Dobrze przeprowadzony proces pasteryzacji przetworów, a także dodatek cukru, soli czy octu gwarantuje trwałość domowych wyrobów na dłużej, ale nie można trzymać ich w nieskończoność! Zbyt długie przechowywanie sprawia, że przetwory tracą na walorach smakowych, wyglądzie i wartościach zdrowotnych. Nawet jeśli gołym okiem nie widać na nich żadnych oznak psucia (pleśni, brzydkiego zapachu), skarby lata zamknięte w słoikach nie będą już pełnowartościowe. W przetworach mogą pojawić się także bakterie beztlenowe, niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie.

Wprawdzie niektórzy otwierają i zjadają przetwory dopiero po kilku lub kilkunastu latach, to ogólna zasada głosi, że wszystkie domowe wyroby w słoikach, takie jak dżemy, soki, kompoty, pikle powinno zużyć się w ciągu roku. Najlepiej wykorzystać je do wczesnego lata, gdy zaczynają się kolejne zbiory owoców i warzyw.

Uwaga: Gdy po otwarciu przetworu zauważasz pleśń, wyczuwasz dziwny zapach lub posmak – nie ryzykuj i nie zjadaj takiego wyrobu. Nawet po usunięciu małej warstwy pleśni, dżem czy konfitura nie będzie nadawała się do spożycia, ponieważ toksyczne substancje produkowane przez grzyby przeszły już do środka produktu, choć tego nie widać!

Jak przechowywać przetwory?

Słoiki z przetworami poddane pasteryzacji muszą całkowicie ostygnąć. Dopiero wtedy należy przenieść je do zacienionego i chłodnego miejsca, do którego nie dociera słońce.

Najlepszym miejscem na przechowywanie przetworów jest chłodna, przewiewna piwnica lub nieogrzewana spiżarnia.

Jeśli nie masz piwnicy, przetwory możesz przechowywać w kuchennej szafce, która znajduje się w nienasłonecznionym miejscu, jak najdalej od piekarnika i jest odpowiednio wentylowana. Im chłodniej, tym lepiej dla domowych przetworów.

Kiszonki i warzywne marynaty najlepiej przechowywać w piwnicy (jeśli masz), ponieważ przetwory te wymagają niższej temperatury przechowywania. W nieco wyższych temperaturach, czyli np. w kuchennej szafce bez dostępu słońca, możesz przechowywać przetwory owocowe z zawartością cukru.

Każdy ze słoików powinien być oznaczony odpowiednią etykietą na słoiki, na której zapiszesz rodzaj wyrobu (np. dżem truskawkowy, konfitura malinowa, puree z dyni), a także datę jego przygotowania. Dzięki temu łatwo odróżnisz podobne do siebie zaprawy i będziesz kontrolować ich termin przydatności do spożycia.

Od czasu do czasu rób przegląd domowej spiżarni – sprawdzaj szczelność słoików (czy denka są nadal wklęsłe, a gumki weków trzymają się wieczka?) i obserwuj, czy nie pojawia się żadna pleśń. Nadpsute przetwory w słoikach od razu wyrzuć!

Rota