Geopolityka a bezpieczeństwo Polski

0
0
0
Geopolityka a bepieczeństwo Polski, Leszek Sykulski
Geopolityka a bepieczeństwo Polski, Leszek Sykulski / lubimyczytac.pl

Osoby szukające głębszych informacji o polityce międzynarodowej, niż codzienna pyskówki polityków, mają do czynienia z frapującym określeniem ''geopolityka''. Według Wikipedii termin „geopolityka" może mieć co kilka znaczeń.

Po pierwsze geopolityką określa się dziedzinę „wiedzy badająca wpływ czynników geograficznych na prowadzenie polityki zagranicznej". Po drugie interdyscyplinarną naukę badającą „zależności między wpływem czynników geograficznych i historycznych na powstawanie i funkcjonowanie państw (ośrodków siły)". Po trzecie mianem geopolityki określa się „paradygmat badawczy charakteryzujący się rozpatrywaniem zjawisk polityki międzynarodowej przez pryzmat kategorii geograficznych (wielkiej przestrzeni), wykorzystywaniem agregowanych wyników badań (złożonych z wielu danych obejmujących kilka – kilkanaście dziedzin wiedzy)".

 

W bieżących działaniach władz geopolityka to „metoda skutecznego wykorzystania wiedzy z zakresu geografii, historii, nauk politycznych, wojskowych i ekonomicznych w celu jak najskuteczniejszej realizacji celów politycznych danego państwa (ośrodka siły)".

 

Nakładem wydawnictwa Zona Zero ukazała się praca Leszka Sykulskiego ''Geopolityka a bezpieczeństwo Polski''. Dr Leszek Sykulski przedstawia się na swojej stronie jako „nauczyciel akademicki, historyk, politolog, geopolityk. Doktor nauk o polityce w specjalności: geopolityka i geografia polityczna, oficer rezerwy Wojska Polskiego. Założyciel Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Pracował jako analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Kancelarii Prezydenta RP. Wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (Zakład Nauk o Obronności). Biegły sądowy w zakresie bezpieczeństwa państwa przy Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Autor ponad czterdziestu publikacji naukowych poświęconych geopolityce".

 

Dr Leszek Sykulski stwierdził na swojej stronie, że jego książka jest „o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego kraju w globalnym układzie sił i interesów". Praca przeznaczona jest dla każdego, „kto chce zrozumieć, jak szerokość geograficzna, pod którą mieszkamy, wpływa na naszą politykę i bezpieczeństwo, rolę i miejsce w systemie międzynarodowym".

 

Autor pracy ''Geopolityka a bezpieczeństwo Polski'' chce w niej odpowiedzieć na pytanie o to „Gdzie tak naprawdę leży Polska? Jakie są jej naturalne granice? Czy geografia to nasze przekleństwo? Co stanowi o sile, a co o słabości naszego kraju? Czy jesteśmy skazani na ciągłe zagrożenie z dwóch kierunków geograficznych? W jakim miejscu hierarchii światowych potęg znajdowaliśmy się w przeszłości i znajdujemy się dziś? Jakie scenariusze geopolityczne mogą czekać Polskę w ciągu następnych 5, 10 i 15 lat? Czy wojna informacyjna stanowi dziś dla nas jako wspólnoty większe zagrożenie niż klasyczne operacje wojskowe? Jakie znaczenie dla naszego kraju ma geopolityka rurociągów? Jakie są nasze interesy narodowe?".

 

Filip Dąb-Mirowski w recenzji pracy Leszka Sykulskiego opublikowanej na stronie „Globalna gra" stwierdził, że media nie uczą odbiorców „rozumienia skomplikowanych relacji międzynarodowych" i jest to szkodliwa sytuacja, bo „ignorancja jeszcze nigdy nikogo nie wybawiła z kłopotu, a ważne wydarzenia choćby i w odległych rejonach, coraz częściej mają wpływ na nasze życie. Sprzyja temu globalizacja, ale też wielkie rzeczy dzieją się w naszym bezpośrednim otoczeniu".

 

Zdaniem Filipa Dąb-Mirowskiego praca „Geopolityka a bezpieczeństwo Polski" „to syntetyczne ujęcie tematu geopolityki w naszym polskim wymiarze. Swoisty elementarz pozwalający na zorientowanie się w tematyce. Podzielona na cztery rozdziały, zapoznaje czytelnika z terminologią i podstawami metodologii, by dalej przez historię przejść do współczesności i zakończyć przedstawieniem największych dylematów polskiej polityki bezpieczeństwa".

 

Filip Dąb-Mirowski, opisując głównych polskich autorów prac o geopolityce, zwrócił uwagę, że „to, co odróżnia Sykulskiego do »amerykańskiego« Bartosiaka to właśnie lepsze »czucie« Rosji. A nie oszukujmy się, to w głównej mierze działania Kremla determinują obecne i przyszłe zagrożenia dla naszego kraju. W tym zakresie obaj panowie doktorzy świetnie się uzupełniają".

 

W kolejnej recenzji pracy ''Geopolityka a bezpieczeństwo Polski'' autorstwa Dawida Siuty opublikowanej na stronie „Historicon pl." recenzent stwierdził, że praca Leszka Sykulskiego przeznaczona jest, dla nie do końca zdają sobie „czym jest geopolityka, [...], bo jasno i konkretnie tłumaczy podstawowe założenia tej nauki, jej podstawowe teorie i przesłanki, a także omawia historię tej nauki i wartość".

 

Jan Bodakowski

Źródło: JB

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną