Spanie na brzuchu

Po intensywnym dniu chcecie tylko wetknąć głowę w poduszkę i zasnąć słodkim snem? Jeśli zmęczenie rzeczywiście zmusza działać według takiego scenariusza, to połóżcie się chociażby nie na brzuchu, ale na plecach. Uważa się bowiem, że gdy śpimy twarzą w poduszce, to takim sposobem bardzo szkodzimy swojej skórze i prowokujemy do jej szybszego starzenia.

Przyczyna kryje się w tym, że od naszych ruchów we śnie skóra dotykając tkaniny rozciąga się, ściąga się, jest jakby wymięta. Czasami nawet na niej zostają ślady, które szybko znikają po przebudzeniu się, jeśli skóra jest młoda, ale o wiele dłużej pozostają na skórze dojrzałej, ponieważ jest ona mniej jędrna i rozgładzić się jej nie jest tak łatwo. W starszym wieku te ślady mogą z czasem przekształcić się w prawdziwe zmarszczki. Aby do tego nie dopuścić, spróbujcie siebie zmusić i zacząć spać na plecach. Ale jeżeli nie możecie i nie chcecie spać inaczej niż obejmując swoją ulubioną poduszkę, to problem można rozwiązać inaczej. Wystarczy kupić poszewkę z satyny, po której będziecie się ślizgali.

Korzystanie z gadżetów

Jeżeli cały czas pracować przed monitorem komputera, a w czasie przerw siedzieć w sieciach socjalnych, wtedy można zetknąć się z taką nieprzyjemnością, którą zachodni naukowcy nazwali „tech neck” (technologiczna szyja). Co się dzieje z szyją? Siedząc z notebookiem, tabletem lub smartfonem patrzymy z reguły z góry na dół i przy tym garbimy się. W takiej pozycji głowa jest nachylona i wysunięta na przód, co jest nie korzystne dla przednich mięśni szyi. Są w stanie spoczynku i całkiem nie pracują, a w tym czasie tylne mięśnie muszą rozciągać się i napinać się, aby podtrzymywać głowę. Z tego powodu mięśnie, które są z przodu, tracą sprężystość, a więc i skóra szyi staje się mniej elastyczna, obwisa i pokrywa się zmarszczkami. To i jest właśnie „tech neck”, który z powodu uzależnienia od gadżetów pojawia się u wielu osób w młodym wieku. Aby skóra nie nabrała brzydkiego wyglądu, korzystajcie z ekranu pod kątem 90 stopni lub nawet z dołu do góry, a także stosujcie gimnastykę twarzy i szyi.

Korzystanie z ogrzewania

Ogrzewanie ratuje od silnych mrozów, ale wysusza powietrze w domu i stwarza dla skóry niekomfortowe warunki zewnętrzne. Z powodu takiego powietrza skóra staje się sucha. I należy zatroszczyć się, aby była ona wystarczająco nawilżona, bo w innym przypadku skóra traci wilgoć. Ponieważ nie mamy innego wyjścia i musimy korzystać z kaloryferów i dodatkowych grzejników w zimnym okresie roku, to radzimy więcej uwagi poświęcać pielęgnacji skóry – intensywnemu jej nawilżaniu.

Żucie gumy

Troska o świeży oddech może stać się koszmarem dla waszej skóry. Jak i picie przez słomkę. Przyzwyczajenie żucia gumy może doprowadzić do tworzenia się zmarszczek wokół ust. Specjaliści odnotowują, że zwiększona aktywność żucia gumy opuszcza kąciki ust oraz tworzy odpowiednie składki i osiągnąć, aby były mniej widoczne niż większość innych wiekowych linii jest o wiele trudniej. Więc lepiej gumę do żucia zastąpić odświeżającymi landrynkami lub płynem do płukania jamy ustnej.

Jedzenie słodyczy

Cukier – to taki produkt, którego w jadłospisie powinno być jak najmniej. I ryzyko zepsucia figury nie jest jedyną przyczyną, aby wyrzec się cukru. Wiele osób nawet nie podejrzewa, że cukier wpływa na stan skóry i pogarsza ją. Trafiając do organizmu, glukoza może „sklejać się” z kolagenem i elastyną – z substancjami, które są tak ważne dla urody i młodości. Ta reakcja chemiczna nazywa się glikacja. Można ją winić za to, że skóra traci napięcie, elastyczność i czarujący młody wygląd.

Nie rezygnować z tłuszczów

Chyba wszystkie osoby, które chcą mieć piękną figurę, nie lubią tłuszczów. Ale istnieje wiele przyczyn, aby nie rezygnować z tłuszczów, które są bardzo ważne i pożyteczne dla organizmu człowieka. Jedna z przyczyn – to piękno waszej skóry. Kwasy tłuszczowe, które są w orzechach, rybie, oliwie potrzebne są do przyswajania antyoksydantów i innych pożytecznych substancji dla skóry. Jeszcze tłuszcze pomagają w umocnieniu membrany komórki skóry – wtedy ona nie będzie traciła wilgoci, a z tym młodego i zadbanego wyglądu. Należy dodać, że kwasy tłuszczowe omega-3 posiadają efekt przeciwzapalny, a to jest ważne dla osób, które mają do czynienia w trądzikiem na twarzy, z wysypkami i pryszczami.

Palenie

Palacze i tak dobrze wiedzą, że swoim przyzwyczajeniem bardzo szkodzą dla swego organizmu. Palenie szkodzi nie tylko dla zdrowia, ale też dla wyglądu zewnętrznego. Chodzi o to, że z powodu palenia komórki skóry o wiele gorzej są dotleniane i mniej otrzymują innych pożytecznych substancji, które trafiają do krwi. W konsekwencji skóra ma coraz mniej substancji odżywiających, regenerujących, aby pozostawać zdrową i piękną – a wynik to przedwczesne starzenie się. Prócz tego niektóre substancje, które zawiera dym papierosów, niszczą elastynę, a ona jak wiadomo pomaga zachować skórze młodość.