Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie zaciągane w banku, które trzeba przeznaczyć na konkretny cel. Cel ten może być wybrany spośród kilku dostępnych opcji. Zasadniczo za pieniądze z kredytu hipotecznego zakupisz nieruchomość. Co konkretnie kupisz za wskazane środki?

 

Kredyt hipoteczny – na co możesz przeznaczyć?

Za pieniądze z kredytu hipotecznego kupisz przede wszystkim:

  • dom wraz z działką, na której stoi,

  • samą działkę do zabudowy,

  • garaż lub materiały do budowy garażu,

  • spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu,

  • domek letniskowy,

  • działkę rekreacyjną.

 

Niekiedy za środki z kredytu hipotecznego kupisz również działkę rolną. Nie musi być to także wydatek konsumpcyjny. Kredyt hipoteczny możesz także potraktować jako środki inwestycyjne. W takim założeniu możesz za nie kupić lokal użytkowy lub mieszkanie na wynajem.

 

Kredyt hipoteczny – jakie warunki musisz spełnić?

Kredyt hipoteczny jest chętnie wybierany przez wiele osób, jednak nie każdy ma do niego taki sam dostęp. Powodem są bardzo wysokie wymagania, jakie banki stawiają osobom, starającym się o finansowanie. Ubieganie się o kredyt jest więc procesem czasochłonnym, a trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze kończy się ono tak samo pozytywnie.

 

Co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny? Warunki zobowiązania można podzielić na formalne oraz materialne. Warunkiem formalnym jest wystarczająco wysoka zdolność kredytowa, czyli zdolność do regularnego spłacania zobowiązania. Zdolność taką każdorazowo ocenia bank. Może się więc zdarzyć, że jedna instytucja oceni ją negatywnie, podczas gdy dla innego banku będzie ona wystarczająca.

 

Jak oceniana jest zdolność kredytowa? Pod uwagę bierze się wiele czynników. Zdecydowanie największe szanse mają osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę, dzięki czemu otrzymują regularny dochód. Liczone są jednak również dochody z innych źródeł. Bank pozytywniej patrzy na osoby zajmujące bardziej rozwojowe stanowiska, ale również na pary. W przypadku, jeśli o kredyt hipoteczny ubiegają się dwie osoby, bank ocenia ich wspólną zdolność kredytową.

 

Poza dochodami bank ocenia także wydatki wnioskującego oraz jego historię kredytową. Osoby, które mają niespłacone zobowiązania, mają znacznie niższą zdolność kredytową, Osoby, które mają natomiast długi, właściwie nie mają szans na kredyt hipoteczny. Zanim więc zdecydujesz się na wnioskowanie o kredyt, powinieneś uporządkować swoją sytuację finansową.

 

Kredyt hipoteczny – czy wysoka zdolność kredytowa wystarczy?

Żeby dostać kredyt hipoteczny, musisz nie tylko zadbać o to, aby mieć wysoką zdolność kredytową, ale również odłożyć trochę swoich środków. Zgodnie z rekomendacją S, banki powinny wymagać od klientów wkładu własnego w wysokości dwudziestu procent zobowiązania. Jest to jednak wysoka kwota, która może być bardzo problematyczna dla wielu klientów. Banki, wiedząc to, oferują zamienienie dziesięciu procent wysokości wkładu własnego na inną formą zabezpieczenia. Może być to dodatkowe ubezpieczenie, zabezpieczenia na kontach emerytalnych, czy wpis hipoteczny na drugiej nieruchomości. Co jakiś czas pojawiają się również programy rządowe, które mają na celu ułatwić ubieganie się o kredyt.

 

Kredyt hipoteczny- jak znaleźć?

Kredyt hipoteczny to kosztowne zobowiązanie dlatego, jeśli nie chcesz dodatkowo dopłacać, przemyśl dobrze, w którym banku warto pożyczyć środki. Żeby się tego dowiedzieć, powinieneś porównać RRSO, wskazujące na to, jak drogi będzie kredyt hipoteczny. Kalkulator kredytu hipotecznego skutecznie pomoże Ci dopasować najkorzystniejsze zobowiązanie, biorąc pod uwagę aktualnie dostępną sytuację na rynku.