywności potępione przez Biblię, w tym zachowania homoseksualne.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w Kanadzie, który obalił tę decyzję twierdząc, że nie ma dowodów na to, iż absolwenci uczelni dyskryminują innych.

Prawnik konstytucyjny Joseph Arvay z Vancouver stwierdził, że uniwersytet niejako zawiesi na swoich drzwiach znak mówiący, że geje i lesbijki nie są mile widziani. – Nie mogę zrozumieć w jaki sposób taka uczelnia prawnicza równoważy prawo do wolności religijnej z prawami równości – powiedział Arvay.

Pomimo, iż wielu z głosujących członków Towarzystwa K.B nie zgadzało się z regulaminem szkoły, uznali oni jednak, iż prawo i interes publiczny domagają się, aby respektować prawo uczelni do prowadzenia swoich spraw wedle jej życzenia.

David Crossin, prawnik kryminalny argumentował decyzję następująco: – Nie ma dowodów na to, że zdolność profesorów do nauczania będzie obniżona. Nie ma dowodów na to, że absolwenci nie będą w stanie lub nie będą chcieli prawidłowo wykonywać swojego zawodu w sferze publicznej i prawniczej. Dlatego zezwolenie zostało wydane.

Trinity Western będzie pierwszą szkołą chrześcijańską w Kanadzie z Wydziałem Prawa, co może być początkiem do powstawania większej liczby takich instytucji i odwrócenia istniejącej obecnie w kraju sytuacji, w której najbardziej dyskryminowani są chrześcijanie.

Barbara Rode

Źródło: https://ca.news.yahoo.com/b-c-law-society-considers-christian-law-schools-180117255.html

fot. sxc.hu

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. HobSuepe

    1 lipca 2019 at 14:45

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra