Rodzina

„Bądźcie płodni i rozmnażajcie się” – pierwsze przykazanie Boga

Pierwsze słowa, jakie Bóg skierował do człowieka, brzmiały: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną” (Rdz 1,28).

 

 

To, co pierwsze jest zawsze szczególnie ważne. Jest fundamentem, początkiem, zasadą. Arystoteles napisał: „Błąd uczyniony na początku, jest wielki na końcu”. Zdanie to wyraża prawdę, że początek jest kluczowy, wręcz decyduje o przyszłości. Najpierw bowiem określa się kierunek, a potem się idzie w tę stronę. Pierwsza decyzja rzutuje na tym, co później.

W łacińskim tłumaczeniu słów Arystotelesa pojawiają się słowa: „in principio”. Znaczą właśnie „na początku”, ale także „w zasadzie”. Budując dom, można pominąć na samym początku parę rzeczy i dom powstanie, ale jeśli uczyni się błąd w projekcie, legnie w gruzy.

Tak samo pierwsze słowa Boga oznaczają pewną zasadę, fundament życia na ziemi, podstawę nie tylko dla ludzi, ale roślin i zwierząt. Stwórca już wcześniej nakazał im płodność i rozmnażanie się.

To pierwsze przykazanie Boga składa się z dwóch części.

„Bądźcie płodni” – być płodnym to być zdolnym do przekazywania życia, co wymaga troski o siebie. Jest to nawet zresztą nie tyle nakaz, co poprzedzające go błogosławieństwo.

„Rozmnażajcie się” – kiedy Bóg pobłogosławi ludzi płodnością, mogą oni zrealizować jego nakaz. Pojawienie się ich potomstwa powoduje, że powstaje rodzina, a później społeczeństwa i narody.

Słowa z Księgi Rodzaju mają kluczowe znaczenie, bo określają relację między człowiekiem i Bogiem. Tuż wcześniej Pismo Święte mówi, że człowiek został stworzony na obraz Boga. Oznacza to także, że tak jak Bóg jest „płodny”, bo stworzył tak wiele rzeczy, tak ludzie mają być płodni.

Spłodzenie potomstwa jest uczestnictwem w akcie stworzenia, aktem współpracy z Bogiem, niesamowitą godnością, do której Stwórca podniósł człowieka. Do tego dzieła nie zostali dopuszczeni nawet aniołowie, istoty czysto duchowe, doskonalsze od nas.

Oczywiście Chrystus mówi, że najważniejsze jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Wszystko inne ma być im podporządkowane, w tym zrodzenie potomstwa. W tej hierarchii szczególne miejsce odgrywa jednak właśnie płodność i rozmnażanie. Gdyby pierwsi rodzice nie przyjęli tego nakazu ludzkość, by się nie rozwinęła. Jak dopowiedział Bóg: „abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną”.

Płodność i rozmnażanie nie są celem, ale są koniecznym środkiem do realizacji Bożych planów. Tacy papieże, jak Pius XI, którzy wiele mówili o wielodzietności, podkreślali zawsze, że ważniejsze od urodzenia dzieci, jest ich przyniesienie do chrztu i wychowanie po katolicku – w ten sposób rodzą się one powtórnie dla Kościoła.

W historii Kościoła wielu świętych, w tym św. Tomasz z Akwinu, wyrażało przekonanie, że koniec świata nastąpi kiedy dopełni się liczba wybranych, to znaczy, gdy liczba zbawionych osiągnie określony wcześniej pułap. W tym sensie pojawianie się kolejnych dzieci przyspiesza koniec świata, realizuje plan Boży.

Rodzice nie współpracują zresztą jedynie przy powstaniu kolejnych ludzi, ale także przy dziele Odkupienia i Zbawienia, przynosząc dzieci do chrztu i przekazując im wiarę.

Poradnia Zdrowego Rodzicielstwa im. Św. Jana Pawła II >>

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Bajki i opowiastki

  20 czerwca 2018 at 14:07

  Oczywiscie Bóg nigdy nie mówił tych słów. Są one fikcyjne tak jak i Bóg Starego Testamentu.

  • michu

   20 czerwca 2018 at 14:11

   Pewne grupy ludzi wierzą w co innego, inne w co innego.

  • GG.

   20 czerwca 2018 at 14:40

   Przede wszystkim Bóg nie powiedział, że ludzie mają się rozmnażać jak króliki, i to niezależnie od swoich predyspozycji zdrowotnych.
   .
   Bóg dał człowiekowi nie tylko wiarę, ale i rozum. Więc rozmnażać się należy rozumnie.
   .
   Każdy ma prawo się rozmnażać, więc każdy powinien ograniczać liczbę dzieci w rodzinie, stosując np. naturalne metody kontroli płodności.
   .
   Jednakże PRACODAWCY nie powinni mieć prawa do uznaniowego ograniczania (i wręcz wyznaczania) liczby dzieci w rodzinach swoich pracowników.
   .
   Płace w Polsce (stawki wynagrodzeń) powinno ustalać dla WSZYSTKICH TYPÓW STANOWISK PRACY państwo, a pensje powinny wystarczać wszystkim pracownikom na GODNE ŻYCIE i uzyskanie przez kobiety statystycznego współczynnika dzietności (ściślej: ilości córek), pozwalającego na osiągnięcie tzw. reprodukcji prostej.
   .
   Rzecz jasna, że córki te nie powinny wyjeżdżać za granicę, tylko siedzieć w Polsce i użyźniać ziemi łan.
   .
   .

   • klioes vel pislamista

    20 czerwca 2018 at 23:57

    „Płace w Polsce (stawki wynagrodzeń) powinno ustalać dla WSZYSTKICH TYPÓW STANOWISK PRACY państwo.”

    I D I O T Y Z M !!!

    I, co gorsza, socjalistyczny idiotyzm straszliwie godzący w rodziny.

    • GG.

     21 czerwca 2018 at 22:35

     Pan straszliwie KŁAMIE !
     .
     To obecna wolność niekończącego się okradania całych wielkich grup pracowników przez nieuczciwych pracodawców GODZI W INTERES POLSKICH RODZIN i zmusza wielu ojców do emigracji zarobkowej, która w 75% przypadków przeradza się w emigrację stałą.
     .
     .

 2. Franco

  24 sierpnia 2018 at 08:56

  Błąd na początku urasta na końcu do niebotycznych rozmiarów.
  Snucie teorii na podstawie 1 słowa (płodni) z tłumaczenia polskiego w oderwaniu od kontekstu może prowadzić do fałszywych wniosków.
  Nie ma tam mowy o potencjalnej płodności. Tam jest mowa że mają się rozmnażać płodnie czyli mieć dużo dzieci.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra