Oświadczenie abpa Stanisława Gądeckiego w związku z filmem Tomasza SekielskiegoBy Paterm - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21406610 /

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wydał oświadczenie po obejrzeniu filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii.

Poniżej pełna treść oświadczenia:

Drodzy Państwo,

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania wczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka.

W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakie doznali.

Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko.

Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu PolskiAutor: Redakcja
Źródło: Redakcja
Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

Polecamy
WIARA
Mesjanistyczna konspiracja podczas II wojny światowej – Unia – to do niej należał Karol Wojtyła
WIARA
Papież: trzeba odzyskać prawdziwe znaczenie prawa w Kościele
GORĄCY
Ks. Isakowicz-Zaleski o decyzji bpa Meringa: "Kolejny samobójczy gol w Kościele polskim"
GORĄCY
Terlikowski: "Zakaz wobec arcybiskupa Lengi delikatnie rzecz ujmując dziwaczny"
80. rocznica śmierci błogosławionego o. Ludwika Mzyka
Nazywano ją „matką sierot”. Błogosławiona siostra Julia Rodzińska