Ogniska infekcji w Lombardii i Wenecji Euganejskiej dotykają tylko minimalną część ludności Włoch – maksymalnie 50 000 osób na 60 milionów – powiedział Luigi di Maio, szef włoskiej dyplomacji podczas czwartkowej konferencji prasowej w Rzymie.

Podkreślił, że zakażenie dotknęło mniej niż 0,1 proc. włoskich gmin. Zapewnił, że we Włoszech prowadzone są bardzo dokładne kontrole. „Nasz kraj wykonał najwięcej testów koronawirusowych” – powiedział minister.

Di Maio krytykował, że zakaz podróży dotyczy Włochów z regionów takich jak Piemont, w których odnotowano tylko jeden przypadek zakażenia.

„Wyrządza to wielkie szkody Włochom, ich gospodarce i turystyce. Włochy to bezpieczny kraj, który można odwiedzać bez ryzyka” – podkreślił minister.

Włoski rząd domaga się pełnej przejrzystości w obliczu kryzysu związanego z koronawirusem. Z pomocą włoskich ambasad za granicą kraje są informowane o sytuacji dotyczącej infekcji. Di Maio wezwał kraje do uwzględniania oficjalnych włoskich informacji, dotyczących liczby osób zakażonych.

Na podst. ELTA