Z zagranicy

Rusyfikacja polskich szkół na Białorusi

Polacy na Białorusi alarmują, że polskim szkołom w tym kraju grozi kompletna rusyfikacja. Związane jest to ze znajdującą się już w parlamencie nową ustawą, która faktycznie zmienia status szkół polskich na szkoły polsko-rosyjskie. Ustawa, którą przygotował resort edukacji, nakazuje nauczanie co najmniej trzech przedmiotów w języku rosyjskim. Otwiera też drogę do tego, aby w bliskiej przyszłości niemal wszystkie przedmioty w polskich szkołach były wykładane po rosyjsku lub białorusku.

Rusyfikacja polskich szkół na Białorusi trwa nie od dziś. Obecnie na Białorusi działają dwie państwowe szkoły z polskim językiem nauczania – w Grodnie oraz w Wołkowysku. Ich budowa została sfinansowana ze środków RP. Już w 2015 roku władze oświatowe Białorusi rozpoczęły ograniczanie liczby dzieci przyjmowanych do pierwszych klas tych szkół. Taki zabieg zastosowano w roku szkolnym 2015/2016 oraz w następnym. Od września 2017 roku naukę w pierwszej klasie tzw. szkoły polskiej w Grodnie chciało rozpocząć ponad 60 dzieci. Jednak samorząd miasta, wydział oświaty, tym razem powołując się na brak miejsca i złe warunki sanitarne, ograniczył tę liczbę do 48. Dwanaścioro polskich dzieci zostało tym zmuszonych do nauki w placówkach rosyjskojęzycznych. Niedawno Związek Polaków na Białorusi wnioskował do białoruskiego resortu edukacji aby w polskich szkołach mogła się odbyć rekrutacja do trzech klas pierwszych w roku szkolnym 2018 – 19. Szans jednak raczej na to nie ma.

W podobny sposób zrusyfikowano wcześniej polskie grupy przedszkolne. Przed dwoma laty, podczas roku szkolnego zlikwidowana została ostatnia polska grupa w grodzieńskim przedszkolu nr 83. Odbyło się to w sposób skandaliczny. Dzieci przyszły 1 września do przedszkola i dopiero tam dowiedziały się, że już nie stanowią grupy polskiej, tylko… rosyjską. Obecnie na Białorusi nie ma możliwości oddania dziecka do polskiej grupy przedszkolnej. Stanowisko władz głosi „Ministerstwo edukacji nie ma zatwierdzonego programu nauki dla polskich grup, dlatego zajęcia muszą się odbywać po rosyjsku bądź po białorusku”.

W związku z ograniczaniem przez białoruskie władze oświatowe naboru do szkół z polskim językiem nauczania oraz rusyfikacją polskich szkół, Związek Polaków na Białorusi organizuje Polskie Szkoły Społeczne. Takie placówki powstały m.in. w Grodnie, Lidzie i Wołkowysku. W Lidzie społeczna szkoła naukę języka polskiego prowadzi w ramach tzw. szkółek przy parafiach katolickich. Rodzice zgłosili do nich aż 400 dzieci, które bardzo chcą uczyć się języka swoich przodków.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Avicenniusz

  25 kwietnia 2018 at 16:25

  Rząd polski powinien wspierać inicjatywy edukacyjne na Białorusi finansowo poprzez tworzenie sieci szkół prywatnych i społecznych z językiem polskim.

 2. o2.pl

  25 kwietnia 2018 at 17:20

  Atak na katolicki kościół. Zastrzelili księży i 17 wiernych.

 3. z-k

  25 kwietnia 2018 at 17:20

  Może to jest reakcja na użycie Związku Polaków do anty białoruskich działań lub utrzymywanie dywersyjnej radiostacji? Jedno i drugie w obcym, niepolskim interesie? Waszczykowski pod koniec swojej służby zaczął rozsądnie mówić w sprawie wschodnich sąsiadów ale Geremek z zaświatów w czas zareagował nakazując wyciągnąć ze strychu, otrzepać z kurzu ….i wysłać w świat prawdziwego orła okrągłostołowej mumii wolności

 4. lendzian

  25 kwietnia 2018 at 18:40

  Węgry mówią i robią, Polska milczy i nic nie robi.
  Pardon! Liże.

  https://kresy.pl/wydarzenia/szef-msz-wegier-ukraina-szykuje-trzeci-cios-w-mniejszosci-narodowe/

 5. Ateista

  25 kwietnia 2018 at 20:00

  Zrobić im to samo, obowiązuje zasada wzajemności. Nie ma polskich szkół – zamknąć wszystkie białoruskie/ rosyjskie.

  • lendzian

   25 kwietnia 2018 at 20:22

   Gdzie one są?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra