Z kraju

„Sokół” rozwija skrzydła

W 2017 r. nastąpiło wyraźne pobudzenie organizacji sokolej w Polsce, co związane było z obchodami 150. rocznicy powstania pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na ziemiach polskich. Warto przypomnieć, że pierwsze polskie gniazdo powołano do życia 7 lutego 1867 r. we Lwowie, w związku z czym w całym kraju odbył się szereg uroczystości upamiętniających to wydarzenie.

Obchody 150-lecia powstania Sokolstwa Polskiego zainaugurowano 1 lutego 2017 r. w Rzeszowie prezentacją srebrnej monety okolicznościowej, którą wybił Narodowy Bank Polski. Kilka dni później 10 lutego 2017 r. Sejm RP przyjął okolicznościową uchwałę upamiętniającą powstanie pierwszego gniazda „Sokoła”.

Jednak najważniejszym wydarzeniem obchodów 150-lecia powstania „Sokoła” były uroczystości, które miały miejsce 20 kwietnia 2017 r. w Senacie RP. Tego dnia Senat RP przyjął większością głosów okolicznościową uchwałę upamiętniającą powstanie sokolej organizacji, a zasłużeni działacze „Sokoła” odebrali wysokie odznaczenia państwowe przyznane im przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Obchody dopełnił wernisaż okolicznościowej wystawy poświęconej historii i działalności TG „Sokół” oraz okolicznościowe spotkanie uczestników uroczystości z senatorem Kazimierzem Wiatrem. W obchodach tych wzięli zarówno działacze „Sokoła” Polskiego z zagranicy (Litwa, Ukraina), ale także przedstawiciele Sokolstwa Czeskiego, którzy reprezentowani byli przez Sokolską Straż (rodzaj reprezentacyjnego pocztu sztandarowego, widoczny na zdjęciu), co zostało bardzo dobrze odebrane przez wszystkich sokolich druhów z Polski. Ogółem w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele z blisko 40 gniazd sokolich z Polski i zagranicy. Była to jedna z największych uroczystości sokolich ostatnich lat.

Nie były to jednak jedyne wydarzenia związane z tym ważnym jubileuszem. Dla upamiętnienia 150. rocznicy powstania organizacji przez cały rok w wielu gniazdach odbywały się okolicznościowe zawody sportowe, wykłady historyczne oraz spotkania, w trakcie których m.in. odsłonięto kilka tablic upamiętniających zasługi organizacji oraz pierwszy w Polsce pomnika „Sokoła”(drewniana rzeźba druha „Sokoła” trzymającego sztandar), który odsłonięto w Perkowie. Obchody 150-lecia „Sokoła” zakończyła konferencja zorganizowana w Stalowej Woli, która odbyła się 26 stycznia 2018 r. To jednak nie koniec.

Jubileusz stał się także znakomitą okazją do podjęcia szerokich działań w ramach Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce – największej organizacji ogólnopolskiej zrzeszającej większość gniazd w Polsce. Bez wątpienia obchody przyczyniły się do skonsolidowania ruchu. Umożliwiło to wybory nowych władz oraz przyjęcie szeregu uchwał, a co za tym idzie dokonania poważnej reformy Związku, co nastąpiło w dniach 29-30 września 2017 r. w trakcie Nadzwyczajnego Zjazdu Sokolstwa Polskiego w Częstochowie. Nowe władze bardzo szybko przystąpiły do przygotowania i uchwalenia nowego programu ruchu na lata 2018-2021, który został przyjęty podczas obrad delegatów w Lesznie 29 grudnia 2017 r. Program obejmuje najważniejsze i najbardziej popularne kierunki działalności gniazd „Sokoła” w Polsce. W związku z czym nie zabrakło planów dotyczących włączenia i rozszerzenia gimnastyki powszechnej w organizacji, które przygotował dr Grzegorz Bielec z Rzeszowa. Nie mogło również zabraknąć najbardziej popularnych w ostatnich latach Polowych Drużyn Sokoła, dla których powołano Komendę Główną na czele z druhem Markiem Kasperskim, mającą zająć się szkoleniem paramilitarnym i przygotowaniem przyszłych ochotników do wojska, policji, ratownictwa i innych służb mundurowych. Warto podkreślić, że organizacja ma na tym polu szereg sukcesów i dziesiątki ochotników w wojsku, Obronie Terytorialnej, Policji, a nawet Służbie Więziennej. W ten sposób „Sokół” wspomaga system bezpieczeństwa państwa i nas wszystkich.

Jeszcze w październiku, podczas obrad w Wiedniu 21-22 października 2017 r., odnowiono kontakty ze Światową Federacją Sokoła, która zrzesza 13 związków sokolich z całego świata. Co zaowocuje udziałem organizacji sokolej w Światowym Zlocie Sokoła na początku lipca w Pradze.

Ostatnie lata to także ilościowy wzrost liczby sokolich Towarzystw, których z każdym następnym rokiem przybywa. Obecnie jest ich już około 60. Wśród najbardziej popularnych dyscyplin sportu można wymienić gimnastykę, szermierkę, piłkę nożną, biegi, tenis stołowy, strzelectwo, rajdy rowerowe i wiele innych. Warto podkreślić, że działalność „Sokoła” w Polsce nie ogranicza się wyłącznie do sportu, znaczenia ma również historia, która obecna jest w trakcie wielu organizowanych przez gniazda wykładach otwartych. Działalność gniazd w Polsce jest wielokierunkowa i często w każdym gnieździe uprawiane są inne dyscypliny sportu i inne formy aktywności, stąd obok teatru półamatorskiego można znaleźć drużynę tenisa stołowego i sekcję strzelecką. Należy pamiętać, że Polski „Sokół” to także działalność patriotyczna, w związku z czym powszechny jest udział naszych działaczy w obchodach ważnych świąt państwowych i rocznic narodowych.

Jeszcze w tym roku organizacja zamierza zorganizować ogólnopolski obóz dla Uczniowskich Klubów Sportowych oraz szereg szkoleń proobronnych na terenie całego kraju w ramach Naczelnej Komendy Polowych Drużyn Sokoła. Planowana jest także publikacja upamiętniająca 150-letni dorobek organizacji oraz pozyskanie sztandaru Związku, na którym znajdą się herby i loga wszystkich aktualnie działających w Polsce gniazd (zbiórka na ten cel już trwa).

W ostatnich kilku latach „Sokół” w Polsce zyskał na popularności, a dzięki nowym i energicznym działaczom szybko się rozwija. Należy jednak pamiętać, że jest to także zasługa starszego pokolenia działaczy, którzy ideę sokolą w Polsce wskrzesili w 1989 r. i z sukcesem prowadzili przez blisko 30 lat. Wypada mieć nadzieję, że przełom jaki nastąpił w ostatnim roku zostanie w pełni wykorzystany przez młode pokolenie działaczy, którzy wzięli na siebie ciężar odpowiedzialności za pomyślność tej najstarszej i niezwykle zasłużonej organizacji sportowo- wychowawczej w Polsce.

Damian Małecki
prezes ZTG „Sokół” w Polsce

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. Tomasz

  2 maja 2018 at 13:08

  A co TG Sokół na stacjonowanie kolejnych wojsk okupacyjnych tym razem sił zbrojnych U S A i zmierzającej w kierunku polski ok 270 czołgów amerykańskich czy nie nowa okupacja Polski ?? Czy nie będą pilnowali interesów przeciębiorstwa holokaust w wykonaniu ustawy JUST 447[1266]?/TJ Ograbienia Polski i Polaków z mienia bezspadkowego należącego do obywateli Polski wyznania Mojżeszowego ??P I S zdradził Polskę i Polaków.Od 1945 nie rządzą Polską polskie elity .Polskie elity zostały zabite przez okupanta hitlerowskiego i żydo-bolszewickiego .Katolików prawdziwych Patriotów nie dopuścili do władzy układ magdalenkowy trzyma się mocno .

  • Sokół

   2 maja 2018 at 15:46

   „Sokół” skupia się na zupełnie innym rodzaju działalności. Naszym celem jest wykształcenie dla Polski jak największej liczby znakomitych żołnierzy, policjantów, a nawet polityków polskich, którzy będą podejmować działania z jak największą korzyścią dla Polski i Polaków. Pozdrawiamy.

 2. Maksymilian Paradys

  2 maja 2018 at 17:15

  Sokół z Lublina uczestniczył w powitaniu wojsk amerykańskich w naszym mieście. Dla mnie lubelski Sokół jest skończony i nie mam żadnego szacunku dla ludzi, którzy tworzą tę organizację. Dlaczego? Ano dlatego, że naszą kochaną polską ziemię może deptać TYLKO I WYŁĄCZNIE but polskiego żołnierza. A co do żołnierzy czy to ze Wschodu, Zachodu, Północy i Południa mam tylko jedno do powiedzenia: won do siebie! Tu jest Polska! Chyba, że przyjadą w cywilu, w celach turystycznych najlepiej z walizkami pełnymi pieniędzmi, które wydadzą wypoczywając w naszym pięknym kraju. Tylko wtedy są mile widziani. Wracając do tematu: lubelski Sokół skompromitował się uczestnicząc w powitaniu wojsk amerykańskich w Lublinie. W ogóle to było żenujące widowisko, gdy chłopak przebrany za polskiego ułana meldował amerykańskiemu oficerowi, a tenże oficer do niego: dobra robota chłopcze. Oficer armii kraju, która liczy raptem 200 lat poucza co jest „dobrą robotą” polskiego ułana – kraju z 1000-letnią tradycją. Wstyd i hańba dla lubelskich sokołów. Byliście wówczas podnóżkiem obcego wojska, a nie polskimi sokołami.

  • Sokół

   2 maja 2018 at 18:08

   Pragniemy przypomnieć, że kwestia recenzowania polityki zagranicznej jakiegokolwiek rządu RP nie jest i nie może być celem istnienia Sokolstwa Polskiego. Z przykrością zauważamy, że w całości rozpatrywania uczestnictwa TG Sokół z Lublina w uroczystości nie dostrzega Pan historycznej współpracy, jaką Sokolstwo Polskie podejmowało się z armiami państw Zachodu. Możemy jedynie przypomnieć, że bez tej współpracy nie byłoby Błękitnej Armii, która w kwietniu 1919 r. wróciła z ogromną ilością sprzętu do Polski i walnie przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Polecamy także zastanowić się, czy w obecnych okolicznościach, przy braku posiadania własnej, silnej i licznej armii, współpraca ta nie jest wskazana. My jednak tych kwestii rozsądzać nie będziemy.

   • Maksymilian Paradys

    2 maja 2018 at 21:44

    @Sokół

    Czym innym jest kultywowanie pamięci powstania Błękitnej Armii i wielkiej zasługi Polonii Amerykańskiej w tworzeniu Armii Polskiej we Francji, a czym innym jest wchodzenie bez wazeliny amerykańskim żołdakom wiadomo gdzie przez lubelskich sokołów podczas ich przejazdu przez Lublin. Jeśli Pan nie dostrzega różnicy pomiędzy latami 1917-1919, a obecną epoką to nic na to nie poradzę. Czym innym jest wsparcie sojusznicze w postaci sprzętu (za który Polska i tak musiała później zapłacić np. Francji), a czym innym jest wchodzenie z buciorami na naszą polską ziemię przez obcych żołdaków. I nie ważne czy oni są ze Wschodu, Zachodu, Północy czy Południa. Na naszej polskiej ziemi mile widziany jest tylko Wojsko Polskie. Jakiekolwiek inne: won! W każdym bądź razie lubelski Sokół doszczętnie się skompromitował wówczas. Mam nadzieję, że takiego lokajskiego podejścia do obcych żołnierzy nie reprezentują członkowie Sokoła w innych gniazdach w Polsce.

   • Maksymilian Paradys

    2 maja 2018 at 21:55

    @Sokół

    Napisał Pan: „Polecamy także zastanowić się, czy w obecnych okolicznościach, przy braku posiadania własnej, silnej i licznej armii, współpraca ta nie jest wskazana”. Jeśli zna Pan historię Polski i „sojuszy” z zachodnimi aliantami to na pewno Pan wie, że jedyny wniosek jaki można wyciągnąć z tej lekcji historii to powiedzenie: umiesz liczyć? Licz na siebie. To tyle w temacie współpracy. Czy Amerykanie przekazują nam sprzęt wojskowy? Nie. Musimy go kupować za nasze podatników pieniądze za kosmiczne kwoty. Za to Amerykanie dozbrajają nieodpłatnie, owszem – Ukrainę na której najwyższe władze gloryfikują ludobójców z UPA. Chce Pan szanowny przedstawicielu Sokoła jeszcze rozmawiać o współpracy „sojuszniczej”? Kompromituje Pan swoimi komentarzami tradycję i historię tej zacnej i mającej ogromne zasługi dla naszego kraju organizacji. Jeśli obecnie Sokół reprezentuje takie stanowisko jak Pan i lubelscy członkowie Sokoła, to lepiej zróbcie: sztandar wyprowadzić i – parafrazując słowa Kmicica z „Potopu” – kończcie Waszmoście, wstydu oszczędźcie sobie i organizacji.

 3. Tomasz

  2 maja 2018 at 19:00

  Siły zbrojne U S czyli kolejne wojska okupacyjne które będą stały na straży interesów syjonistycznego tworu Izraela czyli będą egzekwować bezprawną ustawę JUST ACT 477]1266]dotyczącą mienia bezspadkowego obywateli Polski wyznania Mojżeszowego którzy zostali zabici niemieckich obozach zagłady będą siłą usuwać Polaków i Polki z ich własności.Stacjonowanie obcych wojsk na terytorium Polski zawsze prowadziło do rozbiorów ,Historia jest nauczycielką życia „WŚRÓD PRZYJACIÓŁ WILKI ZAJĄCA ZJADŁY ” „PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ POZNAJE SIĘ W BIEDZIE” Prawdziwy sojusznik nie uchwala antypolskich ustaw.

 4. Tomasz

  2 maja 2018 at 21:26

  Komentarz do wypowiedzi Sokoła

 5. Sokół

  3 maja 2018 at 17:25

  O obliczu naszej organizacji, każdego z gniazd, stanowią druhowie, dlatego mogę jedynie zachęcić do działalności w duchu, który uzna się za najlepszy dla Polski. Pozdrawiam sokolim czołem!

  • Duśka

   3 maja 2018 at 20:53

   Jeśli to jest prawda, że członkowie Sokoła witali w Lublinie obce wojska, to już „wyleczyli” mnie z sympatii do tej organizacji obecnie. Miałam syna wysłać do Sokoła, bo chcę, aby zaangażował się w życie społeczne, a Sokół wydawał się do tego dobrą organizacją. No ale cóż, myliłam się. Nie wyobrażam sobie, aby moje dziecko miało witać obcych żołnierzy w Polsce.

 6. Tomasz

  4 maja 2018 at 21:42

  A co robią W TG Sokół Druhowie wywodzący się z rodzin komunistycznych ???Przecież Druhowie przedwojennego TG Sokół zostali zabici strzałem w tył głowy przez Żydo-bolszewików w Katyniu Starobielsku ,Ostaszkowie ,,

 7. Tomasz

  6 maja 2018 at 06:44

  Sokół Polscy Ułani nie witali wojsk okupacyjnych chlebem i solą tylko lali po mordach polecam piosenkę wojskową WIĘC PIJMY WINO SZWOLEŻEROWIE ” PIOSENKĘ KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO.Druhowie przedwojennego TG Sokół którzy walczyli o wojną Polskę przewracają się w grobie honor Polskiego żołnierza został zbrukany ,Armia Błękitna musiała kupić broń i umudurowanie Francja kazała słono płacić tak samo jak Wlk Brytania wystawiła rachunek Polskim Siłą Zbrojnym stacjonującym na jej terytorium bohaterom wojny o Anglię .

 8. Austpi

  28 maja 2019 at 00:31

  Cialis Testosterona Does Keflex Cause Constipation In Dogs levitra 20mg generique Sildenafil Verkauf Cialis En Ligne 10 Mg Viagra Prix Suisse

 9. MatKike

  31 maja 2019 at 04:21

  Acheter Du Clomid viagra prescription Comparatif Viagra Com Canadian Pharmacies No Script

 10. MatKike

  7 czerwca 2019 at 03:50

  Buy Levitra From Canada No Rx Kamagra Cialis Viagra Bestellen viagra Want To Buy Fluoxetine Panic Attacks

 11. Austpi

  10 czerwca 2019 at 12:32

  Can You Take Ibuprofen And Amoxicillin Propecia Generique Pharmacie Acheter Secure Dutasteride In Internet Best Website Price On Line buy viagra online Amoxicillin Dental Graft Propecia Generica

 12. MatKike

  14 czerwca 2019 at 15:19

  Finasteride 20mg Internet Low Price Antibiotics Cephalexin cheapest cialis 20mg Acquisto Levitra In Farmacia How To Order Medication From Canda Cheapest Strongest Viagra

 13. MatKike

  22 czerwca 2019 at 20:28

  Calzado Propecia Kamagra Health Benefits Amoxicillin Mouth Dissolve cialis tablets for sale Looking For Viagra Pills For Men Online Viagra Forum

 14. Austpi

  28 czerwca 2019 at 16:43

  Buy Cialis Vancouver Best Prices For Viagra On Loine kamagra en insuficiencia cardiaca Viagra Cialis En Pharmacie Cialis 20mg Info

 15. MatKike

  1 lipca 2019 at 04:00

  Amoxicillin Safe For Pregnancy 250 Mg Of Amoxicillin For Feline cialis overnight shipping from usa Propecia Causas

 16. Austpi

  15 lipca 2019 at 07:55

  Propecia Depression Hair Transplant Lortab Durer Plus Longtemps Dans La Chambre viagra Buy Generic Zithromax Online Viagra Store Usa

 17. MatKike

  17 lipca 2019 at 08:56

  Valtrex Sold Usa Prescribed Ciprodex Otic And Amoxicillin Buy Clomiphene Citrate vendo kamagra bilbao Amoxicillin 500mg Diareaah

 18. Randzency

  25 lipca 2019 at 15:15

  Cialis 10 Mg Directions Cephalexin Family Sildenafil Gunstig Online Kaufen Fluoxetine Obsessive

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra