Hipotonia (inaczej hipotensja) to przewlekłe niedociśnienie. Z przewlekłym niedociśnieniem mamy do czynienia wtedy, gdy pomiary regularnie wskazują poniżej 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny. 

Jeżeli hipotonia nie występuje w towarzystwie innych chorób, zazwyczaj nie jest niebezpieczna, a jej przyczyną są obciążenia genetyczne.

Często hipotonia wiąże się z anemią, cukrzycą, padaczką lub niedoczynnością nadnerczy. Nieraz występuje na skutek silnego stresu, a także przyjmowania leków, m.in. psychotropowych i odwadniających (hipotonia wtórna).

Niedociśnienie objawia się przewlekłym osłabieniem i sennością, charakterystyczne są także zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, częste mroczki przed oczami. Chorzy skarżą się na zimne dłonie i stopy, nudności oraz nocne poty. Zdarzają się również zaburzenia rytmu serca. Uciążliwe objawy hipotonii często nasilają się jesienią, gdyż wiążą się ze zmianami pogody.

Hipotonia nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, jednak jej objawy mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego należy odżywiać się tak, by w naturalny sposób ciągle podwyższyć ciśnienie krwi i mieć więcej energii. Warto ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, zastępując je warzywami i owocami.

Bardzo ważne jest picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Spożywając posiłki w ciągu dnia można obficie je dosalać, ponieważ sól podwyższa ciśnienie krwi. Do diety można też włączyć produkty, które w naturalny sposób dodają energii. Do nich zalicza się: kawa, herbata, sok z buraka. Sok z buraka warto połączyć z innymi warzywami i owocami, by lepiej smakował. Np. bardzo dobra jest mieszanka z soków: 1 buraka, 1 marchewki, 1 jabłka z dodatkiem soku z ½ cytryny.

Ciśnienie podnosi także napar z korzenia imbiru i cytryny, yerba mate, herbata z różeńca górskiego oraz napar z korzenia żeń-szenia. Do zwalczania niedociśnienia można stosować mieszanki ziół. Przy tym pomocny jest lubczyk, majeranek, tymianek.

Ważny jest również sposób odżywiania się – posiłki powinny być niewielkie, ale częste, co uchroni przed nagłym spadkiem cukru we krwi i obniżeniem ciśnienia.

Ale najlepszą metodą na podwyższenie ciśnienia krwi jest regularna aktywność fizyczna i unikanie dłuższego przebywania w jednej pozycji. Dla osób z hipotonią ważne jest również wysypianie się i przebywanie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, a najlepiej na świeżym powietrzu.

Komfort życia wyraźnie poprawiają regularne masaże całego ciała – zaczynając od kończyn i kierując się w stronę serca. Pacjenci z niedociśnieniem powinni również wystrzegać się palenia papierosów: czynnego i biernego.

Na podst. Interia.pl