Rodzina

Kim jest dziś iluzjonista? Niesamowite iluzje Marcina Muszyńskiego

​Iluzjoniści rozpalali wyobraźnie od wieków. Najstarsze zachowane książki z poradami na temat magicznych sztuczek pochodzą z końca szesnastego stulecia, ale przecież i wcześniej różnego rodzaju kuglarze i sztukmistrze bawili widzów na przykład na jarmarkach. Z czasem arena ich trików przeniosła się na arystokratyczne salony i do teatrów. A dziś?

 

Dziś można ich spotkać jak niegdyś na ulicach miast, na różnego rodzaju eventach i wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach firmowych i prywatnych, ale może przede wszystkim – w telewizji. Iluzja, jak i wiele innych gałęzi rozrywki, stała się elementem masowej popkultury. Dziś iluzjoniści prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej skomplikowanych i spektakularnych trików. Dlatego też najsłynniejszymi numerami Davida Copperfielda było zniknięcie Statuy Wolności, Boeinga czy przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński i dlatego zyskał on tak dużą popularność. Nie zmieniło się tylko jedno: iluzjonista musi zdumiewać i zachwycać, poruszać wyobraźnię i zacierać granicę między tym co niemożliwe a rzeczywistością. Iluzjonista dziś jest artystą wszechstronnym. Musi znać się po trochu na aktorstwie, reżyserii, mechanice, scenografii, psychologii, muzyce i budowaniu nastroju, samych iluzjach, złudzeniach i sztuczkach magicznych – a to tylko kilka obszarów wiedzy, którymi trzeba się interesować, by działać w tym zawodzie. Przede wszystkim musi być to jednak osoba pełna pasji i odwagi. Taką osobą jest z pewnością Marcin Muszyński, iluzjonista znany choćby z występów w popularnym show „Mam Talent”.

 

Muszyński pochodzi z Wrocławia. Już jako młody człowiek zafascynowany był skomplikowanymi mechanizmami. Jako nastolatek podjął nawet naukę renowacji wiekowych zegarów, zbudowanych jeszcze w XVIII stuleciu. Ta wiedza i te umiejętności, które wówczas nabył, rozwinęły u niego wrażliwość na sztukę i na historię oraz zaprocentowały w przyszłości, kiedy w Paryżu zaczął zgłębiać tajniki magicznych sztuczek. Wkrótce po powrocie do Polski poznał swą przyszłą żonę, Ewelinę Lesiak, która wkrótce stała się nie tylko jego życiową partnerką, ale i sceniczną asystentką. Razem przygotowywali mrożące krew w żyłach pokazy takie jak choćby przecinanie się piłą spalinową na pół czy lewitacja. Muszyński tworzył coraz to bardziej złożone i coraz ciekawsze numery, samodzielnie je reżyserując i inscenizując. Sławę przyniósł mu występ w „Mam Talent”. W programie tym, jako pierwszy iluzjonista w Polsce, dotarł do ścisłego finału, jako jeden z czterech najbardziej utalentowanych ludzi w edycji z 2011 roku. Dwa lata później występował tam już jako gwiazda programu, wykonując niesamowity pokaz „Lewitacji fortepianu wraz z pianistą”. Występował też podczas kieleckiego „Sabatu czarownic”, transmitowanego na żywo w drugim programie Telewizji Polskiej. Ruszył później z trasą koncertową zagranicę i występował w takich miejscach jak Las Vegas, Monte Carlo czy Dubaj, a wszędzie jego pokazy spotykały się z ciepłym przyjęciem. Co warto podkreślić, występy Muszyńskiego mogą mieć różny charakter – od komediowych przez romantyczne po budzące grozę i wywołujące dreszczyk emocji.

 

Muszyński, jak każdy dobry iluzjonista, stale rozwija swój repertuar, przygotowując kolejne trasy i triki. Dobry magik musi stale zaskakiwać, a dzisiejsza publiczność jest coraz bardziej wymagająca. Trudniej ją też zadziwić. Muszyński dobrze sobie jednak radzi zarówno z Dużą Iluzją, jak i z iluzją na małą skalę, gdzie liczy się przede wszystkim kontakt z odbiorcą. W mniejszym, kameralnym gronie, to kontakt z artystą, bezpośredni udział publiczności w przedstawieniu, staje się kluczowym elementem doznań uczestników show. Tu na żywo można się przekonać o kunszcie iluzjonisty, wkraczając choć na chwilę w krainę, gdzie to, co niemożliwe, staje się rzeczywistością. I po części właśnie takie jest dziś zadanie iluzjonisty. Jego celem jest dać nam odrobinę rozrywki. Ma pobudzić naszą wyobraźnie, poruszyć nas i pokazać, że granice istnieją tak naprawdę w miejscu, w którym sami je wyznaczymy. Iluzjonista ma nam pokazać, że otaczająca nas szara rzeczywistość ma inną, jakże ciekawszą i bardziej fascynującą alternatywę.

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Bolek

  2 czerwca 2018 at 07:40

  Dzisiaj nie ma już iluzjonistów, on może z małymi wyjątkami. Dzisiaj są magicy, pokazywacze, i numeranci…

 2. Mag

  2 czerwca 2018 at 08:02

  Pasja i odwaga nie znaczy nic, gdy nie ma talentu…” Muszyński występował w takich miejscach jak Las Vegas, Monte Carlo czy Dubaj,….” Co to za bzdury niemające nic wspólnego z rzeczywistością …

 3. cdpyybs

  14 kwietnia 2020 at 13:58

  The with few prosthetist binds or rickets to conn us keep mingling generic Generic cialis cheap it did not allocate aetiology grunting of unhappiness constricting

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra