Kinesiotaping - skuteczna metoda walki z bólem

0
0
0
/

Kinesiotaping to metoda zwana plastrowaniem dynamicznym, polegająca na oklejaniu ciała specjalnym, elastycznym materiałem w miejscach narażonych na różnego rodzaju ból. Wynalazł ją Japończyk Kenzo Kase pod koniec lat 70-tych. Fenomen stworzonych przez niego plastrów polega na tym, że są wykonane z bawełny z dodatkiem kleju akrylowego i wyglądem przypominają skórę człowieka. Dzięki tym właściwościom nie tylko nie krępują ruchów, ale także przepuszczają powietrze i można ich bez obaw używać nawet pod wodą.

Działanie plastrów stosowanych w kinesiotapingu 

Bawełniane plastry używane w metodzie zwanej kinesiotapingiem powinny być zawsze naklejane pod okiem fizjoterapeuty, który posiada dyplom ukończenia specjalistycznego kursu i rozległą wiedzę na temat anatomii człowieka. Można je z powodzeniem stosować w przypadku niemal każdego schorzenia czy dolegliwości, w tym zwłaszcza przy bólach kręgosłupa, stanach zapalnych ścięgien, ograniczeniach ruchowych mięśni oraz stawów, naderwaniach (mięśni, więzadeł czy ścięgien), wadach postawy, obrzękach i krwiakach, a także różnych zespołach przeciążeniowych, takich jak choćby tzw. kolano biegacza. Warto podkreślić, że plaster zaczyna działać po około godzinie od momentu jego nałożenia. W tym czasie należy jedynie unikać kontaktu z wodą, np. nie wolno brać prysznica. Później natomiast można to robić bez żadnych obaw. Prawidłowo wykonany kinesiotaping może przynieść pacjentowi następujące korzyści:

  • zmniejszyć albo znacznie zminimalizować ból oraz stany zapalne
  • aktywować przepływ limfy, wspomagając tym samym wchłanianie obrzęków, zastoin czy krwiaków
  • pomóc w korygowaniu pracy stawów
  • wspomóc pracę danego mięśnia, ułatwiając wykonanie określonego ruchu 

Jak prawidłowo naklejać plastry?

Przed nałożeniem plastra należy koniecznie dokładnie osuszyć skórę. Można ją też wydepilować, ale dotyczy to zwłaszcza osób z bujnym owłosieniem. Bezpośrednio przed zabiegiem przemywamy ją wodą z mydłem oraz przecieramy gazą nasączoną w alkoholu. Jeżeli decydujemy się na naklejenie plastra po treningu, wówczas pamiętajmy o wcześniejszym pozbyciu się potu. Kinesiotaping wymaga również odpowiedniego przygotowania samej taśmy. Jej długość powinna być taka sama jak fragment ciała, który zamierzamy okleić, dlatego trzeba ją przyciąć za pomocą specjalnych nożyczek, które nie postrzępią materiału. W dalszej kolejności usuwamy spód z jednego końca plastra, pamiętając o niedotykaniu warstwy z klejem. Może to bowiem skutkować znacznym zmniejszeniem właściwości czepnych. Po wykonaniu powyższych czynności naklejamy plaster na zdrową skórę (bez żadnych oparzeń, zadrapań czy wysypek). Trzymamy go na niej przez kilka dni, ponieważ gwarantuje to właściwe działanie produktu. Po tym czasie powoli go zdejmujemy, naciągając skórę nad jednym z końców i odklejając od skóry. Po odklejeniu kawałka ponownie naciągamy skórę i kontynuujemy tę czynność, dopóki plaster nie zostanie usunięty w całości. Możemy sobie także ułatwić cały ten proces, smarując powierzchnię skóry kremem albo olejem bezpośrednio przed zabiegiem.

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl

Źródło: Redakcja

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną