Czy to była jawna profanacja?

0
0
0
Dr Stanisław Krajski
Dr Stanisław Krajski / Redakcja prawy.pl

Na GloriaTV ukazał się w dniu 30 kwietnia br. film pt."Kolejna jawna profanacja w polskim Kościele!".

Na filmie tym widzimy jak w trakcie Mszy św. odprawianej przez ks. Wojciecha Drozdowicza, proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie, Komunii Św. udzielają dwie bardzo młode atrakcyjne kobiety o długich rozpuszczonych włosach ubranych w długie, eleganckie świeckie kolorowe suknie i czarne żakiety. W tym czasie ks. Drozdowicz siedzi. Mszę św. koncelebrował z nim drugi kapłan, którego na filmie z udzielania Komunii Świętej nie widać.

Kanon 910 Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi : "Szafarzem nadzwyczajnym Komunii świętej jest akolita oraz wierny wyznaczony zgodnie z kan. 230 §3. Szafarz udziela Komunii w sytuacjach nadzwyczajnych, czyli gdy: brak jest zwyczajnych szafarzy Komunii, tzn. biskupa, prezbitera i diakona lub akolity; mimo iż są obecni zwyczajni szafarze, nie mogą jednak wypełnić tej funkcji z powodu podeszłego wieku, choroby lub innej posługi duszpasterskiej; bądź liczba przystępujących do Komunii jest tak duża, że sprawowanie Mszy świętej, czy też udzielanie Komunii poza Mszą świętą zbytnio by się przeciągnęło bez pomocy świeckiego jako szafarza Komunii".

Z Kanonu 230 §3 Kodeksu Prawa Kanonicznego dowiadujemy się: "Tam, gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy, także świeccy, chociażby nie byli lektorami lub akolitami, mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie, mianowicie: posługę słowa, przewodniczyć modlitwom liturgicznym, udzielać chrztu a także rozdzielać Komunię świętą, zgodnie z przepisami prawa".
Episkopat Polski w swojej "Instrukcji w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św." z dnia 21-22 czerwca 1991 r. nakazał, by nadzwyczajni szafarze byli w czasie Mszy Świętej  ubrani w albę, uzupełnioną o humerał i cingulum.

Ze "Wskazań Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii św." z dnia 9 marca 2006 r. dowiadujemy się, że. ordynariusz może wyznaczyć na szafarzy nie tylko mężczyzn, ale też siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego.
 

Źródło: Dr Stanisław Krajski

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną