Opryszczka – rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Youtube/ Słodka Ada/zrzut ekranu

Opryszczka jest ogólnym określeniem dla całego spektrum zakażeń opryszczkowych. Zazwyczaj utożsamia się ją z wykwitami opryszczkowymi na ustach, w okolicy czerwieni wargowej. Wywołują ją wirusy HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Wszystkie osoby, u których pojawiła się opryszczka, stają się jej nosicielami. Znaczna część osób przechodzi opryszczkę bezobjawowo.

Zakażenie jest znane na całym świecie, a do zakażenia HSV-1 dochodzi najczęściej we wczesnym dzieciństwie. W przypadku HSV-2 zarażamy się podczas kontaktów seksualnych. Po ustąpieniu objawów ich nawrót blokują wytworzone w organizmie przeciwciała. Zakażenie HSV-1 nie chroni jednak przed zakażeniem HSV-2.

Powroty objawów opryszczki mogą nastąpić pod wpływem działania czynników zewnętrznych takich jak stres, wyziębienie, czy miesiączka, jak również osłabienie organizmu, nadmierne zmęczenie, urazy w obrębie ust, niedożywienie, choroba bakteryjna, oraz silny wpływ promieni słonecznych. Najpopularniejszą dolegliwością, którą wywołuje wirus HSV1 jest opryszczka wargowa. Przypomina ona duże ilości małych pęcherzyków zapalnych, skupionych w okolicy ust i błony śluzowej jamy ustnej. Wewnątrz pęcherzyków znajduje się płyn surowiczy, a następnie wydzielina ropna, która po kilku dniach zamienia się w strupek. Objawy zakażenia opryszczką wargową występują w czasie od 1 do 26 dni od kontaktu ze źródłem. Najczęściej jednak czas ten wynosi 6-8 dni.

Jest kilka sposobów na uniknięcie przykrych konsekwencji powstania „zimna”, warto więc przestrzegać kilku zasad codziennej higieny, a wtedy wirus nie rozprzestrzeni się na innych domowników i bliskich, zwłaszcza dzieci. Kluczowe znaczenie ma częste mycie rąk wodą i mydłem i smarowanie miejsc zarażonych specjalnym lekiem w postaci maści. Są one dostępne w aptekach i nie wymagają recepty lekarza. Aby zapobiec zapaleniu spojówek, musimy powstrzymać się od dotykania oczu, co dotyczy głównie kobiet, które wykonują makijaż i demakijaż. Taką samą ostrożność trzeba zachować przy wymianie soczewek. Starajmy się też nie całować innych ludzi i używać osobnego ręcznika do wycierania twarzy. Sztućce i inne naczynia kuchenne, z których korzystają osoby zarażone wirusem opryszczki powinny być bardzo dokładnie umyte, najlepiej detergentem w dobrze cieplej wodzie. Takie działania znacznie zmniejszą ryzyko zachorowania naszych domowników na „zimno”.

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na uodpornienie organizmu przy tendencji występowania zakażenia wirusem HSV-1 jest dostępny na receptę lek Haviran. Ma on szersze zastosowanie m.in. w leczeniu ospy wietrznej, półpaśca. Jest to lek przeciwwirusowy, zalecany pacjentom z prawidłową lub upośledzoną odpornością na przykład po przeszczepach szpiku kostnego.

Terapia Haviranem uodparnia organizm i pozwala na dłuższy czas zapomnieć o nieprzyjemnych, uciążliwych nawracających objawach opryszczki.

Źródło: Aldona Rogulska/SWP

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną