Kurs przygotowawczy

Jednym z pierwszych dylematów, przed jakimi musi stanąć młody adept żeglarstwa, jest konieczność ukończenia odpowiednich kursów żeglarskich, które będą uprawniały go do pływania po określonych typach wód. Szkolenia kończą się egzaminami, a można je wykonać w jednym z wielu centrów szkoleniowych. Po ukończeniu wymaganych kursów i zdobyciu uprawnień, które potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami, można tak naprawdę już pływać, część kursów ma charakter praktyczny, inne są bardziej teoretyczne, ale tylko ich zaliczenie pozwala na żeglugę, niezależnie czy t linia brzegowa polskiego morza, czy wody śródlądowe, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia, lub pływać pod okiem osoby, która je posiada. Na początku z resztą zawsze warto pływać pod okiem kogoś z uprawnieniami i doświadczeniem, gdyż gwarantuje to szybką naukę, zdobywanie umiejętności w praktyce jest szybsze niż w sali wykładowej, a rady doświadczonego żeglarza pozwolą na wdrożenie się i radzenie sobie nawet w trudnych warunkach.

Łódź własna czy wynajmowana

Kolejnym problemem, jaki pojawia się zaraz po zdaniu kursów, jest wybór jednostki, na jakiej będzie się, żeglować. Można postawić tutaj na dwie opcje, pierwsza dotyczy zakupu własnej łodzi i wyposażenia jej w odpowiedni osprzęt żeglarski, w którego skład wchodzą różnego rodzaju: relingi, liny, kotwice, cumy, mocowania, a także wszystko to, co podczas wypraw może być niezbędne. Bardzo dużo zależy tutaj od charakteru jednostki i typu wód, które będzie się przemierzać. Zakup własnej łodzi związany jest z ponoszeniem sporych kosztów, ale gwarantuje elastyczność, dostęp do łodzi zawsze wtedy, gdy jest potrzebna, a także oferuje możliwość poznania danej jednostki od podszewki. Inną opcją jest wynajem łodzi, który wiąże się z mniejszymi kosztami jednorazowymi, ale również uzależnia korzystanie z niej od jej właściciela i jego możliwości. Najem będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą żeglować sporadycznie. Osoby, które mają możliwość robić to często, a także prawdziwi pasjonaci raczej powinni zdecydować się na własną jednostkę, z której będą mogli skorzystać z każdej chwili.

Żeglarstwo potrafi być doskonałym hobby, które potrafi zaangażować, a także pozwoli miło spędzić czas, czy to z rodziną, czy to znajomymi, jedyną przeszkodą mogą być tutaj kursy, które trzeba zaliczyć, a także konieczność wynajęcia lub posiadania odpowiedniej jednostki pływającej, która pozwoli na bezstresowe i wygodne realizowanie swojej pasji. Dla osób, które naprawdę kochają wodę, nie ma jednak rzeczy niemożliwych i z pewnością przejdą one wszystkie trudności związane z żeglowaniem, by móc chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kapitan.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl