Film „Hubal” jako heroizacja Września 1939

0
0
0
/

Po załamaniu się władzy stalinowców w roku 1956 r. pojawiły się w PRL filmy, które można nazwać heroizacją Września 1939 r. Było to ustępstwo komunistów wobec polskiej opinii publicznej oraz większymi wpływami etnicznych Polaków w samym aparacie partyjnym. Jednym z takich filmów był słynny “Hubal” Bohdana Poręby (1973), czyli fabularyzowane losy pierwszego polskiego oddziału partyzanckiego, czekającego na wojnę Francji z Niemcami.

Inne filmy z tego nurtu to "Wolne miasto" Stanisława Różewicza z 1958, “Orzeł” Leonarda Buczkowskiego z 1958, „Westerplatte” Stanisława Różewicza z 1967, i "Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie" Andrzeja Trzos-Rastawieckiego z 1978. Pierwszy odcinek serialu „Polskie Drogi” też spełniał ten warunek.

 

W PRL było i inne ujęcie postaw Polaków w II Wojnie Świtowej. Walkę z tzw. „bohaterszczyzną” zapoczątkował  film Andrzeja Wajdy „Lotna” z „polskiej szkoły filmowej” składającej większości reżyserów pochodzenia żydowskiego.

 

Na zdjęciu  kultową sceną pasterki z udziałem głównego bohatera mjr Henryka Dobrzańskiego granego przez wielkiego Ryszarda Filipskiego.

 

Piotr Błaszkowski

Źródło: Piotr Błaszkowski

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną