Z zagranicy

Nawet jabłka nie kupimy anonimowo

W Szwecji ruszył program, który – jeżeli zostanie wprowadzony w całym kraju – uniemożliwi anonimowy zakup jakichkolwiek produktów. W jego założeniach dostęp do konta bankowego następuje po zeskanowaniu ręki jego właściciela – kodem dostępu do konta (PIN) są linie papilarne.

 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce program ten zostanie wprowadzony w całej Europie, ponieważ ta forma płatności bardzo ułatwi pracę wszelkiego rodzaju służbom – od skarbowych po specjalne. Jeżeli ten znajdujący się dotychczas w fazie eksperymentu program stanie się obligatoryjny, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby dzięki niemu władze gromadziły dane dotyczące wszystkich płatności dokonywanych przez obywateli.

 

Dotychczas skanery dłoni zostały zainstalowane w 15 sklepach i restauracjach w uniwersyteckim miasteczku Lund. To właśnie studenci z lokalnego uniwersytetu dwa lata temu stworzyli ten projekt, który obecnie – na razie w fazie eksperymentu – jest wdrażany. Na razie tylko 1600 osób zdecydowało się wziąć udział w eksperymencie, jednakże ma on duże szanse stać się programem państwowym, a z czasem być może i ogólnoświatowym (podobne pomysły mieli naukowcy z innych krajów europejskich, w tym m.in. z Polski).

 

Twórcy nowego szwedzkiego systemu płatniczego przekonują, że skanowanie linii papilarnych zamiast wprowadzania PINu umożliwi znacznie szybsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze robienie zakupów. Problem jednak w tym, że w ten sposób stracimy anonimowość, a co za tym idzie – poczucie bezpieczeństwa. Już sama świadomość, że ktoś obcy może mieć pełny dostęp do informacji o nas, dokonywanych przez nas zakupach, a przede wszystkim posiadać rys naszych linii papilarnych daje powód do niepokoju. Informacje te mogą być bowiem wykorzystane w celach zupełnie innych niż deklarowane przez twórców.

 

Skanu linii papilarnych nie wymaga się nawet przy wydawaniu dokumentów, jeżeli natomiast zostanie wprowadzony jako umożliwiający dostęp do konta w banku, w sposób znaczący naruszy nasze prawo do wolności i anonimowości.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU i ZDJĘĆ ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

130 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra