Grupa warszawiaków świętowała pierwszy dzień wiosny, paląc wizerunek Żydówki. Film z incydentu z zeszłego tygodnia został usunięty z YouTube. Podobno polski prokurator zbada incydent, podała strona internetowa Wprost.

Nagranie zawierało grupę „Conscience of the Nation TV”. Spłonęli i utopili żydowski wizerunek w Wiśle, uważanej za najdłuższą i największą rzekę w Polsce. Zwyczaj utonięcia pierwszego dnia wiosny lalką przedstawiającą Marzannę - symbolizującą zimę - jest popularnym elementem polskiego folkloru praktykowanego zwłaszcza w małych miejscowościach. Marzanna nigdy nie była związana z żadną mniejszością narodową mieszkającą w Polsce.

Warszawska grupa zwołała swoje spotkanie w ubiegłym tygodniu na Antyseminację. W opisie filmu, który zrobili ze spalonego wizerunku, napisali, że marionetka symbolizuje to, co jest brzydkie, zimne i złe.

„Ten kubek [twarz], ten wielki nos, tak dobrze znany w polskiej historii” - skomentował jeden z uczestników. Centrum Monitorowania Zachowań Rasowych i Ksenofobicznych poinformowało lokalne biuro prokuratora o incydencie. „W czasie II wojny światowej jeden z czterech warszawiaków zmarł, ponieważ byli Żydami. Naśladując dziś nazistów, musisz być albo kompletnym idiotą, albo ostatnią świnią. Ale na pewno nie patriota ”- oświadczyło Centrum.

- napisali żydowscy manipulanci z "Times of Israel". Oni już naprawdę przeginają wszelkie możliwe granice.