Następnie marszałek Senatu oraz przewodniczący Miasnikowicz odsłonili w Grodnie tablicę upamiętniającą Czesława Niemena. W uroczystości uczestniczyła także Małgorzata Niemen-Wydrzycka – żona zmarłego muzyka. Marszałek Karczewski powiedział, że niezwykle cieszy go widok tak wielu ludzi, którzy przybyli na odsłonięcie tablicy. „Wzruszyłem się słysząc, jak pięknie śpiewacie” – zwrócił się marszałek do Polaków zgromadzonych na odsłonięciu tablicy. „Pamiętamy o Was i nadal będziemy o Was dbać” – zapewnił w imieniu Senatu. „Z przewodniczącym Miasnikowiczem rozmawiamy od kilkunastu miesięcy o tym, co nas łaczy: łączą nas granice, łączy nas Niemen. Jestem przekonany, że będziemy dalej rozwijać naszą współpracę” – podkreślił Karczewski.

 

Stanisław Karczewski wspomniał, jakie wrażenie zrobiła na nim rzeka Niemen. „Widziałem dzisiaj, jak piękny jest Niemen. Nie dziwię się, że ten wybitny artysta wybrał nazwę tej rzeki jako swój pseudonim i chciał się zawsze łączyć z tym miejscem” – powiedział marszałek. Wspomniał, że muzyk starał się w swojej twórczości oddać ducha tego miejsca i przypomniał, że pochodził on włąśnie z Grodzieńszczyzny. Przyznał, że jest to jeden z jego ulubionych polskich wykonawców.

W konsulacie generalnym w Grodnie marszałek Karczewski spotkał się z Polakami mieszkającymi na Białorusi. Podziękował rodakom za ich codzienną pracę na rzecz podtrzymania polskości. „Są różne przeszkody, zakręty w tej działalności, ale wy trwacie i działacie, za co bardzo serdecznie państwu dziękuję” – mówił marszałek. „Dziękuję szczególnie za dbałość o polski język, bo to jeden z najważniejszych elementów budowania poczucia tożsamości. Znajomość języka pomaga w podtrzymywaniu polskości i miłości do ojczyzny” – dodał. Podkreślił, że jego wizyta jest okazją do spotkania i rozmowy z rodakami oraz do uczestniczenia w takich uroczystościach jak odsłonięcie tablicy upamiętniającej Czesława Niemena. Jego zdaniem kultura i sztuka w naturalny sposób pomagają w promowaniu polskości i zacieśnianiu więzi między rodakami. „Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by rozmawiać z Wami, ale przyjechaliśmy tu również, by rozmawiać z władzami Białorusi o sprawach ważnych dla Polaków. To nie zawsze łatwe tematy. Ale najważniejsze, że widać otwartość na dialog” – powiedział Stanisław Karczewski.

Następnego dnia w Mińsku, w Bibliotece Narodowej Białorusi marszałek Karczewski weźmie udział w otwarciu XXII Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo-2019”.

Na podst. senat.gov.pl