Z zagranicy

Abp Światosław Szewczuk zalicza banderyzm do patriotyzmu, nie nacjonalizmu

Są lektury, które pozostawiają po sobie niedosyt, a nawet prawdziwy głód. Do takich zalicza się wywiad-rzeka, jaki z abp. Światosławem Szewczukiem, stojącym na czele grekokatolickiej Cerkwi na Ukrainie, przeprowadził dziennikarz Krzysztof Tomasik.

Książka pt. „Dialog leczy rany” to fascynujący przykład przemieszania wiary z ideologią, przy braku wyraźnego zaznaczenia granic kompromisów. Jest ona szczególnie interesująca dla Polaków próbujących poznać współczesną mentalność Ukraińca wierzącego, który deklaruje nie tylko odnalezienie w swoim życiu Chrystusa, ale staranność w dochowywaniu przykazań. Okazuje się, że we współczesnej ukraińskiej mentalności przykazanie miłości bliźniego wcale nie wyklucza oddawania czci ludobójcom bezbronnych dzieci, kobiet i starców.

Abp Światosław Szewczuk mordów dokonany przez Ukraińców na Polakach nie nazywa ludobójstwem, natomiast akcję „Wisła” określa mianem „czystki etnicznej”, co jest zdumiewające, biorąc pod uwagę, iż była to akcja przesiedleńcza, w której ludzie bynajmniej nie ginęli, ale byli przesiedlani, aby uniemożliwić im dokonywanie dalszych mordów.

Zdumienie budzi jego stosunek do postaci abp Andrzeja Szeptyckiego, którego stara się wybielić na wszelkie możliwe sposoby. List gratulacyjny Szeptyckiego do Adolfa Hitlera z okazji jego kolejnych zwycięstw tłumaczy zagrożeniem ze strony sowieckiej, zapominając najwyraźniej, że abp Szeptycki list gratulacyjny wysłał również do Józefa Stalina.

Abp Szewczuk bardzo wiele mówi o potrzebie dialogu polsko-ukraińskiego oraz pojednania, ale czy jest ono możliwe, jeżeli Ukraińcy nie zaprzestaną odwoływać się do banderyzmu i budować na nim swojej tożsamości? To pytanie zostaje w książce skrzętnie pominięte, podobnie zresztą jak i wiele innych, nie mniej istotnych, jak to, „Jak pogodzić wiarę w Jezusa Chrystusa z kultem Bandery?”, czy „Dlaczego Ukraińcy nie budują swojej tożsamości na pamięci o tych sprawiedliwych?”. I trudno powiedzieć, dlaczego dziennikarz ich nie zadał.

Zupełnie zaskakujące wydaje się bagatelizowanie przez abp Szewczuka rozwoju banderyzmu na Ukrainie, który od czasu Majdanu stał się oficjalną państwową doktryną.

Abp Szewczuk potępia wprawdzie nacjonalizm, kładąc nacisk na potrzebę patriotyzmu, problem jednak w tym, że – jak wynika z jego słów zawartych w wywiadzie-rzece „Dialog leczy rany” – banderyzmu nie traktuje jako nacjonalizm, ale jako patriotyzm stanowiący nieodłączny element ukraińskiej tożsamości. Mówi wprost: „Ukraińcy muszą odejść od stereotypów i zaakceptować Polaków takimi, jacy są, z ich historią, mentalnością i nawet bohaterami narodowymi, z których wielu może się im nie podobać [śmiech]. Podobnie i my prosimy, aby nasi bracia Polacy zaakceptowali Ukraińców takimi, jacy są: z ich historią, mentalnością i bohaterami, z których wielu wydaje się im nie do zaakceptowania”. Ze słów tych można wywnioskować jedno – abp Szewczuk prosi Polaków o zaakceptowanie faktu, iż bohaterami narodowymi Ukrainy są ludobójcy mający na rękach polską krew.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz, o której hierarcha zapomina – na żadnym z polskich bohaterów narodowych nie ciąży odpowiedzialność za bestialskie ludobójstwo ludności ukraińskiej, tymczasem bohaterowie narodowi współczesnej Ukrainy dopuścili się niemającego precedensu w swoim bestialstwie ludobójstwa na Polakach.

Zresztą podczas prezentacji książki w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie abp. Światosław Szewczuk, zapytany o jego stosunek do Stepana Bandery, nie tylko się nie odciął od tej postaci, ale dał do zrozumienia, iż ocenia ją raczej pozytywnie, mówiąc, iż „obecnie w Polsce niebezpiecznie jest mówić o Banderze”, ponieważ za jego gloryfikację można trafić przed sąd.

Warto, aby abp Światosław Szewczuk uświadomił sobie, że bez stanięcia w prawdzie nie ma rzeczywistego dialogu, a do uleczenia ran potrzeba rzeczywistego żalu za popełnione grzechy, natomiast afirmacja ludobójców spod znaku tryzuba w żaden sposób nie jest owego żalu przejawem.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

46 komentarzy

46 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  10 kwietnia 2018 at 11:33

  Zgroza! Hanba! Po trzykroc haniebna postawa abp Swiatoslawa Szewczuka ze Lwowa! Ukraincy z OUN-UPA dopuscili sie gigantycznego ludobojstwa na Wolyniu i Kresach, uczynili to w latach 1939-1947. To byli ukrainscy patrioci, ktorzy dopuscili sie bestialskiego ludobojstwa i nigdy w zadnym pokoleniu nie moga byc zwani bohaterami. Kto nazywa banderowcow bohaterami klamie i oddaje czesc szatanowi, ktory jest zabojca i ojcem klamstwa. Jesli tak podle klamie abp Kosciola grecko-katolickiego, Metropolita Lwowski to jest to swiadectwo wielkiego upadku Kosciola na Ukraine. Jesli tak czyni caly narod ukrainski, to jest to pieklo na ziemi, ktore tylko czekac gdy zacznie znowu na okolo mordowac. Niech ma Bog w opiece kazdego Kto zaprzecza powyzszym slowom. Z Panem Bogiem

  • lendzian

   10 kwietnia 2018 at 15:21

   Plugawi siebie a nie wiarę chrześcijańską.
   Dwa Królestwa.

  • Rogers

   12 kwietnia 2018 at 16:50

   Świetnie i prawdziwie skomentowane. Tak trzymać.!

 2. Kwal

  10 kwietnia 2018 at 11:39

  A obok siedzi tow. Nycz…

 3. Slawomir Tomasz Roch

  10 kwietnia 2018 at 12:16

  Oswiadczam jako Polak i praktykujacy katolik, jako wnuk zolnierza 27 Wolynskiej DP AK Boleslawa Roch ps.”Jaworski”, jako mgr historii IHUW, iz nikt nie ma moraknego prawa nazywac okrutnych zbrodniarzy, winnych ludobojstwa bohaterami! Kazdy kto to czyni popelnia wielkie przestepstwo przed Bogiem, ludzmi i historia. Kazdy kto milczy na takie podle postepowanie jest albo chory, niespelna rozumu, albo jest zwyczajnie tchorzem. Precz z gloryfikowaniem okrutnych zbrodniarzy z OUN-UPA na wspolczesnej Ukrainie, po prostu precz z szatanem!

  • 8679043

   10 kwietnia 2018 at 13:50

   Przecież niektórzy przedstawiciele duchowieństwa Cerkwi aktywnie wspierali patriotów z OUN-UPA. Gdyby ten duchowny nazwał sprawy po imieniu musiałby oczyścić dobre imię Cerkwi przepraszając za niegodne postepowanie swoich poprzedników. Ta sama sprawa dotyczy polskiej odnogi Cerkwi. Cerkiew nigdy się nie oczyściła z mrocznej przeszłości.

   • ziemianka

    10 kwietnia 2018 at 20:54

    Rozumiem, że powinno być „patriotów” z OUN -UPA. Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, a nie mordowanie rodaków ze względu na ich pochodzenie etniczne. OUN-UPA to Organizacja Ukraińskich nacjonalistów, a UPA to ich zbrojne ramię do mordowania innych nacji.

  • jaro7

   12 kwietnia 2018 at 00:17

   To cię zmartwię ,IPN pod kierunkiem tego pacana Szarka zamierza odbudować pomniki…..upa.!!!!!!!!!!

   • michal

    16 kwietnia 2018 at 20:28

    jaro ty jestes pacanem i to zrobionym miekkim oun-nem. klamiesz szubrawcu oczeniajac P. Szarka.

 4. wolna-polska.pl

  10 kwietnia 2018 at 13:59

  1-Ukraina – Nowiny z Chazarskiego Kaganatu podaje Eduard Hodos. 2-Ukraina – Dawid Hudziec : Byłem dzisiaj w Iłowajsku. 3-Ukraina – Potrzeba tylko 5 milionów ludzi, resztę trzeba wyeliminować !

 5. falari

  10 kwietnia 2018 at 14:06

  kard Nycz nie wstal i nie wyszedl, proponuje zrobic obok judaizmu i islamu dzien bandery w KK

 6. Wołyń1943

  10 kwietnia 2018 at 14:13

  W opisywaniu stosunków polsko-ukraińskich słowo „pojednanie” jest zbyt często nadużywane! Mamy się pojednać z „bratnim” narodem ukraińskim w cieniu pomników Szuchewycza i Bandery? Wolne żarty!

  • 8679043

   10 kwietnia 2018 at 14:45

   To politycy się jednają, aby załatwiać swoje interesy. Oni mogą się nawet jednać w tej samej sprawie kilka razy. Z pojednaniem narodów to nie ma nic wspólnego. Chciałbym, aby było jasne, że nie chodzi mi o przeprosiny, bo to nic nie kosztuje. Chodzi np. o działania tamtejszego IPN i jego szefa w zakresie czyszczenia archiwów, o czym wspominały nawet amerykańskie media.

 7. mig

  10 kwietnia 2018 at 14:48

  haniebna postawa- obrona ludobójców- ten człowiek wogóle nie powinien byc zapraszany do Polski- to nasz WRÓG i KŁAMCA.

 8. Slawomir Tomasz Roch

  10 kwietnia 2018 at 14:48

  Abp Andrzej Szeptycki ze Lwowa to podla kreatura, ktora haniebnie blogoslawila Adolfa Hitlera, Kanclerza III Rzeszy Niemieckiej, ktory byl przez swoje czyny diaboliczna bestia! Ten wlasnie abp Szeptycki czynil to wielokrotnie, co jest znakomicie opisane i dostepne dla kazdego w internecie, czynil to publicznie chociaz hitlerowcy mordowali od lat tysiacami niewinnych Polakow, Zydow, czy ludzi z innych narodow. Dlatego biore Boga zywego na swiadka, iz abp Szeptycki to niezwykle podly, moralny zbrodniarz wojenny! Zapraszam wszystkich rodakow na strone: „Nie dla beatyfikacji abp Szeptyckiego”. Wpisujcie sie tam prosze i informujcie o takiej mozliwosci wszedzie i kazdego! Zapraszam takze na strone: niepoprawni.pl gdzie prowadze osobistego bloga i gdzie opublikowalem setki artykulow o tematyce kresowej, niektore z nich wlasnie opisuja wielka podlosc tego ukrainskiego hierarchy Cerkwi grecko-katolickiej. Z Panem Bogiem

 9. Kresboj

  10 kwietnia 2018 at 15:06

  Ukraiński kościół grekokatolicki jest zbanderyzowany jak władze tego upadłego państwa i w coraz większym stopniu społeczeństwo. Watykan powinien wyrzucić poza swoją wspólnotę tą sektę a polskie władze kościelne nie powinny w ogóle spotykać się z tymi banderowcami udającymi duchownych bo się tylko kompromitują tak jak to robi od ponad 2 lat polski rząd wraz z prezydentem. Precz z ukraińskimi grekokatolikami, czcicielami upa i bandery!

  • Soplica

   10 kwietnia 2018 at 15:53

   Toć KK prowadzi zabiegi na rzecz beatyfikacji Abp Szeptyckiego :)))

   • 8679043

    10 kwietnia 2018 at 16:34

    KK nie jest monolitem. Bracia ze wschodu promują tę beatyfikację a polski KK zablokował ją w okresie komunizmu.

 10. MacGregor

  10 kwietnia 2018 at 16:15

  Cerkiew grekokatolicka to kupa gówna i tyle, co tu gadać po próżnicy i złościć się nadaremno.
  jedyne, co trzeba, to jak najszybciej wdrożyć Akcje Wisła II, czyli odsyłać dzicz stepową na wschód, albo na zachód

 11. Slawomir Tomasz Roch

  10 kwietnia 2018 at 16:16

  Na swiete rany Chystusa Pana czy taka moralna kanalia abp Szeptycki, moglby zostac blogoslawionym Kosciola katolickiego czy taki podly lotr moglby dostapic takiego zadzczytu?! Czym kieruje sie papiez Franciszek skoro takiego obrzydliwego, moralnego zbrodniarza chce wynosic na Oltarze?! Czy Bog Wszechmogacy moze blogoslawic takiego moralnego potwora?!

 12. Slawomir Tomasz Roch

  10 kwietnia 2018 at 17:13

  Kosciol katilicki w Polsce, znaczy hierarchowie Kosciola w tym obecni na tej konferencji Kard. Kazimierz Nycz i inni, nadto Prymas abp Wojciech Polak z Gniezna, Przewodniczacy Episkopatu Polski abp Stanislaw Gadecki i tylu innych absolutnie nie mega milczec demoniczny proces gloryfikowania odrazajacych zbrodniarzy na wspolczesnej Ukrainie. Nie moga milczec, bo milczenie na zbrodnie to takze zbrodnia! Prosze wladze Kosciola polskiego i zarazem zadam potepienia banderyzmu!

  • Hania

   11 kwietnia 2018 at 08:03

   Beatyfikacja Szeptyckiego coraz bliżej…
   I na nic zdadzą się Pańskie akty strzeliste panie Sławomirze
   Watykan prowadzi politykę zbieżną z neokonserwatystami, a nasza hierarchia jest zbyt tchórzliwa by się temu przeciwstawić!
   Na zapytania
   – czy godziwym jest beatyfikacja takiego łotra?
   niezmiennie odpowiadają
   – jak Bóg zezwoli…
   I tyle.
   Bóg działa poprzez ludzi, a odważnych i prawych na miarę Prymasa Tysiąclecia- BRAK.

   ( polecam książkę Dwa Królestwa. Są to pamiętniki bł biskupa Chomyszyna.
   Właściwie takie deja vu. W tym przedziwne zachowania ówczesnych ojców redemptorystów)

   • 8679043

    11 kwietnia 2018 at 16:54

    Wikipedia nie podaje niczego o rodzicach a to mogłoby rozwiać wątpliwości co do jego pochodzenia.

 13. z-k

  10 kwietnia 2018 at 17:21

  a lewacko – żydłacka kreaturo – kanalia w czapeczce czerwonej siedzi obok z uśmiechem przymilnym a wyniesienie mordercy Szeptyckiego na ołtarze popierał ku ukontentowaniu szachrajskich mocodawców co wdeptali w ziemię Abp S. Wielgusa……dzisiaj gdy zobaczyłem Nycza na Placu Piłsudskiego to wyłączyłem telewizor

  • ziemianka

   10 kwietnia 2018 at 21:04

   Nazwisko Nycz wskazuje na ukraińskie pochodzenie. To może być ukraiński banderowiec
   z polskim obywatelstwem, w szatach duchownego KK.

 14. Slawomir Tomasz Roch

  10 kwietnia 2018 at 18:32

  Banderyzm bez dwoch zdan rowna sie hitleryzm i stalinizm, to sa tak samo zbrodnicze systemy, poslugujace sie najbardziej odrazajacymi formami zbrodni i setkami sposobow mordowania niewinnych ludzi. To sa demoniczne systemy z piekla rodem! Kosciol katolicki nie ma absolutnie prawa, zadnego prawa, byc na historyczne fakty slepy i gluchy! Kosciol katolicki nie moze pozwalac czcic banderowcow, znaczy ludobojcow! Kto oddaje czesc ludobojczej OUN -UPA, ten de facto oddaje czesc szatanowi, ktory jest zabojca! Kosciol ma sluzyc zyciu i prawdzie, a nie okrutnej zbrodni i klamstwu! To jasne jak slonce!

 15. franciszekk

  10 kwietnia 2018 at 19:41

  Ciekawe jak Jego tzw. „świętobliwość” Abp Światosław Szewczuk skomentowałby POwieszenie POpiersia na elewacji szkoły polskiej we Lwowie jednego z największych krwawych rzeźników Polaków przez samorządowców wielkiego miasta, które kiedyś było centrum bogatej międzynarodowej kultury!!
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
  Może Jego „świętobliwość” Światosław uznałby, że Polacy w Najjaśniejszej Rzeczpospolitej a w szczególności we Lwowie doznali wielkiego zaszczytu, wyróżnienia i szczerego braterstwa!
  Bezczelność i chamstwo POtomków zwyrodniałych bandytów bezbronnej cywilnej ludności a w szczególności: kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt woła o POmstę do nieba!

  • Wołyń1943

   10 kwietnia 2018 at 20:10

   Niestety, sprawa tablicy Szuchewycza na polskiej szkole we Lwowie ma drugie dno, i to wyjątkowo szokujące. Podobno to na prośbę dyrektor polskiej szkoły zawisła tam ta tablica, rzekomo po to, by zapobiec antypolskim napisom pojawiającym się na budynku. Ówczesna dyrekcja miała uznać, że skoro zawiśnie tam tablica na cześć Szuchewycza, to antypolskie napisy przestaną się pojawiać. Była o tym mowa jakiś rok, a może już dwa lata temu, na antenie bytomskiej Lwowskiej Fali. Do dziś nie mogę uwierzyć, że to może być prawda…

   • lendzian

    11 kwietnia 2018 at 20:31

    Przecież ta dyrektorka jest kukiełką lvivskich ukronazistow.

    Więc co to za szok!
    Kolejne łgarstwa i tyle.
    U banderścierwa to norma.

 16. Tomasz

  10 kwietnia 2018 at 21:36

  Tomasz To jest plucie Polakom w twarz nazywanie szowinistów Ukraińskich „patriotami”.Kałmstwem jest nazywanie operacji „Wisła”zbrodnią przeciwko ludzkości władze komunistyczne przesiedliły Ukraińców z hat krytych słomą na wschodzie na ziemie odzyskane tj Pomorze Zachodnie to poniemieckich gospodarstw domy pokryte dachówką i porządne budynki gospodarcze ta operacja miała na celu pozbawienie band O U N U P A żywności i kwatery .Szowiniści Ukraińscy wylądowali w obozie w Jaworznie siedzieli z żołonieżami AK NSZ ,W I N zmarli tj szowiniści na choroby a nie od kuli mieli szczęście że to nie N K W D nie kierowało tą akcją bo dostali sowiecką kulę w tył głowy.

