Zdradzamy tajemnice daty narodzin Jezusa, przyczyny podróży z Nazaretu do Betlejem i to kim mogli być trzej królowie

0
0
0
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe /

Jednym z aspektów wyższości katolicyzmu nad protestantyzmem jest to, że gdy protestanci dosłownie odczytują współczesne tłumaczenia Nowego Testamentu, to Kościół katolicki przykłada ogromną wagę do studiów biblistycznych by właściwie odczytać Słowo Boże. Protestanckie dosłowne odczytywanie współczesnych tłumaczeń Pisma Świętego prowadzi do wielu nieporozumień wynikających z braku wiedzy o kontekście kulturowym i historycznym w jakim powstał tekst Biblii, wiedzy bez której tekst Pisma Świętego staje się nieczytelny a przez to fałszywie interpretowany.

Wiele osób ma za złe używanie sformułowania rok naszej ery, czy rok przed naszą erą, podczas gdy ich zdaniem powinienem używać formuły przed i po narodzeniu Chrystusa. Taka postawa ma jednak swoje wady - jak wszystko wskazuje Chrystus urodził się w roku 7 przed naszą erą, i dziwnie by wygląda pisanie, że Chrystus urodził się w roku 7 przed narodzeniem Chrystusa.

 

Problemy z datą narodzin Jezusa wynikają z tego, że współczesny kalendarz pochodzi z VI wieku naszej ery. Stworzył go Dionizy Mały, który pomylił się w swoich obliczeniach roku narodzin Jezusa.

 

Datę urodzin Jezusa możemy ustalić analizując wskazówki zawarte w Ewangelii i w kronikach historycznych. Jezus urodził się za Heroda, a Herod zmarł w 4 roku naszej ery. Opisany przez świętego Łukasza w Ewangelia Publiusz Sulpicjusz Kwiryniusz był namiestnikiem Syrii od 6 do 9 roku naszej ery, 10 lat po Herodzie, i swój spis ogłosił w między 6 a 7 rokiem naszej ery. Według roczników starożytnych historyków cesarz nie ogłaszał swojego spisu. Kłóci się to nam z tym co opisał ewangelista, ale równie dobrze to święty Łukasz miał lepszą wiedzę o wydarzeniach z swoich czasów, niż my na podstawie kopi kronik sprzed 2000 lat.

 

Możliwe, że opisany w Ewangelii spis zarządzony przez Cezara, podczas którego urodził się Jezus, w rzeczywistości był nazywany był spisem a formalnie było to inne wydarzenie – między 7 a 6 rokiem przed naszą erą Cesarz zarządził by poddani złożyli my przysięgę wierności. Między 8 a 7 rokiem przed nasza erą cesarz spisał obywateli Rzymu. Dodatkowo w Egipcie spisy organizowano regularnie co 40 lat.

 

Warto też dostrzec, że na początku III wieku naszej ery Tertulian napisał, że spis zlecił Gajusz Sencjusz Saturninus który był namiestnikiem w Syrii od 9 do 7 roku przed nasza era, przed Publiuszem Sulpicjusem Kwiryniuszem. Spisy takie mogły trwać wiele miesięcy.

 

Przyczyną 140 kilometrowej podróży Józefa z ciężarna Maryją z Nazaretu do Betlejem mógł być żydowski zwyczaj dawania się spisać w miejscu pochodzenia rodziny a nie zamieszkiwania (Rzym takie lokalne zwyczaje respektował, podobny zwyczaj był też w Egipcie). Za czasów Jezusa, trzeba było składać deklaracje podatkowe od działki tam gdzie znajdowała się własność, i Józef mógł mieć jakąś działkę w Betlejem a nie tam gdzie zamieszkiwał czyli w Nazarecie.

 

Mędrcy ze wschodu, którzy przybyli oddać pokłon dzieciątku, mogli być magami z Iranu, perskimi kapłanami, uczniami „proroka Zaratustry, którzy wierzyli (podobnie jak Żydzi) w jednego Boga”. Starożytne słowo magowie „oznaczyło ludzi mądrych”, dopiero z czasem zaczęto określać nim szarlatanów. Wyznawcy zaratusztrianizmu wierzy w trzy istoty pomagierce ludziom – trzecia z istot narodzi się miała z dziewicy, zwyciężyć na ziemi, i wskrzesić martwych. Na zasadność takiej hipotezy może wskazywać arabski apokryf „Ewangelia Dzieciństwa” pochodzący z czasów między V a VIII wiekiem według którego mędrcowie kierowali się przepowiednią proroka Zaratustry. Według ormiańskiego apokryfu o tym samym tytule - Melchior miał być królem Persów, Kacper królem Hindusów, a Baltazar królem Arabów. Znany z naszych drzwi napis KMB był już umieszczany przez Koptów w VII wieku. Z kolei w rzymskich katakumbach znajdują się napisy świadczące, że mędrców miało być od 2 do 14. Ani święty Mateusz ani ojcowie Kościoła nie mówili o królach.

 

O gwieździe, którą kierować się mieli mędrkowie można znaleźć informacje w apokryfie „Protoewangelii Jakuba” i w ormiańskim apokryfie „Ewangelii Dzieciństwa”. O gwieździe z ogonem z 5 roku przed naszą erą wspominają chińskie roczniki astronomiczne, o rozbłysku supernowej w 4 roku przed naszą erą koreańskie roczniki astronomiczne. Zachodząca raz na 800 lat potrójna koniunkcja Jowisza i Saturna, nastąpiła w 7 roku przed naszą erą.

 

Więcej fascynujących faktów o Jezusie i Ewangeliach można poznać dzięki (wydanej przez wydawnictwo Jedność, 336 stronicowej) doskonałej książce „Czy naprawdę znamy Jezusa?” Roberto Giacobbo.

 

Jan Bodakowski

Źródło: JB

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną