BIAŁYSTOK

Główne uroczystości wojewódzkie rozpoczną się w czwartek (15 sierpnia) o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Między godz. 13.30 a 16.00 na Rynku Kościuszki mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego. Co roku taka prezentacja cieszy się dużym zainteresowaniem białostoczan.

Wcześniej, o godz. 8.30 w katedrze prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Lipowej 15 zostanie odprawiona liturgia. Natomiast o godz. 11.00 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Matyi Panny przy ul. Kościelnej 1 – msza. Następnego dnia (16 sierpnia) o godz. 13.00 będzie można wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F, a w niedzielę (18 sierpnia) – w nabożeństwie w intencji Wojska Polskiego w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

bialystok.pl

 

DZIERŻONIÓW

https://doba.pl/media/powiaty/dzierzoniow/articles/images/39358/doba_pl_266227-06729abcef96a415add16e41eb7332a6_550x366.jpg

 

ELBLĄG

Uroczystości rozpoczną się we wtorek, 13 sierpnia, mszą świętą, która o godz. 18 odprawiona zostanie w elbląskiej katedrze.

W środę, 14 sierpnia, odbędą się główne uroczystości. Rozpocznie je uroczysty apel przed Ratuszem Staromiejskim, który rozpocznie się o godz. 14. Na ulicy Stary Rynek, od godziny 14 do 18, odbywać się będzie pokaz sprzętu wojskowego.

info.elblag.pl

 

GDYNIA

O godz. 8.00 zostanie podniesiona wielka gala banderowa na okrętach MW. O godz. 8.30 zaplanowano uroczystość na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu, gdzie na Kwaterze Pamięci zostaną złożone kwiaty. Godzinę później w kościele garnizonowym przy ulicy Śmidowicza rozpocznie się uroczysta msza święta.

O godz. 12.00 na Nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP „Błyskawica”odbędzie się centralna część uroczystości.

Z okazji Święta Wojska Polskiego sporo będzie się działo także w Muzeum Marynarki Wojennej oraz przy klubie Riwiera.

gdynia.pl

 

GNIEZNO

Uroczystości rozpoczną się mszą św. sprawowaną w kościele garnizonowym (godz. 12:15). Po jej zakończeniu planowany jest przemarsz, na którego czele stanie Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Po przejściu na cmentarz przy ul. Witkowskiej odbędzie się uroczysty Apel Poległych w obronie Ojczyzny.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, od godziny 15:00 GRH „Garnizon Gniezno” zaprasza na organizowany z dotacji Miasta Gniezna w Piknik Militarny. Odbędzie się on na zielonym zapleczu Muzeum Zabytków Kultury Technicznej (na terenie pokoszarowym przy ul. Wrzesińskiej).

W programie Pikniku m.in. odbędą się pokazy przygotowane przez zaproszone grupy rekonstrukcyjne.

gniezno24.com

 

JELENIA GÓRA

15 sierpnia 2019 r.:

godz. 11.45 - Brama Wojanowska

Zbiórka i przemarsz uczestników na uroczystości

godz. 12.00 - plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego

- podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego.

- przemówienia okolicznościowe.

- złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość”

godz. 13.00 - Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego

jeleniagora.pl

 

KATOWICE

Defilada wojskowa w Katowicach - PROGRAM

Godz. 12 - wręczenie odznaczeń na placu Chrobrego.

Godz. 14 - start defilady - wymarsz wojsk z ulicy Bagiennej

Godz. 15-22 - piknik wojskowy w Strefie Kultury

Defiladzie będzie także towarzyszył piknik wojskowy, który odbędzie się na terenie Strefy Kultury w godzinach od 15.00 do 22.00. Zaplanowano też uroczyste wręczenie odznaczeń, które odbędzie się o godzinie 12.00 na Placu Chrobrego.

katowice.naszemiasto.pl

 

KROSNO

15 sierpnia

godz. 9.00 - Polowa Uroczysta Msza Święta odprawiona na krośnieńskim Rynku w intencji żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i innych walkach o Niepodległość Ojczyzny

godz. 10.00 - Uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

- wciągnięcie flagi,
- hymn państwowy,
- przemówienia okolicznościowe,
- apel pamięci i salwa honorowa,
- złożenie wiązanek,
- defilada Kompanii Honorowej Strzelców Podhalańskich.

krosno.pl

 

MŁAWA

Obchody rozpoczną się 15 sierpnia mszą świętą w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 w kościele pw. Świętej Trójcy w Mławie. Następnie uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny, gdzie na grobie ofiar wojny polsko-bolszewickiej złożone zostaną kwiaty i znicze.

O godz. 17.00 na estradzie w miejskim parku rozpocznie się koncert pieśni legionowych i ułańskich „Póki Polska żyje w nas…” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto.

codziennikmlawski.pl

 

OLKUSZ

15 sierpnia 2019 r. na uroczystości 99. rocznicy BITWY WARSZAWSKIEJ oraz ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO.

Program:

- 9.45 zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na płycie Rynku

- 10.00 Msza św. za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

- ok. godz. 11.15 wystąpienie Starosty Olkuskiego, składanie kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rynku w Olkuszu

sp.olkusz.pl

 

OPOLE

https://www.opole.pl/wp-content/uploads/2019/08/Plakat-%C5%9Awi%C4%99to-WP-2019.jpg

 

OSTROŁĘKA

W czwartek 15 sierpnia 2019 uroczystości zaczną się na Cmentarzu Parafialnym w Ostrołęce, gdzie o godzinie 9:00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

O godzinie 10:00 w kościele pw. Zbawiciela Świata odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Wojska Polskiego. Po nabożeństwie będą złożone kwiaty na ołtarzu upamiętniającym poległych w walkach Żołnierzy Armii Krajowej.

O godzinie 16:00 na scenie przy D.H Kupiec odbędzie się koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

ostroleka.pl

 

PIASECZNO

15 sierpnia 2019 r.

10.00 – Msza Św. w intencji Ojczyzny, Kościół Św. Anny

11.00 – Hołd Pamięci – Ratusz

12.00-16.00 – Piknik Kombatancki, Teren Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Chojnów, Pilawa.

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/2449288601970087/

piaseczno.eu

 

PIEKARY ŚLĄSKIE

https://piekary.pl/wp-content/uploads/2019/08/Ostateczny-projekt-plakatu-%C5%9Awi%C4%99to-Wojska-Polskiego-2019.png

 

PIŁA

Obchody odbędą się 15 sierpnia o godzinie 12.00 na placu Zwycięstwa.

pp24.info.pl

 

PUŁAWY

Obchody rozpoczną się o godzinie 8.30 Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Od godziny 10.00 na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości patriotyczne.

Obchodom będą towarzyszyły: historyczny rajd rowerowy „Rowerowa Kontrofensywa 2019” (11 sierpnia), wystawy "Wojna polsko-bolszewicka w plakatach" oraz "Naczelnik państwa i marszałek Polski Józef Piłsudski" (15 sierpnia), a także koncert pieśni patriotycznych „Śpiewamy z gwiazdami, czyli potyczki z piosenką” (15 sierpnia).

pulawy.eu

 

RADOM

Czwartkowe obchody rozpocznie msza święta o godzinie 12 przy kościele garnizonowym. Potem o godzinie 13 odbędzie się uroczysty apel i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza przy Placu Konstytucji 3 Maja. Godzinę później rozpocznie się piknik żołnierski.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Główną bez wątpienia będzie wystawa statyczna sprzętu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie można na niej zobaczyć takie sprzęty jak: Samolot PZL-130 Orlik, Czołg Leopard 2A5, Samobieżny moździerz RAK, Kołowy transporter opancerzony Rosomak czy Śmigłowiec PZL SW-4 "Puszczyk".

Na głównej scenie nie zabraknie występów artystycznych. Zaprezentuje się między innymi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Orkiestra Wojskowa z Radomia, czy też klub 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Zaprezentują się również lokalni artyści.

Mieszkańcy będą mogli też obejrzeć pokazy musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Radomia i uczniów klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Nie zabraknie też pokazu walk rycerskich oraz prezentacji grupy operacyjnej 62. Batalionu Lekkiej Piechoty.

Tradycyjnie na Placu Corazziego będą też stoiska promocyjne oraz pokazy sprzętu.

echodnia.eu

 

RYBNIK

16 sierpnia 2019 r.

9:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem powstańców, wspomnienie Alfonsa Zgrzebnioka (Cmentarz Komunalny w Rybniku, kwatera powstańcza)

10:00 Msza święta w intencji Ojczyzny i powstańców śląskich z udziałem chóru (kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku)

Kampus w Rybniku:

10:00-18:00 Rajd śladami Powstań Śląskich

12:00-12:45 Święto Wojska Polskiego - uroczystości oficjalne

12:45-17:00 "Śląska Bajarka"; Retro Atelier; stanowiska warsztatowe dla dzieci związane z powstaniami oraz historią, kultura i obyczajami Śląska; "Bery o powstaniu" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły

13:00-13:40 Spektakl "Za mało na wojnę, za dużo na pokój" - widowisko plenerowe opowiadające o trzech powstaniach i plebiscycie z perspektywy dwóch śląskich rodzin

12:00-17:00 Stanowiska promocyjne jednostek wojskowych

muzeum.rybnik.pl

 

RZESZÓW

15 sierpnia 2019 r.

W programie:

godz. 9.30 – Msz Św. w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej

godz. 11.00 – uroczysty apel przed pomnikiem Gen. W. Sikorskiego:

- Hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej,

- wystąpienia okolicznościowe,

- Apel Pamięci i salwa honorowa,

- składanie wieńców i wiązanek kwiatów,

- defilada.

rzeszow.pl

 

SIEDLCE

14 sierpnia (środa)

10.00: Msza św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego (kościół garnizonowy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Plac Tysiąclecia)

10.45: Przemarsz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych, uczestników uroczystości na Skwer Niepodległości. Trasa: Plac Tysiąclecia, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego, Skwer Niepodległości,

11.00: Uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Niepodległości,

- wciągnięcie flagi państwowej,

- hymn państwowy,

- wystąpienia Dowódcy Garnizonu Siedlce i Prezydenta Miasta Siedlce,

- apel pamięci,

- salwa honorowa,

- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci.

tubasiedlec.pl

 

SKIERNIEWICE

15 sierpnia

11:00 – Uroczysta Msza Święta w kościele garnizonowym

12:00 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości

12:30 – Piknik Żołnierski Plac Jana Pawła II

15:00 – Pokazy i wprowadzenie do rekonstrukcji w ogrodach Muzeum

16:00 – Rekonstrukcja historyczna (miejsce obserwacji – ogród Muzeum)

17:00 – Piknik grup rekonstrukcyjnych i piknik słowiański w ogrodzie.

skierniewice.eu

 

SŁUPSK

14 sierpnia br. na terenie 7. PBOW w Słupsku przy ul. Westerplatte 44

Program uroczystości:

11.00 – 11.45 – Uroczysta Msza Św. w Kaplicy Garnizonowej 7. PBOW

12.00 – 13.00 – Uroczysty Apel – Plac Apelowy 7. PBOW

13.00 – 14.30 – Dzień otwartych koszar

Dodatkowo, każdy kto będzie chciał złożyć kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, będzie mógł to zrobić o godz. 10.30.

slupsk.pl

 

STARACHOWICE

15 sierpnia w Starachowicach odbędzie się Piknik z okazji Święta Wojska Polskiego. W programie m.in. występy grup rekonstrukcyjnych. Do wspólnych obchodów zapraszają: prezydent Marek Materek, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne "GROT", Stowarzyszenie "W Dolinie Czarnej" oraz Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju.

Poniżej program obchodów. Miejsce: kościół Wszystkich Świętych oraz Pomnik Niepodległości.

10:15 zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem

10:30 uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny

11:30 przemarsz pod Pomnik Niepodległości:

- występ Wioletty Kwapisz, solistki Studia Piosenki SCK

- wystąpienia okolicznościowe

- złożenie kwiatów

Miejsce: plac pod Skałkami przy alei Armii Krajowej.

Od 13:00 obóz powstańców styczniowych 1863 r. przygotowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „GROT” ze Starachowic oraz Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” z Rudy Malenieckiej:

- strzelanie z armaty czarnoprochowej

- budowa i obsługa armaty

- strzelanie z XIX-wiecznej broni palnej

- oprawa kos bojowych i kucie gwoździ żelaznych

- odlewanie ołowianej amunicji karabinowej

- odlewanie ołowianych żołnierzyków

- opieka medyczna, ziołolecznictwo XIX-wieczne

- grochówka

16:00 występ zespołu „Wiarusy”

17:00 występ zespołu „Szmelcpaka”

spottedstarachowice.pl

 

SUWAŁKI

https://www.niebywalesuwalki.pl/wp-content/uploads/2019/07/swieto_WP.jpg

 

WARSZAWA

Zapraszamy na paradę i pokaz kawaleryjski, które odbędą się 15 sierpnia 2019 r. w Łazienkach Królewskich z okazji Święta Wojska Polskiego. Parada rozpocznie się o godz. 12.00 na terenie rekreacyjnym za Ermitażem (przy ul. Myśliwieckiej). Tam odbędzie się barwny pokaz - kawalerzyści zaprezentują swoje umiejętności we władaniu szablą i piką oraz w jeździe konnej.

W godz. 14.00-15.00 odbędzie się koncert pieśni patriotycznej, w tym nauka piosenek kawaleryjskich.

lazienki-krolewskie.pl

***

Święto Wojska Polskiego w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej

15 sierpnia 2019 r. 10.00-18.00

10.00 - 10.10 Otwarcie pikniku, zapoznanie z programem, złożenie kwiatów pod tablicą „1939”

10.10 - 10.50 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Zrobiliśmy, co do nas należało” poświęconej przemysłowi obronnemu II RP - kazamata nr 6

11.00- 11.30 Pokazy dynamiczne zabytkowych pojazdów wojskowych z lat 1943-1999: czołg T-34, działo samobieżne Sexton, transporter opancerzony BTR, motocykl wojskowy Cagiva z jednostki GROM , Willys Jeep, wóz łączności RD 115 na samochodzie UAZ - dziedziniec Muzeum.

Niespodzianka dla urodzonych w sierpniu

11.30-12.00 Opowieści historyczne przy pojazdach biorących udział w pokazach dynamicznych

12.00 – 12.05 Wspólne odśpiewanie piosenki „Serce w plecaku” z udziałem solistek zespołu Sadyba Śpiewa

12.05 - 12.45 Gawęda historyczna Kierownika Muzeum- kustosza Erazma Domańskiego: „Walki o fort IX we wrześniu 1939 r.”, kazamata nr 16

13.00- 13.30 Zgaduj-zgadula z nagrodami na temat zabytków zgromadzonych w Forcie w kategorii dla dzieci i dorosłych.

13.45 – 14.30 Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem „Zrobiliśmy, co do nas należało” poświęconej przemysłowi obronnemu II RP, kazamata nr 6

14.30-15.15 "Życie codzienne i moda w Warszawie II RP" - prezentacja i pokaz retro-stylizacji. Kasia Szczepaniak, Akademia Znajomych i zespół Sadyba Śpiewa, kazamata nr 16

15.15- 16.00 Diorama w stylizacjach retro przy zabytkowej limuzynie Buick – możliwość wykonania zdjęć pamiątkowych

16.00-18.00 Potańcówka w stylu retro, kazamata nr 16. Upominki dla osób w stylizacjach na lata 1920-30

Cały dzień:

- zwiedzanie indywidualne zabytków: czołgu T- 55, samolotu AN-2 i samolotu naddźwiękowego Mig-21

- zwiedzanie indywidualne wystawy modeli sprzętu wojskowego przygotowanej przez Klub Modelarski IPMS - kazamata nr 16

W godzinach 10.00-16.00 na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego zaprezentujemy Państwu nowe wydawnictwo WCEO „Kotły i menażki – żołnierskie smaki wczoraj i dziś.”

Ponadto:

- spotkanie ze st. szer. Piotrem Marcińczykiem członkiem reprezentacji kucharzy Wojska Polskiego,

- otwarta ekspozycja Muzeum Wojska Polskiego

- konkursy historyczne dla całej rodziny,

- degustacja wojskowej grochówki,

- ekspozycja „kuchennych” eksponatów ze zbiorów MWP,

- wystawa „Kotły i menażki”, przygotowana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

muzeumwp.pl

 

WŁOCŁAWEK

15.08.2019 godz. 11.00 Plac Wolności - Pomnik Żołnierza Polskiego

Program uroczystości:

- hymn państwowy

- hejnał Włocławka

- przemówienie Prezydenta Miasta dra Marka Wojtkowskiego

- wręczenie odznaczeń – Związek Żołnierzy Wojska Polskiego

- złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego

Godz. 11.40 Złożenie wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wisły 1920 – Zawiśle

Ponadto:

15 sierpnia 2019 r. godz. 12.00

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Msza Św. – Bazylika Katedralna

25 sierpnia 2019 r. godz. 17.00

Msza święta w rocznicę Bitwy zwanej „Cudem nad Wisłą”

Kościół parafialny p.w. Św. Jana Chrzciciela

wloclawek.pl

 

WROCŁAW

Na wrocławskim rynku 15 sierpnia 2019 odbędą się uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego.

godz.10.00 – msza święta w intencji żołnierzy Garnizonu Wrocław – Kościół Garnizonowy;

godz.11.30 – uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego – Rynek Wrocławski/Plac Gołębi;

w godz. 09.00 – 14.00 wystawa statyczna sprzętu wojskowego i promocja wojska - Rynek Wrocławski/Plac Gołębi i Plac Solny.

wroclaw.pl

 

ŻYRARDÓW

15 sierpnia

Uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu żyrardowskim rozpocznie się o godz. 10.45. Po uroczystości, o godz. 12.00, w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.

zyrardowskie.pl