Aby skóra była w dobrej kondycji, trzeba ją regularnie pielęgnować kosmetykami dopasowanymi do danego typu cery. O każdej porze roku zmaga się ona z innymi problemami. Dlaczego tak ważne jest dopasowanie kosmetyków do pory roku? Co aż tak bardzo szkodzi skórze?

Z czym skóra walczy latem?

Pierwsze co się nasuwa to promienie UV. Skutki ich działania zaczynają się na przesuszaniu, czy bolesnych oparzeniach, ale w dłuższej perspektywie częsta i długotrwała ekspozycja skóry na promieniowanie bez odpowiedniego zabezpieczenia, skutkuje nowotworami. Mogą się też zacząć pojawiać zmarszczki. Oprócz słońca szkodliwe jest suche powietrze, które też wysusza i podrażnia. Ponieważ nasz organizm bardziej się latem poci, skóra traci wodę, więc i elastyczność.

Osoby, które lubią wakacje spędzać nad morzem, mają do czynienia ze słoną wodą, ona również wysusza i podrażnia. Tak samo, jak klimatyzacja, którą włączamy nie tylko w samochodzie, ale też w domu, czy w pracy. Wszystko to razem sprawia, że skóra traci barierę odporną, zatykają się pory, pojawiają zaskórniaki i rozprzestrzeniają się wolne rodniki.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?

Wychodząc na słońce, nie powinno się nastawiać na to, by jak najbardziej się opalić. Chcąc zapobiec fotostarzeniu się skóry i ryzyku rozwoju nowotworu, należy sięgać po kremy do ciała z filtrem i to nie tym najsłabszym. Kupując kremy do twarzy, też warto koncentrować się na tych, które zawierają filtry. Poza tym powinny być lekkie w konsystencji, ze składnikami, które wpłyną na elastyczność i nawilżenie. Poza tym trzeba postawić na balsamy do ciała. Sięgamy po nie codziennie, a podczas kąpieli lepiej od żeli sprawdzą się olejki do kąpieli, które mają właściwości nawilżające. Należy również pamiętać o uzupełnianiu płynów, pijąc zbyt mało wody, nie można liczyć na piękną skórę.

Oczyszczanie cery

Aby skóra była optymalnie nawilżona a składniki kremu mogły w nią wnikać, ważne jest jej dobre oczyszczenie. W zależności od tego, jaką się posiada skórę, dwa razy dziennie trzeba myć twarz żelem do mycia, specjalną pianką lub emulsją. Wieczorem trzeba zmyć makijaż i gromadzące się na powierzchni skóry zanieczyszczenia. Z kolei rano usuwa się sebum po nocy. Oczyszczoną skórę przemywa się nasączonym tonikiem płatkiem kosmetycznym, a dopiero później nakłada krem. Ważne jest to, że latem i zimą sięgamy po różne kremy, bo mają one inne właściwości.

Codzienną pielęgnację uzupełniamy o nieco rzadsze czynności. Raz lub dwa razy w tygodniu trzeba zafundować skórze zabieg złuszczania peelingiem. Zaleca się mniej inwazyjne preparaty niż zimą, bo latem skóra potrzebuje delikatnej pielęgnacji. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w maseczki o właściwościach nawilżających, kojących i odżywczych. Tak zadbana skóra odwdzięczy się zdrowym i pełnym blasku wyglądem.

Więcej informacji na ziaja.com