Z zagranicy

Chińska szkoła wychowania dzieci

„Ojciec Wilk” stał się gwiazdą mediów w Państwie Środka, ponieważ zdecydował się publicznie opowiedzieć o stosowanych przez siebie metodach wychowawczych. Do większości z nich niezbędna jest rózga z rattanowej trzciny.

Zakaz oglądania telewizji (z wyjątkiem niewielkiej ilości kreskówek dla najmłodszych, i programów informacyjnych dla starszych dzieci), ścisła kontrola poczynań w Internecie, zakaz spożywania Coca-Coli i tym podobnych napojów, zakaz niekontrolowanego dojadania między posiłkami, zakaz używanie klimatyzacji, wizyty u przyjaciół tylko po podaniu na piśmie szczegółowych informacji na ich temat oraz dostarczenie numerów telefonów do ich rodziców, brak kieszonkowego, składanie samokrytyki po popełnieniu błędów – to tylko niektóre z zasad, które wobec swoich dzieci wprowadził 47-letni Xiao Baiyou.

Działający w branży nieruchomości biznesmen jest w ostatnich tygodnia obecny na czołówkach wszystkich chińskich mediów. Często nazywany jest swoim pseudonimem "Ojciec Wilk", pochodzącym od nazwy profilu, który założył na najpopularniejszym w Państwie Środka portalu społecznościowym Weibo. Oprócz działalności w sieci Xiao Baiyou wydał też książkę, w której szczegółowo opisuje stosowane przez siebie metody.

– Ojciec jest jak generał, który ustala zasady i egzekwuje kary za ich złamanie – mówi mężczyzna, który z wielkim sceptycyzmem komentuje otaczającą go rzeczywistość. – Obecnie chińscy rodzice są zbyt łagodni, ponieważ porzucili tradycyjny model dobrego wychowania dzieci – uważa.

Jego zdaniem dzieci poniżej 18 roku życia są jak zwierzęta, nie odróżniają dobra od zła i tylko skojarzenie bólu z karą za nieprawidłowe postępowanie, może im pomóc w jej zrozumieniu.

Głównym narzędziem wychowawczym "Ojca Wilka" jest rattanowa rózga. Ściśle określone są zasady i przypadki jej stosowania. Karać za jej pomocą można dzieci w wieku 3-12 lat. Młodsze nie będą rozumiały za co zostały zbite, a starsze powinny już być wystarczająco dojrzałe. Należy uważać, aby nie używać rózgi, która mogła by zostawić trwałe ślady. Uderzać można jedynie w dłonie i łydki, a narzędzie wykonania kary ma być przyniesione przez winowajcę. Przy wymierzaniu sprawiedliwości jednemu dziecku, muszą być obecne wszystkie inne. Należy je przedtem poinformować czego dotyczy kara i ile uderzeń otrzyma winny złamania obowiązujących zasad. Absolutnie zabronione jest okazywanie przy tym przez rodzica złości czy dawanie jakichkolwiek sygnałów świadczących o traceniu panowania nad sobą.
Xiao Baiyou przyznaje, że sam był bity przez matkę tysiące razy i jest jej do dziś za to bardzo wdzięczny. – Ból fizyczny wzmacnia siłę umysłu i woli – mówi dziś mężczyzna, który na wszystkie kierowane pod jego adresem zarzuty odpowiada, że należy poczekać i ocenić jego działania po ich skutkach.

"Ojciec Wilk" ma czwórkę dzieci. 3 z nich studiuje na najbardziej prestiżowym w Chinach Uniwersytecie Pekińskim, najmłodsza córka uczy się jeszcze w szkole średniej. Oprócz nauki mają wiele zainteresowań i zajęć. Najstarszy z rodzeństwa syn trenował koszykówkę, którą jednak zamienił na szachy, oraz pasjonuje się technikami tradycyjnego chińskiego malarstwa. Najstarsza córka uwielbia pisać i grać na pianinie. Kolejna doskonali swoje umiejętności kaligraficzne, a najmłodsza gra na tradycyjnym chińskim 24-strunowym instrumencie Guzheng. Dzieci, mimo młodego wieku już zauważają, że dzięki swojemu ojcu są znacznie bardziej opanowane i odporne na stres, niż ich rówieśnicy.

Kuba Klimkowicz
Źródło: behindthewall.msnbc.msn.com, China Daily
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. kapling me dad dad puvu

  22 listopada 2017 at 12:15

  Yes. It should work. If it doesn at send us an email.

 2. legitimate online poker for us players

  9 grudnia 2017 at 00:06

  It as another strong business for michael kors bags outlet. In

 3. buy steroids usa

  16 grudnia 2017 at 19:18

  Yes. It should work. If it doesn at send us an email.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra