Z zagranicy

Amerykański rząd chce zmusić sektor prywatny do aktywnego udziału w inwigilacji obywateli

Komisja ds Wywiadu amerykańskiego Senatu przyjęła w zeszły czwartek Akt o Przekazywaniu Informacji Cyberbezpieczeństwa i Ochronie, który zmusza prywatne firmy do przekazywania rządowi wszystkich możliwych informacji dotyczących ich klientów, pracowników itp. Oznacza to wciągnięcie prywatnego sektora w system inwigilacji obywateli.

 

Oficjalnym powodem przyjęcia takiego prawa jest zapobieganie cyberatakom, dla wszystkich jest jednak oczywiste, iż to kolejne narzędzie kontroli nie cyberprzestępców, ale zwykłych obywateli. Co ciekawe podczas głosowania nad wspomnianymi rozwiązaniami nie wybrzmiał żaden głos sprzeciwu – jedynie demokrata z Oregonu, senator Ron Wyden wstrzymał się od głosu.

 

– Cyberataki i ataki hakerskie wymierzone w amerykańskie przedsiębiorstwa i sieci stanowią poważny problem dla gospodarki USA oraz bezpieczeństwa narodowego – powiedział Wyden w wydanym oświadczeniu. – Ma zatem sens zachęcanie prywatnych firm do dzielenia się informacjami o zagrożeniach w obszarze cyberbezpieczeństwa. Jednakże przekazywanie [rządowi – przyp. red.] tej informacji jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, kiedy istnieje silna ochrona prawa do prywatności – dodał. Tymczasem – wskazywał – wspomniana ustawa owych praw nie gwarantuje. Co więcej – istnieje duże prawdopodobieństwo, że dane przekazane rządowi trafią do powiązanych z nim firm, które mogą wykorzystać je na swoją korzyść.

 

Wprawdzie ostateczna wersja Aktu nie doczekała się jeszcze wydania, jednakże jego dostępna publicznie wersja wyraźnie zezwala na przekazywanie władzom danych mogących przyczynić się do zapobieżenia "terroryzmowi" lub jakiemukolwiek innemu "zagrożeniu śmiercią lub uszczerbkiem na zdrowiu", a te obszary wykraczają daleko poza cyberbezpieczeństwo.

 

Co ciekawe wymienione wyżej rozwiązania nigdy nie zostały poddane pod publiczną debatę. 

 

Nie pierwszy raz zresztą rząd domaga się dostępu do tego typu informacji – latem zeszłego roku analogiczny akt legislacyjny został przedłożony Senatowi, jednakże nie doczekał się przyjęcia i implementacji do amerykańskiego prawa. Przy czym stało się tak tylko i wyłącznie dlatego, że sprzeciwiły się temu największe amerykańskie koncerny Google, Facebook oraz inne, których interesy zostałyby przez wspomniane prawo naruszone. Prawo przeciętnego obywatela nikogo w rządzie USA nie interesuje.

 

Julia Nowicka

 

Źródło: Global Research

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Negative Services

  14 grudnia 2017 at 21:42

  In fact no matter if someone doesn’t be aware of afterward its up to other visitors that they will assist, so here it happens.|

 2. Negative Services

  18 grudnia 2017 at 10:29

  Incredible quest there. What happened after? Take care!|

 3. Lisa Cute Girl

  7 stycznia 2018 at 09:02

  Hi,
  Wao Great i Much like this Post really impressed from this
  Haasil Full Video See it and Enjoy

 4. Lisa

  7 stycznia 2018 at 09:03

  Hi,
  Wao Great i Much like this Post really impressed from this

  Deivamagal Full HD Video See it and Enjoy

 5. Pinoychannel

  22 lipca 2018 at 18:34

  Wao Great i Much like this Post really impressed from this

 6. bigg boss 12

  24 lipca 2018 at 17:50

  According to Dnaindia.com Reports are swirling that while Salman Khan will keep on being the host, jodis will go into the house as candidates this time around. Bigg Boss 12 to most recent report in Tellychakkar, the creators are paying special mind to some extremely questionable members this time around. As the candidates will enter in sets, it could be anybody from saas-bahu to manager secretary and the show may have disputable writers, tranquilize addicts, and apparition seekers too

 7. Kshowonline

  23 września 2018 at 02:27

  May I simply just say what a relief to discover someone that actually knows what they are talking about online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to look at this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.

 8. pariwikisu

  16 listopada 2018 at 07:24

  Wao Great and Much like this Post really impressed from this

 9. bigg boss episodes

  28 listopada 2018 at 17:31

  Hello there! I just want to offer you a big thumbs up for your great info you have right here on this post. I’ll be coming back to your web site for more soon.Hello there! I just want to offer you a big thumbs up for your great info you have right here on this post. I’ll be coming back to your web site for more soon.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra