- Dzieło jego życia zostało na zawsze wyryte w historii i w naszej rzeczywistości – mówił premier podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Kornela Morawieckiego. Jak dodał, ojciec chciał, by Polska była darem dla Polaków.

Tablica upamiętniająca śp. Kornela Morawieckiego została umieszczona przy pomniku poświęconym Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności we Wrocławiu. Powstała z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej i Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy tej uczelni. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w ramach zbliżających się obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

- Ojciec zawsze kierował się misją krzewienia wolności i solidarności. Te dwie wartości, nieodłącznie powiązane, stanowiły kwintesencje jego życia – podsumował premier.

Kornel Morawiecki był założycielem i legendarnym przywódcą „Solidarności Walczącej”, Marszałkiem Seniorem Sejmu VIII kadencji oraz kawalerem Orderu Orła Białego.

Szef rządu złożył również kwiaty przed tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu. Była to pierwsza śmiertelna ofiara stanu wojennego na Dolnym Śląsku.