 17. Sławomir Tomasz Roch

  10 kwietnia 2018 at 23:42

  Naturalnie iż chodzi o nacjonalistów ukraińskich, czyli inaczej zwiąc banderowców, których ziomkowie na Ukrainie chcą widzieć jako patriotów. To jest właśnie magia słów! Dla Niemców patriotami byli naziści, którzy budowali III Rzeszą Niemiecką i to jest właśnie podłość do kwadratu, iż taki abp Szewczuk właśnie na taką magię słów się powołuje. Naturalnie iż to nie byli żadni patroci, ino zbrodniarze spod najciemniejszej gwiazdy, ludobójcy jakich ziemia rzadko ogląda. I tych upiorów dziś na współczesnej Ukrainie wynosi się na pomniki. Boże zmiłuj się nad nami!

 18. M.S.Kazimierzak

  11 kwietnia 2018 at 07:24

  Feliks Koneczny,polski badacz,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE jako NASTĘPSTWO WYBRAŃSTWA wyeksponował ŻYDOWSKĄ,nazywając ją CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.
  Przestrzegał przed CYWILIZACYJNĄ MIESZANKĄ,a jak się okazuje szczególnie zgubną jest ta,która jest pod wpływem wartości CYWILIZACJI PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.
  Michael Jones : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.
  W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM wobec Polski brakiem lojalności wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE : ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.
  Dziś doświadczamy procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojna i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.
  Aktualnie polska ANTYROSYJSKOŚĆ przez pryzmat uznania dla ANTYPOLSKICH,banderowskich,bandyckich korzeni?!

 19. marcin

  11 kwietnia 2018 at 09:47

  KK to zdrajcy,byli,sa i benda,Jezusa zostawili na marginesie.

 20. Slawomir Tomasz Roch

  11 kwietnia 2018 at 10:52

  Biada Tobie kard. Nycz, biada Tobie kard. Dziwisz, bo milczycie na gloryfikowanie odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA, ludobojcow spod najciemniejsxej gwiazdy na wspolczesnej Ukrainie. To wielka niesprawiedliwosc i wielkie zlo, to de facto pieklo na ziemi i oddawanie czci diablu, ktory jest zabojca i ojcem wszelkiego klamstwa. Herod tez byl patriota zydowskim, chcial zbudowac wielka Jerozolime! Neron tez byl patriota rzymskim, chcial zbudowac nowy, piekniejszy Rzym! Hitler tez byl patriota niemieckim, chcial zbudowac Tysiacletnia III Rzesze Niemiecka! Stalin byl patriota rosyjskim, chial przez ZSRR zbudowac raj na ziemi i ustanowic wieczny pokoj! Bandera, Szychewycz, Diaczenko i inne upiory z OUN-UPA chcieli samostijnej Ukrainy, naturalnie siebie postrzegali jako ukrainskich patriotow, postanowili dokonac tego przez masowe rzezie na Wolyniu, Podolu, Pokuciu, Polesiu, na Zasaniu, na Lubelszczyzmie i w Biedzczadach. Tych wszystkich powyzej laczy jedno, laczy ich potworna zbrodnia, wiele zbrodni, ktore dokonywali! Dlatego nie maja zadnego prawa do chwaly i jakichkolwiek form gloryfikowania! Tego absolutnie nie godzi sie czynic! Na swiete rany Chrystusa kard. Nycz, kard. Dziwisz, co tez czynicie?! Biada Ci Kosciele polski, jesli bedziesz mial takich podlych Pasterzy! Jezu ratuj Nas! Jezu nie opuszczaj Nas! Jezu okaz swoja moc i potege! Blagamy!

 21. klioes vel pislamista

  11 kwietnia 2018 at 11:33

 22. Slawomir Tomasz Roch

  11 kwietnia 2018 at 13:14

  Bl. Meczennik ks Jerzy Popieluszko polskim hierarchom Kosciola katolickiego: „Prawda jest niezmienna, prawdy nie da sie zmienic taka czy inna ustawa”. Prawda ktora jest Bog zywy i prawdziwy, osadzi kazdego, takze podlych hierarchow Cerkwi gecko-katolickiej, ktorzy gloryfikuja wlasnie ludobojcow, jak i polskich hierarchow Kosciola katolickiego, ktorzy milcza i nie potepiaja tego demonicznego procesu na wspolczesnej Ukrainie. Siekiery nie spadaja na glowy niewinnych ludzi, mordowanych okrutnie przez zwyrodnialcow w te straszne, czwrwone od ognia noce i ranki, te siekiery kard. Nycz i kard. Dziwisz spadaja wlasnie teraz, gdy Wy i inni podle milczycie na oglaszanie bohaterami ludzi, ktorzy absolutnie byc nimi nie moga, bo sa winni jednego z najwiekszych ludobojstw w dziejach calego swiata. Tak ta znana, naga prawda Was osadza! Tak to milosierny Bog, ktory zasiada na tronie sprawiedliwosci Was osadza przed ludzmi i przed Kosciolem oraz narodowa historia. Z Panem Bogiem

 23. panda

  11 kwietnia 2018 at 19:44

  Ukraińcy mają tylko rezunów za patriotów.

 24. Piotrx

  11 kwietnia 2018 at 22:51

  „Milczenie metropolity” – A Rybak (DO RZECZY 3/2016)
  /fragmenty/

  „Arcybiskup Andrzej Szeptycki ma szansę zostać wkrótce błogosławionym. Środowiska kresowe już nazywają go „patronem niezgody” między Polakami a Ukraińcami. Decyzja Watykanu prowokuje pytanie o to, ile wolno świętemu. Od kiedy papież Franciszek zaaprobował dekret o uznaniu heroiczności cnót abp. Szeptyckiego, środowiska kresowe protestują. „Wielu z nas wzdryga się na myśl, że miałoby się modlić do takiego świętego”- piszą. Greckokatolicki metropolita Lwowa był bodaj jedynym człowiekiem, który mógł, jeśli nie powstrzymać, to ograniczyć rzeź wołyńską. On jednak milczał w swym pałacu. Próby wyniesienia apb. Szeptyckiego na ołtarze podejmowano od dawna, jednak skutecznie blokował je polski Kościół. Dwa razy protestował w sprawie planów tej beatyfikacji kard. Stefan Wyszyński. Co się zmieniło? – Sytuacja polityczna na Ukrainie i chęć pokazania wiernym, że Watykan dostrzega aspiracje narodu ukraińskiego – mówi osoba duchowna dobrze znająca kulisy tej sprawy. Nie bez znaczenia są też relacje osobiste.
  Papież Franciszek dobrze zna Światosława Szewczuka, arcybiskupa greckokatolickiego z Kijowa, który na początku lat 90. studiował w Centrum Studiów Filozoficzno-Teologicznych „Don Bosco” w Argentynie. – W Watykanie wiedzą tyle, ile powiedzą im Ukraińcy. Polscy biskupi się tym nie zajmują. A materiały dostarczone kiedyś przez kard. Wyszyńskiego ktoś usunął jako niewygodne dla procesu. Beatyfikacja Szeptyckiego przejdzie – przewiduje mój rozmówca….”

 25. Piotrx

  11 kwietnia 2018 at 22:51

  Metropolita Andrzej Szeptycki /wybrane teksty krytyczne/
  http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/Szeptycki/szeptycki.html

 26. Piotrx

  11 kwietnia 2018 at 22:53

  Inny błogosławiony – Biskup Jozafat Kocyłowski
  http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/biskup.html

 27. lendzian

  12 kwietnia 2018 at 21:08

  Focie śliczne ku 4-tej rocznicy okupacji ukrainskim portalem zamieszczone.

  http://www.ostro.org/donetsk/politics/articles/545528/

 28. Wvejmy i

  1 maja 2020 at 08:20

  Qbygrx xozhjy Canadain viagra

 29. cialis 20mg

  20 maja 2020 at 02:13

  Jbtznf bsduqz Viagra brand cialis professional

 30. cialis 20mg

  20 maja 2020 at 02:14

  Jbtznf bsduqz Viagra brand cialis professional

 31. Esthervox

  13 lipca 2020 at 04:56

  Oshnal crdyck canadian online pharmacy Vqmjx

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra