Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to jeden z rachunków dostępny w bankach znajdujących się w zestawieniu https://ofin.pl/banki. Nie jest to jednak tradycyjne konto, które posiada większość klientów banków. Rachunek oszczędnościowy służy do przechowywania pieniędzy, których wartość rośnie dzięki oprocentowaniu, które przypisane jest do rachunku. Konto oszczędnościowe to rachunek ROR, który posiada cechy lokaty. Jest jednak o wiele wygodniejszy, ponieważ w każdej chwili możemy z niego wypłacać pieniądze. Możemy też swobodnie go zasilać. Nie mamy takiej możliwości mając lokatę. Pieniądze znajdujące się na koncie oszczędnościowym pracują same na siebie. Dzięki oprocentowaniu ich wartość rośnie. Oprocentowanie konta oszczędnościowego zależne jest od stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski.

Cechy dobrego konta oszczędnościowego

Trudno wskazać bank, którego konto oszczędnościowe będzie najlepsze. Atrakcyjne oferty znajdziemy w rankingu kont oszczędnościowych. Zestawienie takie prezentuje oferty, które według klientów są najkorzystniejsze. Który bank wybrać i czym kierować się przy wyborze rachunku oszczędnościowego? Dobre konto cechuje:

 • wysokie oprocentowanie (dzięki temu zgromadzimy na rachunku znacznie więcej pieniędzy);
 • możliwość zysku już od pierwszej wpłaty;
 • darmowe przelewy z konta oszczędnościowego;
 • miesięczna kapitalizacja odsetek;
 • brak opłat za założenie rachunku oszczędnościowego;
 • dostępność konta dla młodych użytkowników bankowości;
 • korzyści płynące z posiadania konta oszczędnościowego w tym samym banku, w którym posiadamy zwykły rachunek płatniczy.

Zanim zdecydujemy się otworzyć rachunek oszczędnościowy określmy, czy zamierzamy regularnie dysponować znajdującą się na nim gotówką. Jeśli są to pieniądze, które w najbliższym czasie nie będą nam potrzebne, warto wpłacić je na lokatę. Ma ona wyższe oprocentowanie, dlatego więcej pieniędzy zgromadzimy na rachunku. Nie możemy jednak wypłacić gotówki wcześniej, niż przewiduje umowa. Inaczej stracimy na transakcji.

Jakie konto oszczędnościowe dla dziecka?

Rodzice coraz częściej decydują się na założenie konta oszczędnościowego dziecku. W ten sposób już od najmłodszych lat pieniądze uzyskane np. z prezentów mogą być pomnażane i wykorzystane na sfinansowanie edukacji czy podróży. Dziecko wiedząc, że ma swoje pieniądze ulokowane na koncie, od najmłodszych lat uczy się nimi zarządzać. Konto oszczędnościowe dla dziecka można założyć w dowolnym momencie. Nie ma znaczenia, w jakim wieku jest nasza pociecha. Co ważne, konto oszczędnościowe dla najmłodszych nie wymaga regularnych wpłat. Nie musimy więc martwić się o to, że konto nie jest co miesiąc zasilane określoną kwotą. Pieniądze z konta możemy wypłacać w dowolnym momencie, bez utraty zgromadzonych do tego momentu odsetek. Konto dla dzieci cechuje:

 • swoboda wpłat i wypłat środków finansowych;
 • brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku;
 • brak opłat za przelewanie pieniędzy pomiędzy rachunkami;
 • oprocentowanie konta.

Konto oszczędnościowe dla dzieci dostępne jest w większości banków. Rachunek może otworzyć każda osoba pełnoletnia. Nie musi mieć ona konta w wybranej instytucji. Jak otworzyć konto w banku? Wystarczy skontaktować się z wybraną instytucją i postępować zgodnie z podanymi wskazówkami.

Wady i zalety konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe znakomicie pomnaża pieniądze na nim zgromadzone. Choć nie jest oprocentowane tak wysoko jak lokata, pomaga w oszczędzaniu. Jakie jeszcze posiada zalety?

 • jego otwarcie i prowadzenie jest całkowicie darmowe;
 • możemy swobodnie wpłacać i wypłacać z niego gotówkę w dowolnym momencie;
 • pieniądze zgromadzone na rachunku możemy przeznaczyć na dowolny cel;
 • jest oprocentowane, co sprawia, że pieniędzy na koncie jest więcej;
 • dostępne jest nawet dla dzieci;
 • pozwala lepiej zarządzać oszczędnościami.
 •  

Do wad konta oszczędnościowego możemy zaliczyć fakt, że nie jest ono tak wysoko oprocentowane, jak lokata. Niektóre transakcje mogą być płatne. Warto też zaznaczyć, że wadą jest swobodny dostęp do gotówki, który może być problematyczny dla osób, które są rozrzutne.

Czy konto oszczędnościowe jest opłacalne?

To, czy konto oszczędnościowe jest opłacalne, zależy od wielu czynników, a przede wszystkim potrzeb klienta. Jeśli jest on pewny, że gotówka, którą chce pomnożyć, w najbliższym czasie mu się nie przyda, warto postawić na lokatę. Niesie ona duże korzyści finansowe. Jeśli klient chce jednak zyskać przy okazji korzystania z rachunku, powinien zdecydować się na otworzenie konta oszczędnościowego.