Z zagranicy

Węgierscy nacjonaliści domagają się autonomii dla Zakarpacia

Politycy Jobbiku domagają się od rządu węgierskiego większych starań w sprawie zapewnienia praw dla mniejszości węgierskiej, która liczy ponad 150 000 członków na Ukrainie. Zakarpacie było historyczną krainą Królestwa Węgier, na krótko powróciło pod władzę Budapesztu w latach 1938-1944.

 

Zamieszkane jest głównie przez Rusinów karpackich, którzy częstokroć mają odrębną świadomość etniczną względem Ukraińców – pomimo bliskości językowej. Drugą grupą są właśnie Madziarzy, a trzecią – osiadli tam Rosjanie.

 

Niedawno liderzy Jobbiku, na czele z Gáborem Voną, odbyli wizytę w Moskwie, spotykając się tam z deputowanymi Dumy Państwowej. Oprócz Vony, udział w delegacji wziął poseł węgierskiego parlamentu, Márton Gyöngyösi oraz europarlamentarzysta Béla Kovács. Był on niedawno oskarżany o „szpiegostwo” na rzecz Moskwy, a dowodem miały być jego dążenia do rozbicia Unii Europejskiej oraz częste wizyty w rosyjskiej stolicy.

 

Głównym tematem rozmów była sprawa Zakarpacka, gdzie politycy Jobbiku zaproponowali utworzenia autonomii z poszanowaniem praw Węgrów, Rusinów i Rosjan. Zdaniem Gábora Vony, na Ukrainie dokonywane są czystki etniczne, aktualnie na wschodzie kraju, lecz wkrótce mogą objąć położone na zachodzie Ukrainy Zakarpacie i zagrozić tamtejszym Węgrom.

 

Politycy Jobbiku rozmawiali również z Rosjanami szerzej na temat konfliktu na Ukrainie i stwierdzili, że kryzys w tym kraju nie jest winą Rosji, która nie jest agresorem, gdyż broni jedynie praw Rosjan na Ukrainie. Márton Gyöngyösi pochwalił przeprowadzenie referendum na Krymie, twierdząc, że otwarta została furtka do uzyskiwania autonomii przez inne narody, które zamieszkują Ukrainę.

 

Z kolei działacze współpracującego ściśle z Jobbikiem Ruchu Młodych 64. Komitatów (HVIM – Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom) zorganizowali 27 czerwca specjalną konferencję prasową pod ambasadą Ukrainy w Budapeszcie poświęconą wydarzeniom na Ukrainie. Przemawiali liderzy tej organizacji, zaś inni działacze mieli ze sobą transparent „Save Donbass People From The Ukrainian Army (Chrońcie ludność Donbasu przez armią ukraińską).

 

Stwierdzono, że rewolucja na Ukrainie została przeprowadzona przez szowinistyczne ugrupowanie, które odwołują się do tradycji Ukraińskiej Armii Powstańczej i Stepana Bandery, które zakładały nienawiść względem Polaków oraz Węgrów, a także dokonywały czystek etnicznych. HVIM żąda od węgierskiego rządu zmiany polityki w sprawie Ukrainy na rzecz dążenia do ustanowienia autonomii dla Zakarpacia. Twierdzi, że wspiera się interesy euroatlancyckie, zamiast skupić się na realizacji węgierskich interesów narodowych.

 

Węgierscy nacjonaliści od początku rewolucji na Ukrainie naciskają na rząd w Budapeszcie, by dołożył starań w kwestii mniejszości węgierskiej w tym kraju, kilka miesięcy temu opublikowano m.in. wspólny list w tej sprawie Jobbiku oraz Ruchu Narodowego.

 

Michał Kowalczyk

fot. wikimedia commons

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 
 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Tad Ziglar

  18 grudnia 2017 at 15:23

  I’d like to find out more? I’d want to find out some additional information.|

 2. Randi Bonanno

  19 grudnia 2017 at 15:13

  Highly energetic blog, I liked that bit. Will there be a part 2?|

 3. Lashon Lobach

  23 grudnia 2017 at 10:48

  Great post.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra