Enterprise Europe Network to największa europejska sieć instytucji zajmujących się pomocą dla małych i średnich przedsiębiorstw. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko Unię Europejską – pod jej egidą działają instytucje między innymi z Rosji, Norwegii, Ukrainy i Turcji, a nawet tak odległych krajów jak USA, Japonia czy Korea Południowa. Całkowita liczba podległych jej placówek wynosi prawie 600.

Przez 11 lat swojej działalności, EEN pomogło już 3 milionom firm. Wiele z nich to innowacyjne przedsiębiorstwa, często wprowadzające produkty i usług, których do tej pory brakowało na rynku. Niedawno wyróżniło 5 startupów działających pod swoją opieką. Wśród nich jest litewska firma carVertical, która kupno auta z drugiej ręki uczyniła znacznie bezpieczniejszym i łatwiejszym. Poznać ją bliżej możemy na https://www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu/.

 

carVertical z nagrodą Web Summit 2019

Tegoroczne wyróżnienie Web Summit powędrowało do pięciu firm. Poza carVertical otrzymały je również hiszpański Broomx (za innowacyjny projektor zanurzeniowy), austriacki x.news (za stworzenie platformy informacyjnej dla redakcji), włoskie Youbiquo (za projekt inteligentnych okularów dla osób sterujących ruchem) oraz portugalskie Last2Ticket (za opracowanie systemu zarządzania e-biletami dla organizatorów imprez).

CarVertical otrzymał nagrodę za stworzenie globalnego, zdecentralizowanego (opartego o blockchain) rejestru historii samochodów. By sprawdzić, jaką przeszłość ma za sobą dany egzemplarz, klient musi znać tylko jego numer VIN. Przedstawiciele docenili fakt, że system znacznie minimalizuje ryzyko związane z zakupem auta na rynku wtórnym.

 

carVertical w walce z nieuczciwymi handlarzami

carVertical okazał się strzałem w dziesiątkę. Choć w sieci znajdziemy mnóstwo wyszukiwarek VIN, żadna z nich nie ma tak dużego zasięgu (system przeszukuje bazy europejskie i amerykańskie). Wiarygodność konkurencyjnych baz również nie jest zbyt duża, bo znajdujące się w nich dane mogą być zmanipulowane. CarVertical okazuje się odporny na wszelkie próby oszustwa, bo jego baza danych oparta jest na technologii blockchain.

Zapotrzebowanie na godną zaufania wyszukiwarkę VIN było ogromne, bo na motoryzacyjnym rynku wtórnym wciąż roi się o handlarzy z nie do końca czystymi intencjami. Począwszy od „drobnych” przewinień, takich jak ukrycie informacji o wadach, przez cofanie licznika i nieinformowanie o wypadkowej przeszłości, aż po największy kaliber, czyli próby sprzedaży aut pochodzących z kradzieży.

 

carVartical – prześwietl auto dzięki numerowi VIN

Klienci korzystający z carVertical mogą ustrzec się przed niemal wszystkimi sztuczkami nieuczciwych handlarzy. Po wpisaniu numeru VIN, system wygeneruje raport zawierający wiele przydatnych informacji o historii samochodu. Najważniejsze z nich to:

  1. przebieg odnotowywany podczas poszczególnych kontroli;
  2. informacja o ewentualnej obecności w policyjnych bazach pojazdów kradzionych;
  3. lista szkód zgłaszanych do ubezpieczycieli;
  4. zdjęcia auta z różnych okresów;
  5. historia serwisowania wraz z informacją o tym, czy samochód był naprawiany w ASO;
  6. historia rejestracji