Z zagranicy

Labilny jak Trump

Donald Trump w trackie prezydenckiej kampanii wyborczej był w środowiskach narodowych w Polsce postrzegany jako nadzieja na nową jakość w polityce zarówno zagranicznej USA. Bardzo szybko po wyborach okazało się, że w światowej polityce USA nic się nie zmieni a jeśli nastąpią jakieś zmiany, to będą to zmiany wprowadzające jeszcze większy chaos w świecie.

Waldemar Łysiak w swoich powieściach zwraca uwagę, że w Stanach bez względu na to czy wybory prezydencie wygra Republikanin czy Demokrata, to zawsze jest to kandydat z jednego wspólnego kontrolowanego układu. Wracając do chaosu mamy z jednej strony otwarte groźby kierowane pod adresem Iranu i uderzenia rakietowe w Syrii na pozycje sił rządowych. Z drugiej zaś przeniesienie Ambasady USA do Jerozolimy i jawne pobłażanie gwałtom i zbrodniom dokonywanym przez Izrael wobec Palestyńczyków.

Trump na tym jednak nie poprzestał, w ciągu ostatnich tygodni zaczął dzielić świat na wrogów militarnych i gospodarczych USA. Wrogami gospodarczymi okazały się być Chiny, Unia Europejska czy nawet Kanada. Wrogami militarnymi są w głównej mierze Rosja, Chiny i Iran. Co ciekawe niektóre państwa stały się dla USA z jednej strony sojusznikami w wymiarze militarnym a z drugiej wrogami w wymiarze gospodarczym – w takiej sytuacji znalazło się większość państw UE, które jednocześnie są członkami Paktu Północnoatlantyckiego.

Najbardziej wyrazistym państwem o podwójnym statusie w polityce Stanów są Niemcy, które są sojusznikiem militarnym, łajanym jednak za zbyt małe wydatki na zbrojenia oraz wrogiem gospodarczym. Niemcy bowiem postanowiły nie skazywać się na dużo droższą ropę z USA, tylko za pomocą rurociągu Nord Stream 2 pozyskiwać tańsze paliwo z Rosji. USA od wielu lat prowadzą bezwzględną politykę w zakresie odcięcia Europy od dostaw ropy naftowej innej niż ta, która trafiałaby za pośrednictwem USA. Warto pamiętać, że jest to ropa znacznie droższa od tej oferowanej przez Rosję.

Są takie kraje, jak na przykład Polska które w imię rzekomej solidarności w walce z rosyjskim diabłem będą kupować droższe paliwo od USA. Są jednak takie jak Niemcy, które stawią na pierwszym miejscu własny interes narodowy, które nie zamierzają ulegać presji Stanów. Trumpa podchodzącego do sprawowanego stanowiska biznesowo to nie do pomyślenia, bo traci na tym amerykańska gospodarka. Stąd pomysł do zmuszenia sojuszników wewnątrz NATO, do wydatków na obronność na poziomie 4% PKB, oczywiście zakupiony sprzęt wojskowy w dużej mierze pochodziłby z USA.

To kuriozalne żądanie pokazywać może brak zdroworozsądkowego podejścia Waszyngtonu w polityce zagranicznej USA. Wskazywać by mogło również na to wczorajsze spotkanie Trumpa z Putinem w Helsinkach, odbierane przez większość komentatorów jako zdradę interesów USA na rzecz Rosji.

Czy rzeczywiście jednak mówiąc wprost Trump to kompletny dureń? Według mnie nie. Owszem uważam go za osobę labilną, podatną na wpływy ale czy rzeczywiście Trump uległ Rosji? Według mnie nie uległ bo to po prostu przemyślana strategia, której celem jest zabezpieczenie sobie przychylności Rosji w trakcie wspólnego ataku USA i Izraela na Iran, który jest już tylko kwestią czasu.

Wszystko bowiem w polityce Trumpa było, jest i będzie płynne, poza jego sympatią do Izraela i wrogością wobec Iranu. Dlatego Rosja jeszcze tydzień temu była wrogiem numer jeden a dziś jest partnerem do dialogu. Wczorajsze spotkanie to duży cios dla partii rządzącej w Polsce bo przecież Trump bo swojej wizycie Warszawie pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, kiedy to opowiadał wyświechtane frazesy, których tak uwielbiają słuchać Polacy, wierzący w mesjańską wizję roli Polski, teraz znowu zdradził.

Polska w polityce Trumpa zajmuje dokładnie takie samo miejsce jakie zajmowała za Bushów, Clintona czy Obamę. Rolą Polski jest bycie wiernym podnóżkiem, narażającym swoje bezpieczeństwo i tracącym gospodarczo w imię interesów USA. Dziś wbrew temu co chciałaby Polska w interesie USA nie jest konfrontacja z Rosją, bo polem konfrontacji w polityce USA będzie Azja.

Konflikt militarny z Iranem, który planuje Trump nie będzie możliwy bez, jeśli nie przychylności to przynajmniej neutralności Rosji.

Arkadiusz Miksa

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. Tomasz

  17 lipca 2018 at 19:59

  Kolejny raz Polska została sprzedana przez U S A Federacji Rosyjskiej poprzednio [ZSRR]To jest skutek błędnej polityki naszych „elit”.W polityce liczą się interesy ,Teraz Rosja i Niemcy zemszczą się na Polsce to będzie skutek złej polityki międzynarodowej jak zwykle ucierpi Naród Polski,

  • LN11

   18 lipca 2018 at 09:50

   „Polska została sprzedana” – Jak można sprzedać coś co już jest sprzedane w 80% Niemcom, Rosji, Francji? A resztki tego co zostało zamierza się sprzedać komunistom chiński…

   • Sarmata

    18 lipca 2018 at 11:30

    Od tego nieszczęścia jakim jest to państwo, ta patologia stworzona przez wywiad sowiecki w latach 1984-90, ludziom się w głowach miesza.
    Zaniechaj go.

   • Tomasz

    18 lipca 2018 at 12:49

    LN obóz płomiennych patriotów nie może otrząsnąć się z fiaska polityki międzynarodowej ,Polska została sprzedana jako Państwo ,Fedracji Rosyjskiej ,przez U S A ,[Poprzednio w 1943 r razem U S A Z Wlk Brytanią],Historia się powtarza w polityce liczą się interesy nie ma przyjaciół.

 2. Hania

  17 lipca 2018 at 21:27

  Putin postawił pana z zaczeską do kąta.
  I niech tam amerykańskie debile stoją do końca świata, bynajmniej wojen będzie mniej 🙂

 3. Tomasz

  17 lipca 2018 at 21:50

  Wojna hybrydowa to jest wojna XXI w,D Trump pochodzenie niemieckie oraz W Putin dogadli się ,Amerykanie będą walczyć z Ruskimi do ostatniego Polskiego Żołnierza obóz płomiennych patriotów nie wie że bańka mydlana pękła przyjaźń Polsko-Amerykańska okazała się nic nie wartym świstkiem Papieru ,Jest to powtórka z Historii ,

 4. finka

  17 lipca 2018 at 22:23

  Wystarczy obejrzeć zdjęcia ze spotkania, żeby wiedzieć kto jest decydentem i że kolejny raz (wielokrotnie pisałam, że tak będzie) Polska została sprzedana. Stąd nagłe, dzisiejsze spotkanie żydofilów z PiS, bo był sojusznik i nie ma w razie potrzeby.

  • prawo

   18 lipca 2018 at 11:32

   Zobaczcie jak Gersdorf robi w ch.. wszystko tępe matoły i przygotowuje teren, pod UBecki zamach, poprzez pełzającą nierządną rewolucję.
   Gersdorf jest córką budowniczych Polski Ludowej. I to od stalinowsko-bierutowskiego początku.
   Dlatego jako studentka znalazła się na zdjęciu z Edwardem Gierkiem. I to po jego lewicy. Tuż obok stanął młodszy od niej Aleksander Kwaśniewski. Po prawej młody Włodzimierz Czarzasty. Patrz zdjęcie:
   http://pressmania.pl/malgorzata-gersdorf-symbol-trwania-epoki/

 5. TZ.

  17 lipca 2018 at 22:30

  Z tą tańszą ruską ropą to oczywiście wina Rosji i Putina. Po co sprzedają taniej?
  Gdzie jest Soroka, żeby ruskich zje…ć, i dlaczego ja muszę go zastępować?

 6. stan

  17 lipca 2018 at 22:40

  A wszystko zawiera się w tytule jednego z artykułów w sieci: „Pozorni antagoniści, czyli – narada sztabowa”

 7. klioes vel pislamista

  18 lipca 2018 at 01:01

  Zamach na sąd po grecku
  dedykuję Anahu Yamito II z ndie.pl

  Wyspa Lesbos dobrze się kojarzy…
  Czy tam para tęczowo się parzy?
  Nie, na Lesbos właśnie padły strzały!
  Nie podały media, że pedały
  G(ł)ównie przy tym strasznie ucierpiały…

  Prawie pewne: pedał młodociany
  Odniósł z broni ksenofoba rany!
  Grek-emeryt broń w szesnastolatka
  Wycelował… (Że też oko dziadka
  Nie zawiodło!) Więc syryjska matka

  Popłakuje: „Syn uciekł z obozu,
  Aby nie stać się częścią nawozu.
  Bo Afgańce walkę z Arabami
  W nim toczyli.” (Między rasistami
  Pada fraza: „Nie są Azjatami?

  Czemu tutaj?!”) Na posiadłość Greka
  Wkroczył młodzian. Tam go kula czeka!…
  Grek tłumaczy się teraz kłamliwie:
  „Ci uchodźcy już się nieraz chciwie
  Włamywali. Strzelałem uczciwie.”

  Stary podlec przebywa w areszcie.
  Lecz, tęczowcy, jeszcze się nie cieszcie!
  Pod budynkiem sądu Lesbos całe
  Nietęczowe, greckie, zapyziałe
  Przeciw prawu gotuje nawałę!!!

  Na sąd zamach!… Tak jak w Polsce prawie!…
  Ja tak samo, jak Wy… ja nie trawię…
  Tłum na sędziów swoją obecnością
  Czyni nacisk. Tłum pieni się złością!
  To …agresją jest!… nie-lesbijskością!!!

  https://ndie.pl/78-letni-grek-aresztowany-za-strzelanie-do-uchodzcy-ktory-wlamal-sie-do-jego-domu/

  • klioes vel pislamista

   18 lipca 2018 at 09:43

   Wstrzymana deportacja

   W języku farsi farsa była.
   Bo Afgańczyka żadna siła
   Nie deportuje! W wieku sile
   Mężczyzna płacze… To niemile
   Kogoś, kto płacze, deportować!…

   Jest prawo. Prawo trzeba schować
   W to miejsce, co wyznacza tęcza…
   Niech nikt biedaka nie zadręcza
   Jakimś tam prawem! W złym nastroju
   Jest „uciekinier”, więc w spokoju –
   Tak zdaniem Rolfa Wernerssona –
   Musi POZOSTAĆ! Albo skona
   Tam, na pokładzie samolotu…

   (Już wyniesiony!… Dużo potu
   Trzeba by wynieść „biedaczynę”!)

   Nie ma problemu, gdy rodzinę
   Potrzeba rozbić białych ludzi.
   Wtedy współczucia nic nie budzi!
   Płacz dzieci, rozpacz też rodziców –
   NIC!!! „Prawo” w Szwecji ma kibiców…
   Są winni: Mogli bezstresowo
   Je wychowywać. I tęczowo.

   https://ndie.pl/78-letni-grek-aresztowany-za-strzelanie-do-uchodzcy-ktory-wlamal-sie-do-jego-domu/

 8. m

  18 lipca 2018 at 08:58

  Trump o niczym nie decyduje, niczego nie planuje, nic nie może, on jest tylko prezydentem.

  • Tomasz

   18 lipca 2018 at 09:12

   m z choinki się chyba urwałeś prezydent U S A stoi na czele Rządu Amerykańskiego tam jest system prezydencki ,Prezydent U S A podpisuje traktaty umowy ,prowadzi negocjacje i odpowiada przed Bogiem I Historią .Obóz płomiennych patriotów nie rozumie Przyjażń Polsko-Amerykańska okazała się nic nie wartym świstkiem papieru.Polska została kolejny raz sprzedana jak bydło rzeźne Federacji Rosyjskiej 16 lipca 2018[poprzednio w 1943 ZSRR Stalinowi przez U S A I Wlk Brytanię ]Historia się powtarza ]

   • Tomek

    21 lipca 2018 at 19:09

    A ty zleciałeś ze Sputnika, poobijawszy się przy tym dotkliwie… Traktaty podpisywane przez prezydenta zatwierdza Kongres, więc prezydent nie ma tu, bynajmniej, swobody. Podobnie, jak w wielu innych rzeczach. A to, jak prezydent odpowiada tylko „przed Bogiem i historią” widać było świetnie na przykładzie Nixona czy Clintona.

    Panie Władymirze, błagam… Wysyłajcie na ten front walki ideologicznej do nas jakichś bardziej rozgarniętych trolli, bo robotę panu ino partaczą.:)

 9. Tomasz

  18 lipca 2018 at 15:37

  Prawo mają poparcie Moskwy i Berlina ,

 10. Tomasx

  18 lipca 2018 at 19:41

  Sara Sowieci czyli Bolszewicy wkroczyli do Polski w 1945 r a wojska sowieckie wyjechały w 1991 r ,

 11. Pingback: 5vn6ey9c63v4bwct5vwc4

 12. Stepskege

  8 czerwca 2019 at 05:34

  Table And Chair Rentals Temple Texas buy generic cialis Cialis France Pharmacie En Ligne Priligy Farmacia Prezzo Roaccutane 5mg

 13. Stepskege

  17 czerwca 2019 at 06:08

  Elocon No Physician Approval Price De La Propecia canadian pharmacy cialis Comprar Viagra Generico Internet

 14. Stepskege

  12 lipca 2019 at 22:57

  Baclofene En Belgique Antabuse Buyantabuse buy zoloft on line Cialis Soft Pas Cher

 15. Stepskege

  22 lipca 2019 at 12:03

  Celebrex Generic Online cialis for sale Propecia Espana Medicamentos Genericos Buy Sildenafil Citrate 100mg

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra