Nie zapominaj o księżach katolickich eksterminowanych w Rosji sowieckiej

0
0
0
Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim
Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim / aa.com.pl

Cierpienie sadystycznie torturowanych i mordowanych księży katolickich w Rosji sowieckiej nie pozwala mi na obojętność wobec bredni części środowisk prawicowych, które w gloryfikującym sowietów Putinie dostrzegają obrońcy wartości cywilizacji zachodniej.

Na takie krypto sowieckie szkodnictwo intelektualne trzeba odpowiadać, by to robić trzeba mieć wiedzę o zbrodniach komunistów. W zdobyciu tej wiedzy pomocna może być praca księdza Krzysztofa Pożarskiego „Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim" wydana przez wydawnictwo AA.

 

Jak przypomina we wstępie do pracy kardynał Dziwisz „Jan Paweł II w swojej książce Dar i Tajemnica zwrócił uwagę, że ''na szczególną pamięć zasługuje martyrologium kapłanów w łagrach syberyjskich czy innych miejscach na terenie Związku Sowieckiego''. O męczennikach ze Wschodu, tym bardziej z samej Rosji, nadal wiemy bardzo niewiele. Tym bardziej należy docenić tę książkę, traktującą o katolickich męczennikach Rosji XX wieku, zawierającą biografie kilkunastu Sług Bożych, których proces beatyfikacyjny trwa obecnie w Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, a przygotowaną pod redakcją postulatora procesu, ks. Krzysztofa Pożarskiego.

 

Wszyscy Słudzy Boży z ofiarną odwagą, więzieni w bardzo ciężkich i często poniżających warunkach, starali się służyć ludziom do końca, czyli do swojej męczeńskiej ofiary Wspaniały jest przykład ich życia i poświęcenia. Mieli możliwość wyjazdu z sowieckiej Rosji i wielu kapłanów tak uczyniło, jednak wielu także pozostało, pomnych na słowa samego Chrystusa, że „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15,13).

 

Cieszę się, że polski czytelnik będzie miał okazję poznać bohaterów naszej chrześcijańskiej wiary nie tylko za naszą wschodnią granicą, ale także na dalekich bezkresach Syberii. W coraz bardziej zsekularyzowanym świecie życie i męczeństwo tych walecznych mężów i dzielnych kobiet ukazuje nam nieprzemijające ideały i wartości, którymi się kierowali: miłość Boga i bliźniego oraz pragnienie życia wiecznego w radości z Panem".

 

11 marca o godz. 12:00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbędzie się prezentacja książki Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim.

Książka jest pracą zbiorową pod redakcją postulatora procesu w Rosji – ks. Krzysztofa Pożarskiego. Zostały zawarte w niej biogramy następujących Sług Bożych, z których większość stanowią Polacy: bp. Antoni Maleckiego (1861-1935), prałata Konstantyna Budkiewicza (1867-1923); księży: Franciszka Budrysa (1882-1937), Jana Trojgo (1881-1932), Pawła Chomicza (1893-1942), Antoniego Czerwińskiego (1881-1938), Epifaniusza (Igora) Akułowa (1897-1937), Potapija (Piotra) Emelianowa (1884-1936); sióstr zakonnych: m. Marii Katarzyny Sieneńskiej (Anny Abrikosowej), s. Róży Serca Maryi, OPL (Heleny Jętkiewicz (1896-1944), a także jednej osoby świeckiej – Kamili Kruszelnickiej (1892-1937).

 

Jak przypomina w swojej informacji Katolicka Agencja Informacyjna praca „Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim", „jest to przekład pozycji wydanej po rosyjsku w 2018 w Sankt-Petersburgu, gdzie jej redaktor, ks. Krzysztof Pożarski jest proboszczem parafii św. Stanisława, a zarazem postulatorem procesu beatyfikacyjnego męczenników katolickich w ówczesnym ZSRR".

 

Jest to praca zbiorowa pod redakcją wspomnianego ks. postulatora K. Pożarskiego. Przedstawia życie i losy 11 Sług Bożych, (...) „do tych opisów dodano jeszcze trzy życiorysy: dwóch biskupów – Sługi Bożego abp. Jana Cieplaka (1857-1926) i władywostockiego Karola Śliwowskiego (1855-1933) oraz ks. Antoniego Dziemieszkiewicza (1891-1937). (...) Książkę kończy obszerny artykuł innego polskiego kapłana, pracującego od lat w Rosji, ks. Bronisława Czaplickiego: „Bolszewicki komunizm – prześladowca Kościoła katolickiego w Rosji (ZSRR), czyli historia prześladowań Kościoła katolickiego w carskiej Rosji i w ZSRR". (...) Przedstawione w opracowaniu postaci Sług Bożych to przyszli błogosławieni i święci narodu polskiego, którzy pracowali na Wschodzie, mimo że ich proces beatyfikacyjny toczy się w Moskwie. Ks. Pożarski wskazał, że ludzie ci ''stanowili wspólnotę ducha polskiego, jego wartości i narodowego patriotyzmu''.

 

Jan Bodakowski

Źródło: JB

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną