Premier Polski podczas inauguracji TVP Wilno podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowego kanału.

„Chciałem bardzo serdecznie podziękować, że Polacy mieszkający na Litwie będą mieli wreszcie kanał TVP Wilno. Będą mieli możliwość oglądania telewizji polskiej, po polsku, i z perspektywą polską, polsko-litewską jednocześnie, bo przecież te perspektywy się nawzajem uzupełniają – podkreślił szef polskiego rządu. Zaznaczył, że nowy kanał ma też szczególną misję. „Jak wiadomo nasi sąsiedzi, a w szczególności jeden sąsiad prowadzi czasami politykę dezinformacji i ten kanał TVP Wilno ma na celu również prostowanie, pokazywanie prawdy w jej różnych odsłonach polskiej, litewskiej, ale właśnie prawdy” – powiedział Morawiecki

Szef polskiego rządu wyraził przekonanie, że kanał TVP Wilno „przyczyni się do tego, że relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólna walka o interesy Polski i Litwy, i w Brukseli, i w Waszyngtonie i wszędzie indziej na świecie będzie wzmocniona dobrym polsko-litewskim przekazem”.

W imieniu premiera Litwy Sauliusa Skverelisa wszystkim zaangażowanym w powstanie nowego kanału podziękował minister komunikacji RL, poseł na Sejm Jarosław Narkiewicz. „Dziękuję wszystkim, zarówno ze strony polskiej i litewskiej, kto przyczynił się do tego, aby kultura miejscowych Polaków, i nie tylko kultura, mogła się rozpowszechniać” – powiedział Narkiewicz. A od siebie dodał: „My rzeczywiście mamy co pokazać”.

„TVP Wilno to jest taki przykład, że projekty, które są wymagające, które napotykają na wiele przeciwskazań przy ich realizacji, wymagają odrobiny czasu i tak było z TVP Wilno. Polacy na Litwie od początku lat 90. zabiegali o to, żeby mieć swoją telewizję – telewizję po polsku i robioną przez miejscowych Polaków. Taka próba została podjęta w latach 2007-2008. Niestety ona nie była udana. Dopiero rok temu dzięki osobistej decyzji prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, politycznej, bo to na pewno jest decyzja polityczna, i budżetowej, ten projekt mógł ruszyć” – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Ministra Michał Dworczyk.

TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.